فهرست
آنالیز: بررسیِ سیاستِ ترنسفرِ پپ گواردیولا در بایرن مونیخ
آنالیز: بررسیِ سیاستِ ترنسفرِ پپ گواردیولا در بایرن مونیخ

آنالیز: بررسیِ سیاستِ ترنسفرِ پپ گواردیولا در بایرن مونیخ

آی‌اسپورت – من سیتی از سالِ 2013 بدین سو و بعد از به خدمت گرفتنِ مانوئل پیگرینی 350 میلیون پوند خرج کرده است. این رقم در مقایسه با کاری که پپ در بایرن کرده، تفاوتِ زیادی دارد. برایِ مثال پپ در همین مقطع تنها 4 بازیکن با قیمتی بالاتر از 20 میلیون پوند خریده، اما سیتی 9 بار دست به چنین کاری زده است. البته باید در نظر داشت تیمی که به پپ ارث رسید هم قهرمانِ سه‌گانه‌یِ آلمان و اروپا بود و نیازِ چندانی به تغییر نداشت. و نکته‌یِ مهم دیگر خودِ باشگاهِ بایرن مونیخ است که هرگز مثلِ سیتی اجازه‌یِ خرج کردن به مربیانش را نمی‌دهد.
به هر سو پپ در فصلِ اول ماریو گوتزه را به عنوانِ بازیکنِ جدید داشت که اصلا پیش از آمدنِ خودش با بایرن به توافق رسید و خریدِ پپ محسوب نمی‌شود. اما پپ در فصلِ اول گفت فقط و فقط یک بازیکن می‌خواهد: تیاگو آلکانتارا (17.3 میلیون پوند). تعجبی هم نداشت که تیاگو یک روزه به پپ جواب مثبت داد و از بارسلونا راهیِ مونیخ شد. غیر از تیاگو، پپ فقط یان کریشوف که بازیکنی آزاد بود را به تیمش در فصلِ اول اضافه کرد. پپ در فصلِ دومِ فعالیتِ بیشتری در تابستانِ ترنسفر کرد و نام‌هایِ بزرگی مثلِ پپه رینا (2.25 میلیون پوند)، ژابی آلونسو (7.5 میلیون پوند) و رابرت لواندوفسکی را به آلیانتس آرنا آورد. و البته که لواندوفسکی هم بازیکنِ آزاد بود و بایرن پولی بابتش به دورتموند پرداخت نکرد. کنارِ این نام‌هایِ بزرگ خوان برنات (7.5 میلیون پوند)، سباستین روده (بازیکنِ آزاد) و مهدی بن‌عطیه (21 میلیون پوند) هم به تیمِ پپ اضافه شدند.
اما پپ در فصلِ سوم بود که هوشِ بالایش در ترنسفر را واقعا نشان داد. در حالیکه همه می‌گفتند بایرن و پپ فقط دنبالِ اسم‌هایِ بزرگ است، پپ داگلاس کاستا (22.5 میلیون پوند) را از شاختار دونتسک خرید و کینگزلی کومن را به شکلِ قرضی از یوونتوس گرفت (5.25 میلیون پوند بابتِ انتقالِ قرضی). درسته که خریدِ نامدارترِ او از یوونتوس آرتورو ویدال بود (26 میلیون پوند)، که کلا گران‌ترین خردیش برایِ بایرن هم محسوب می‌شود، اما این کاستا و کومن بودند که این فصل برایِ پپ درخشیدند و به خوبی جایِ ریبری و روبن همیشه مصدوم را پر کردند. در نقطه‌یِ مقابل ویدال هنوز موفق نشده خودش را با سبکِ فوتبالِ پپ وفق دهد و تا اینجا که خریدِ ناموفقی بوده است.
در مجموع پپ در سه سالی که سیتی 350 میلیون پوند خرج کرده، تنها 114.9 میلیون پوند برایِ بایرن هزینه درست کرده است. این عدد البته بدونِ در نظر گرفتنِ ماریو گوتزه و مبلغِ کمی که بایرن در ژانویه برایِ به خدمت گرفتنِ قرضیِ سردار تاشی از اسپارتاک موسکو به این تیم پرداخت، محاسبه شده است. با وجودِ این تفاوتِ هزینه و تحلیلی که کردیم باید در پایان بازهم تاکید کرد که بخشی از این تفاوت مربوط به مدیرتِ باشگاهِ بایرن است، نه صرفا خودِ پپ. برایِ همین مشخصا خرجی که پپ در سیتی خواهد کرد، به خصوص با توجه به خطِ دفاعیِ ناقص و خطِ میانیِ نه چندان مطمئنش و خطِ حمله‌ای که عملا فقط آگوئرو را به عنوانِ مهاجمی درجه یک دارد، بسیار بالاتر از این خواهد بود. همین حالا وقتی حرف از پوگبا و حتی مسی و نیمار می‌شود، دورنمایی کاملا متفاوت از کاری که پپ در بایرن کار با کاری که پپ در سیتی خواهد کرد می‌دهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-03 13:33:45
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر