فهرست
دفاع عجیب جاودانی از کارشناس‌های شبکه سه: مثل فوتبال‌مان آماتور هستند!
دفاع عجیب جاودانی از کارشناس‌های شبکه سه: مثل فوتبال‌مان آماتور هستند!

دفاع عجیب جاودانی از کارشناس‌های شبکه سه: مثل فوتبال‌مان آماتور هستند!

آی اسپورت - بدون وارد شدن به ایام تورنمنت های مهم ملی یا فینال های لیگ قهرمانان و رقابت های معتبر اروپایی، برنامه گزارش ورزشی با شمایلی خاص و ویژه چند روز در هفته به بررسی مسابقات اروپایی می پردازد. با دیدن ظاهر امر می توان ادعا کرد گزارش ورزشی قصد دنبال کردن مسیر متفاوتی دارد اما بازهم خروجی کار چندان بی ایراد بیرون نیامده است. در زمینه دعوت کارشناسان عجیب غریب و بسیار بیگانه با فوتبال جهان، کمربند مشکی با فاصله زیاد در اختیار شبکه ورزش است اما چند هفته قبل چند هفته قبل حضور علی لطیفی در برنامه گزارش ورزشی، به شدت باعث تعجب شد. تا جایی که شایعات بسیاری درباره نوع راه پیدا کردن او به ساختار سازمان صدا و سیما دهان به دهان چرخید. رضا جاودانی به عنوان مجری اصلی این برنامه، در گفت‌وگو با «فوتبال ایرانی» از نحوه انتخاب کارشناسان دفاع کرده است.

* دلیل حضور دو نفر به عنوان مجری در سری جدید چیست؟
از دید من شاید این کار برای ایجاد تنوع بوده تا یک نفر متکلم وحده نباشد. با توجه به وجود ویدئو وال و جابجایی های داخل برنامه محمدرضا احمدی که سرعت کلام بالایی دارد این کار را انجام می دهد و من در کنار مهمان می نشینم. در نظر داشته باشید وقت ما هم بیشتر شده. ما قبلا گاهی 2 دقیقه قبل از بازی وارد استودیو می شدیم اما حالا گاهی تا 45 دقیقه وقت داریم.

* این قضیه تبلیغات هم زیادی گل درشت شده و انتقادات فراوانی را به همراه داشته است.
گروه ورزش اصرار داشت کار باید ورزشی باشد و همانند فوتبال برتر نشویم. من خودم تا حالا این کار را انجام نداده بودم و واقعا برایم سخت است اما چاره ای هم نیست. شما وقتی یک برنامه را قبول می کنید باید کمی انعطاف پذیر باشید. البته باید قبول کنید کار ما زننده تر از کسی که اصرار زیادی روی یک موضوع می کرد نبود.

* برخی افراد به عنوان کارشناس دعوت می شوند که فقط اطلاعات شان زیادی نمود دارد. برخی دیگر هم هستند که جز این، در صحبت کردن هم توانایی ندارند.
فوتبال خارجی یک مقوله تخصصی است و کسی اگر دنبال نکند، حرفی برای گفتن نخواهد داشت. فوتبالیست های خارجی و داخلی ما که مشغولیات خودشان را دارند. در بین مربیان تعداد اندکی مطالعه کافی دارند. جدا از دکتر صدر، حمید مطهری را هم فرد قابلی می بینم به شرطی که کار کند و وقت بگذارد.

* بهتر نیست در ساختن کارشناس، سازمان هم کمی کمک کند و وقت بگذارد؟
ما همانطور که فوتبال مان آماتور است، مهمان های فوتبالی مان هم بهتر است آماتور باشند. ولی جدا از شوخی اگر ما بخواهیم کسی را تربیت کنیم باید هزینه هایش را هم بپردازیم که در شرایط فعلی برای مان مقدور نیست.

* امیر قلعه نویی یک بار دعوت برنامه را به دلیل دنبال نکردن فوتبال خارجی رد کرده بود. در این سری هم چنین مواردی بود؟
بله. بودند کسانی که گفتند ما فوتبال داخلی می آییم اما خارجی نه چون دنبال نمی کنیم.

* بسیاری با مقایسه اجراهای شما در سپاس، پیشتر دایره طلایی و گزارش ورزشی فعلی به این نتیجه می رسند که اینجا مطالعه شما کمتر است و شما در این برنامه همانند جاهای دیگر با دست پر وارد نمی شوید.
نمی پذیرم. قطعا مطالعه من برای گزارش ورزشی اگر از سپاس بیشتر نباشد کمتر هم نیست. در نظر داشته باشید که فوتبال خارجی حوزه بسیار گسترده ای هست و با مدل مثلا تنها یک حوزه یا یک ورزش در سپاس خیلی متفاوت است.

* پس چطور شما که در سپاس کمترین شفقتی در حق مهمان ندارید ولی اینجا در مقابل بعضا نظرات شاخ دار کارشناس سکوت می کنید.
درست می گویید اما اینجا اگر من مهمان را روی آنتن خراب کنم شاید برای خودم اعتبار به دست بیاورم اما شان مهمان را رعایت نکردم. سعی می کنم تا جایی که می توانم بپرسم اما اگر حالت خراب شدن مهمان به وجود بیاید سعی می کنم ادامه ندهم. من ذاتا اینطور آدمی نیستم.

* بسیاری هم از رضا جاودانی بابت دیدگاه های کاملا علنی هواداری انتقاد می کنند.
من اولین نفر بودم که به صورت آشکار هواداری خودم را ابراز کردم. فینال لیگ قهرمانان اروپای 2005 بود که گفتم لیورپولی هستم. همانجا هم اگر خاطرتان باشد بین دو نیمه از بازی خوب میلان که 3 گل زده بود تقدیر کردم. هدف من جا انداختن فرهنگ درست هواداری بود که در کنار دوست داشتن تیم خودی، خوب بودن و قابل احترام بودن حریف را هم بپذیریم. الان اما کافیست من یک کلمه ابراز علاقه بکنم تا در فضاهای مجازی به بدترین شکل ممکن به خودم و خانواده ام فحاشی کنند. اگر به من علاقه ای ندارند فکر می کنم دلیلی ندارد به خانواده ام در فضای مجازی فحاشی کنند. جدیدا سایت ها قسمت نظرات را هم کامل باز می گذارند و کافیست یک مطلب علیه من بنویسند تا مردم فحاشی کنند. هدف من از هواداری، متلک گفتن نبود. فکر نمی کنم ارزش داشته باشد که برای یک تیم خارجی هموطن خودت را آزار روحی بدهی.


هفته نامه فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2016-02-05 14:27:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر