فهرست
استتوس: پرسپولیسِ برانکو، بازگشت به دو دهه قبل
استتوس: پرسپولیسِ برانکو، بازگشت به دو دهه قبل

استتوس: پرسپولیسِ برانکو، بازگشت به دو دهه قبل

سه شنبه ١٣بهمن ١٣٩٤؛ هفته هجدهم لیگ برتر. پرسپولیس رده چهارمی در مقابل سپاهان رده دهمى. این بدترین رتبه‌ى زردپوشان نصف‌جهان در چند سال اخیر است. ترکیب پرسپولیس را مرور مى‌کنم. از درون دروازه تا نوک خط حمله. هیچ سوپر استارى را در ترکیب ١١نفره نمى‌بینم که بتواند یک‌تنه توانایى کشاندن تماشاگران را به ورزشگاه داشته باشد. شاید اصلاً آخرین بارى که پرسپولیس چنین بازیکنى را در ترکیب خود دیده باشد، مربوط به حضور على کریمى در ترکیب این تیم بوده است. نگاهى به نیمکت و کادرفنى. نه برانکو ایوانکوویچ و نه حتى کریم باقرى، اسطوره‌ى باشگاه نیز هیچ گاه به تنهایى دلیلى براى حضور تماشاچیان روى سکوها نبوده‌اند.
دقیقه ١٥ مسابقه. اسکوربورد آزادى حاکی از برترى ١-٠ سپاهان بحران‌زده‌ى این فصل است. اما چیزى که بیشتر توجهم را جلب مى‌کند، درهاى ورودى طبقه‌ى دوم ورزشگاه است. جمعیتى که لحظه به لحظه بر تعدادشان افزوده مى‌شود.
چند دقیقه بعد اما دقیق‌تر نگاه مى‌کنم. حالا دیگر سکوهاى سیمانى آزادى تقریباً به‌طور کامل به رنگ سرخ درآمده است. نیم‌نگاهى به صندلى‌هاى طبقه اول. روى بیش از نیمى از آنها تماشاگر نشسته است. حال تخمین مى‌زنم. نزدیک به ٧٥ هزار تا. بله ٧٥ هزار تماشاگر!
آخرین بارى که در یک روز وسط هفته یا حتى آخر هفته، براى بازى پرسپولیس در لیگ در مقابل تیمى به جز استقلال، بیش از ٧٠ هزار نفر را در آزادى دیده بودم، چه زمانى بوده است؟ نه. به این راحتى‌ها به یاد نمى‌آورم. شاید آخرین بارش در فصل قهرمانى پرسپولیس قطبى بوده باشد.
دوباره چند نکته را با خودم مرور مى‌کنم. خب مگر امروز یک روز تعطیل بوده است؟ مگر پرسپولیس در صدر جدول قرار دارد یا حتى سپاهان؟ مگر در ترکیب سرخپوشان یکى در حد على کریمى در ترکیب است؟ پاسخ همه سوالات منفى است. تنها تفاوت نسبت به سال‌ها و دیدارهاى قبل رایگان اعلام شدن طبقه دوم آزادى است. اما این هم حداقل براى من تنها دلیل قانع‌کننده براى کشاندن این تعداد تماشاچى به استادیوم نمى‌شود.
پرسپولیس برانکو؛ این تیم را دوست دارم. بیشتر از پرسپولیس آقامصطفى و حتى پرسپولیس افشین امپراطور. اصلاً بیشتر از همه پرسپولیس‌هاى یک دهه اخیر. پرسپولیس برانکو را سعى مى‌کنم در یک جایى از مغزم پنهان کنم تا نگذارم چیزى آن را از ذهنم پاک کند. شاید بتوانم ٢٠سال بعد -مثلاً آن روزها که احتمالاً پروفسور هم در جمع رفقا خاطرات خوبش در فوتبال‌مان را مرور مى‌کند و البته شاید اینجا دیگر کسى او را به یاد نیاورد- من براى همه از تیم جذابش بگویم. از تیمى که حتى مى‌توانم سوشا مکانى‌اش را هم نادیده بگیرم. مى‌توانم از او هم متنفر نباشم، فقط و فقط به این خاطر که بخشى از این تیم دوست‌داشتنى است.
پرسپولیس برانکو را دوست دارم. چه آخر فصل توانسته باشد تعداد جام‌هاى قهرمانى قرمزها را دو رقمى کند و چه نتواند. دلیل مى‌خواهید؟ براى من همین بس که در روزگارى که براى بازى تیم ملى مقابل ژاپن ٢٠ هزار نفر و براى رقیب سنتى صدرنشین در بهترین حالت ٣٠هزار نفر به ورزشگاه مى‌روند، تیم او مى‌تواند سکوهاى آزادى را به یاد روزهاى طلایى‌اش در دهه ٦٠ و اوایل ٧٠ بیاندازد. تیم برانکو توانست دوباره قلب تیفوسى‌هاى پایتخت را به تیم‌شان پیوند بزند. این شاید مهم‌ترین رسالت پروفسور بوده باشد که به بهترین نحو انجامش داده است.


علی کمانگری

9411
  ۲۰  
آی اسپورت
2016-02-04 18:58:53
نظر دهید

۲۰ نظر
Jeff
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۲۳
متن عالى
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۲۶
چرت نگو, برای بازی استقلال ملوان یا استقلال ذوب اهن بیش از ۵۰ هزار نفر رفتن, این بازی هم رایگان بود, در ضمن کی گفته ۷۰ هزار نفر؟ نهایت ۵۰ تا ۵۵ بودن, اونم با بلیت مجانی
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۳۱
خخخخخخخ بی جامی چه به روز پرسپولیسیا آورده. در ضمن اگه پرسپولیس بر فرض محال قهرمان بشه, قهرمانی هاش می رسه به ۹. نکنه هنوز اون قهرمانی پیکان رو به اسم خودتون می نویسین؟
عباس
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۳۶
جوون به این قلم
ابراهیم محمدی
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۴۴
ممنون ازنویسنده واقعازیباودلنشین بودایشالله به امیدقهرمانی پرسپولیس
ایمان
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۵۴
پرسپولیس هر وقت تونست بدون رایگان شدن بازی تو سط مهدی تاج, بیست هزار نفر بکشونه استادیوم, اینجوری حرف بزن. در ضمن این فصل رکورد تماشاگر با بلیت فروختن دست استقلاله. بازی که قلعه نویی سرمربی ملوان بود. حدودا پنجاه هزار نفر. چرا تو متن به دروغ نوشتی سی هزار تا؟
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۰۵
استقلالیهای بدبخت گم شین
امین
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۰۸
کامنتای دوستان کیسه رو ببینید که چقد زورشون گرفته تو حسلس ترین بازیشون به ده هزار نفرن نمیرسن :)))) اخه بازیهای استقلالم دیدن داره مثل دیازپام میمونه بازیاتون مگه اینکه تیم روبروتون یه کار کنه بازی قشنگ شه
محمد
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۲۶
مگه لنگ دو دهه قبل چی بود؟ قهرمان جام باشگاههای آسیا شده بود؟
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۵۶
امین کوچولو، ریاضی چند شدی؟ شاید چشمات ایراد داره
حمیدرضا
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۵۹
دوستان استقلالی ناراحت نباشید یکی از بازی های این فصل شماهم تماشاگرزیادی اومد! مدیونید اگر فکرکنید بازی با پرسپولیس بوده
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۰۶
کمانگری ماشالله سوزوندی کیسه ها رو...
حمیدرضا
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۰۸
اگر سایت آی اسپورت برای پرسپولیس مطلب ننویسه، من موندم استقلالی ها عقده هاشونو کجا خالی کنن
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۳۲
مجانی نکن ببینم روز تعطیل چندتا میاد
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۱۹:۳۸
متن عالی مرسسی
-
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۲۱:۱۵
لنگ تو کل بازی های این فصلش به اندازه استقلال ملوان تماشاگر نداشت, البته لنگیای ساندیس خور, ساندیس تو خونشونه
6 مقدس
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۲۲:۱۵
چرت تو میگی شش تایی حسود عقده ای! آخه مورچه چیه که کله پاچش چی باشه؟؟ تیم دسته سومی چند تا هوادار داره مگه؟؟ بردی به همون دو تاس تاره حلبی عهد دقیانوس بنازید کل کل تماشاگر نکنید که اصلا دیده نمیشید!!
حامد 666
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴، ۲۳:۴۶
متن فوق العاده بود و سوزش کیسه کش های مفلوک کاملا قابل درک...
لنگ و ۵ سال دسته ۳ تهران
جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴، ۰۹:۵۵
لنگیای بدبخت بازم چرت گفتن, احه لنگی که تا حالا رنگ فینال آسیا رو ندیده و ۵ سال دسته ۳ تهران بازی کرده اصلا مقابل تاج کبیر آسیا عددی نیست. شموشک نوشهر و خونه به خونه و گل گهر سیرجان تاریخ و بزرگیشون بیشتر از لنگه
-
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۴:۴۰
یعنی حقارت از کامنتهای طرفدارای استقلال میباره
ببین کیا به پرسپولیس میگن مافیایی
دیگه کثافت کاریای فتل و قلعه رو که همه میدونن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر