فهرست
استتوس:عادل فردوسی‌پور؛ نابغه‌ای در بزنگاه‌های پوپولیستی
استتوس:عادل فردوسی‌پور؛ نابغه‌ای در بزنگاه‌های پوپولیستی

استتوس:عادل فردوسی‌پور؛ نابغه‌ای در بزنگاه‌های پوپولیستی

آی اسپورت - آسیب‌شناسی "موفقیت" در ایران، پیش از آن‌که برای شناخت معادلات چند مجهولی آن نیاز به تعدادی ریاضی‌دان محض خبره داشته باشد، نیاز به تعدادی متخصص توپولوژی دارد تا هندسه‌ی این پدیده‌ی مطابق با سرشت و ذات آدمی ترسیم شود. کافی است کمی در دل جامعه پایگاهی کوچک داشته باشیم تا به سادگی درک کنیم هندسه‌ی "موفقیت" در ایران که دو جنبه‌ی اساسی "شهرت" و "محبوبیت" در بدنه‌ی اجتماع دارد، بی‌شباهت به یک هرم با قاعده‌ای از توده‌ی مردم عادی و سه وجه مملوء از نردبان‌هائی از جنس افکار عمومی همین توده‌ی مردم عادی نیست.
طبیعی است که برای رسیدن به قله‌ی این هرم باید مؤمن به تعدادی قوانین بود تا با چاشنی هوش و موقعیت‌شناسی ذاتی، پرواز از قاعده به رأس هرم ممکن شود. با این وجود نکته‌ای که آسیب‌شناسی "موفقیت" در ایران را نسبت به سایر نقاط متمدن دنیا متمایز می‌کند، قوانینی است که شباهتی به اصول حرفه‌ای استاندارد که برای موفقیت در یک مسیر خاص در جوامع بین‌المللی متمدن تعریف می‌شوند، ندارند. قوانین موفقیت در ایران سطحی‌نگری در تخصص‌ها را نشانه رفته‌اند و یک متخصص پس از اندکی آشنائی با اصول حرفه‌ای استاندارد، اگر درون‌مایه‌ای از هوش و موقعیت‌شناسی ذاتی داشته باشد، خواهد آموخت تنها با موج‌سواری بر افکار عمومی می‌تواند از نردبان‌هائی از جنس همین افکار عمومی بالا و بالاتر برود تا به رأس هرم فرضی برسد. در این میان برای طی کردن یک ره صدساله در یک چشم برهم زدن از نگاه تاریخ، باید به بزنگاه‌هائی توجه کرد که نگاه ویژه‌ی توده‌ی مردم را در ویترین افتخارات خود دارند.
عادل فردوسی‌پور بی‌شک نماد نوگرائی و ثبات در رسانه‌ی ملی است که همواره به سبب خرق عادت و البته خرج هوش و نکته‌سنجی، موفق به خلق آثار ماندگاری شده است که او را از سایرین متمایز کرده است. مجری و تهیه‌ی کننده‌ی برنامه‌ی نود از جنس همان متخصصانی است که پس از آشنائی با مقدمات اصول حرفه‌ای استاندارد، دریافت برای رسیدن به رأس هرم "موفقیت" باید یک پوپولیست سرشار از ذوق و قریحه بود. فردوسی‌پور در تمام این سال‌ها با ظرافت تمام "میزان" بوده است، چون آینه‌ی رأی و نظر توده‌ی مردم بوده است. البته فراموش نکنیم هوش سرشار عادل سبب شده است تا او همیشه داعیه‌دار و مدافع اصول حرفه‌ای در ورزش و رسانه باشد تا یکی به نعل زده باشد و یکی به میخ (!) در این میان آن‌چه باعث شده است تا فردوسی‌پور قهرمان موج‌سواری باشد، توجه به بزنگاه‌هائی است که در وادی "شهرت" و "محبوبیت" حکم سکوی پرتاب را دارند.
برای تعریف این بزنگاه‌ها کافی است به نظرسنجی‌هائی توجه کنیم که از سوی برنامه‌ی نود روی آنتن شبکه‌ی سه می‌رود و تخصصی‌ترین چالش‌ها در فوتبال (برای مثال انتخاب سرمربی تیم‌ملی فوتبال) را به رأی و نظر مردم واگذار می‌کند و از همه مهم‌تر در داغ‌ترین بحبوهه‌ها نظرات کارشناسی را به استناد اکثریت آراء مردمی به چالش می‌کشد. علاوه بر این، عبور از خط قرمزهای سیمای جمهوری اسلامی و اشاره به نکاتی همچون جلوگیری از پارازیت‌های سرطان‌زا برای مقابله با ماهواره، تبریک افتخارآفرینی ایرانیانی همچون مریم میرزاخانی، سیاسی خواندن تصمیم نمایندگان مجلس برای واگذاری امتیاز باشگاه‌های پایتخت‌نشین به شهرستان‌ها، واکاوی زوایائی از فساد در فوتبال و ... باعث شده است تا پوپولیست بودن فردوسی‌دور بیش از پیش زیر دندان او مزه کند و او را از جمله افراد قدرتمند رسانه که صاحب کرسی تسخیرنشدنی و رشک‌انگیر است، قرار دهد. یگانه "شومن" حال حاضر سیمای جمهوری اسلامی که دیگر رقیبی همچون "سید محمد حسینی" را در کارزار رقابت نمی‌بیند، در پنجمین دهه‌ی زندگی همچنان در ظرافت نگاه یک عقاب تیزبین است و برای همراه شدن با توده‌ی مردم، چشم بسته در دل حادثه ظهوری متفاوت دارد تا نشان دهد نابغه‌ای در بزنگاه‌های پوپولیستی است. عادل با حضور در فستیوال فیلم فجر به تماشای فیلم "ابد و یک روز" نشست تا نشان دهد عید سینمای ایران را جدی گرفته است و با حضور در کنار مردم حاضر در سینما این جشن بزرگ را گرامی داشته است.
پی‌نوشت: اهالی رسانه بخوبی می‌دانند که فردوسی‌پور بیش‌تر از سلفی از مصاحبه و پاسخ‌گوئی بیزار است و کم‌تر تن به گفت‌گو می‌دهد اما وقتی پای اپیدمی همچون خندوانه در میان باشد، عادل نیز با کمی رندی حاضر به نشستن روبروی رامبد جوان می‌شود، البته با رعایت تمام حریم‌هائی که او در تمام این سال‌ها رعایت کرده است.

نویسنده : کاظم ملک‌‌پور دهکردی
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-05 11:38:43
نظر دهید

۱ نظر
امین
جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴، ۱۳:۰۱
یک متن بی نظیر دیگه از آقای ملک پور
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر