فهرست
چلسی بزرگترین خریدار نقل و انتقالات ژانویه در 13 سال اخیر
چلسی بزرگترین خریدار نقل و انتقالات ژانویه در 13 سال اخیر

چلسی بزرگترین خریدار نقل و انتقالات ژانویه در 13 سال اخیر

آی اسپورت - چلسی در طی این ۱۳ سال چیزی در حدود ۲۱۴/۲ میلیون پوند صرف خرید بازیکن در نقل و انتقالات ژانویه کرده که این مبلغ تقریباً صد میلیون پوند بیشتر از مبلغ پرداختی توسط رقیب اصلی آنها یعنی منچستر سیتی است. منچستر سیتی هم با صرف ۱۳۱/۱میلیون پوند سرمایه در رده دوم برترین باشگاه های خریدار در فصل نقل و انتقالات زمستانی قرار دارد.
آرسن ونگر می گوید پنجره نقل و انتقالات ژانویه اصلاً منصفانه و عادلانه نیست؛ و شاید به همین دلیل است که آرسنال چیزی در حدود یک سوم مبلغ چلسی در طی این ۱۳ سال خرج کرده است. اما باید این مسئله را هم در نظر داشته باشیم که چلسی در برخی از خریدهای خود بسیار ناموفق بوده و عملاً پول خود را دور ریخته است؛ به عنوان مثال، پنج سال پیش، فرناندو تورس با قراردادی به ارزش ۵۰ میلیون پوند از لیورپول به چلسی پیوست و عنوان گرانقیمت ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر در نقل و انتقالات زمستانی را به خود اختصاص داد. با پرداخت چنین پول های هنگفت، و در مجموع با صرف هزینه ای معادل ۲۱۴/۲میلیون پوند، چلسی به عنوان برترین خریدار بازیکن در ژانویه شناخته می شود؛ سه تیم بعدی این جدول به ترتیب عبارتند زا منچستر سیتی با هزینه ۱۳۱/۱میلیون پوند، لیورپول با هزینه ۱۲۰/۱میلیون پوند، و تاتنهام هاتسپر با هزینه ۱۰۵/۷ میلیون پوند.
در رده پنجم این فهرست، منچستر یونایتد با پرداخت مبلغ ۸۷/۲ میلیون پوند و پس از آن آرسنال با هزینه ۶۸/۹میلیون پوند در رده ششم قرار دارند. سرمربی آرسنال اصلاً نقل و انتقالات زمستانی را قبول نداشته و چندین بار از مسئولان اتحادیه خواسته تا به طور جدی در مورد حذف نقل و انتقالات ژانویه تصمیم گیری کنند. ونگر می گوید به نظر من یا باید کلاً نقل و انتقال بازیکن در ژانویه را حذف کرد و یا محدودیت هایی برای تیمها در نظر گرفت؛ مثلاً هر تیم می تواند دو بازیکن بگیرد.
وقتی مخالفت های مرد فرانسوی هم راه به جائی نبرد، خودش هم با سایرین همگام شد. علیرغم تمام مخالفت های آرسنال و دیدگاه منفی به نسبت به این دوره نقل و انتقالات، اما باز هم آرسنال در رده ششم فهرست برترین خریداران بازیکن در نقل و انتقالات زمستانی قرار داد.
این فهرست بر اساس تمامی نقل و انتقالات صورت گرفته در پنجره زمستانی در ماه ژانویه، در طی سیزده سال گذشته، و بدون لحاظ کردن فصل جاری، تهیه شده و تمامی ارقام مربوط به مبلغ قرارداد از پرونده مخصوص هر یک از بازیکنان استخراج شده است. در اینجا، فهرست کامل مربوط به تیم های لیگ برتر همراه با مبالغ صرف شده برای خرید بازیکن، ارائه می شود (تمامی ارقام بر حسب میلیون پوند است).
چلسی ۲۱۴/۲          منچستر سیتی ۱۳۱/۱           لیورپول ۱۲۰/۱
تاتنهام هاتسپر ۱۰۵/۷  منچستر یونایتد ۸۷/۲            آرسنال ۶۸/۹
نیوکاسل ۶۳/۱           آستون ویلا ۵۰/۴                  وستهام ۴۴
ساندرلند ۳۷/۴           ساوتهمپتون ۲۶/۵                اورتون ۲۳/۲
کریستال پالاس ۲۲/۲  استوک سیتی ۲۱/۴              نوریچ سیتی ۱۵/۷
لستر سیتی ۱۴/۴      سوانسی سیتی ۱۲/۲              وست برومویچ ۱۱/۸
واتفورد ۵/۴              بورنموث ۲/۴
در این جدول چند مورد بسیار جالب و عجیب به چشم می خورد و نشان می دهد که در نیم فصل، کدام تیمها پول خود را دور می ریزند و کدامیک بهترین بهره را از منابع مالی خود دارند. منچستر سیتی در نقل و انتقالات زمستانی فصل گذشته از چلسی پیشی گرفت و تنها برای خرید ویلفرد بونی ۲۵ میلیون پوند پرداخت کرد. منچستر سیتی با صرف هزینه بالغ بر ۸۰ میلیون پوند، در این فصل هم همان سیاست فصل گذشته خود را در پیش گرفته است. اما در مورد لیورپول باید به این مسئله توجه داشت که اگر دو خرید بسیار بزرگ آنها یعنی لوئیز سوارز و اندی کارول را از جمع کل پول های پرداختی کسر کنیم، در آن صورت جایگاه لیورپول بعد از تیم نیوکاسل یعنی در رده هشتم قرار خواهد داشت.
گرانترین دوره نقل و انتقالات زمستانی در این باشگاه شمال شرقی، سال ۲۰۱۳ بود که برای خرید مهاجم فرانسوی خود مبلغ ۱۸/۷ میلیون پوند هزینه کردند. نیوکاسل وضعیتی مثل آرسنال داشته و در صورتی که در این هفته قرارداد ۱۲ میلیون پوندی را با لوئیک رمی امضاء می کرد، می توانست در این فهرست جای آرسنال را بگیرد.
دوره نقل و انتقالات زمستانی در فوتبال انگلیس از فصل ۰۳-۲۰۰۲ شروع شد، و به ازای هر تیم متمول و ثروتمند، تیم هایی هم وجود دارند که اصلاً توان مالی خرید بازیکن در دوره نقل و انتقالات زمستانی را ندارند. به عنوان مثال، تیم بورنموث که فقط ۲/۴ میلیون پوند در دوره زمستانی برای جذب بازیکن خرج کرده است، با همین هزینه ناچیز موفق شد به لیگ برتر صعود کرده و با بزرگان ثروتمند و متمول به رقابت بپردازد. در انتهای این جدول، پس از بورنموث، به ترتیب تیم های واتفورد با ۵/۴ میلیون پوند، وست برومویچ با ۱۱/۸میلیون پوند قرار دارند. کمتر از یک هفته دیگر مهلت نقل و انتقال زمستانی در لیگ برتر به پایان می رسد بعید است تیمی در لیگ برتر بتواند همانند چلسی هزینه های سرسام آوری پرداخت کرده و جای آبی پوشان لندنی در صدر این فهرست را بگیرد.

منبع: وبسایت برنامه 90
     
آی اسپورت
2016-02-04 11:02:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر