فهرست
یادداشت : به بهانه مصاف لستر و منچسترسیتی/ واقعیت فوتبال
یادداشت : به بهانه مصاف لستر و منچسترسیتی/ واقعیت فوتبال

یادداشت : به بهانه مصاف لستر و منچسترسیتی/ واقعیت فوتبال

آی اسپورت - در دورانی که فوتبال ، ایده های ناب پپ گواردیولا، بازی های چشم نواز رونالدو و مسی و درخشش تیم های آلمانی و افول تیم های ایتالیایی و انگلیسی را به خود می بیند نمی شود از یک سایه سنگین حرف نزد. سایه سنگینی که از مدت ها پیش روی فوتبال افتاده است و به نظر در این سالها سنگین تر هم شده. سایه سنگینی که اگر کامل شود فوتبال را محو می کند. فوتبال سالهاست متاثر از پدیده پول و ثروت است. چه اینکه خود فوتبال هم تبدیل به صنعتی پول ساز شده و چه اینکه خود فوتبال هم در این سالها بیشتر به حرف پول رفته تا به حرف عاشقانش.
قدرت گیری تیم هایی مانند منچسترسیتی ، موناکو، پاری سن ژرمن حتی چلسی در سالهای دورتر مدیون ثروت هایی بود که از خارج از فوتبال به درون فوتبال تزریق شد. اصل کلام شاید در این نکته نمایان می شود. 3 تیم برتر اروپا در سالهای اخیر یعنی بارسا ، رئال مادرید و بایرن مونیخ ، ثروتمندترین و پردرآمدترین باشگاه های جهان بوده اند. اما در سمت مقابل فوتبال در این سالها بعد دیگری هم داشته. تیم هایی مثل اتلتیکومادرید یا دورتموند یورگن کلوپ هم در این سالها درخشیده اند. تیم هایی که نه با دلار و پول فورش نفت بلکه با سخت کوشی و جان کندن ، خلاقیت و اتحاد افتخارآفرینی می کنند به نیمه نهایی اروپا می رسند و جام می برند. هرچند درخششان به پای فتح الفتوح های غول های دیگر اروپایی نمی رسد اما انگار فوتبال می می خواهد در میانه رژه پول در مستطیل سبز چیزی به ما بگوید. میخواهد خودنمایی کند و با تمام وجود اعلام کند که هنوز زیر سایه پول نرفته است.  بگوید هنوز جایی برای تیم هایی مثل لسترسیتی و درخشش بازیکنانی مانند جیمز واردی و اوکازاکی خالی گذاشته تا بیایند روی این فرش سبزرنگ بی آلالیش خودی نشان دهند و ماندگار شوند.
می گویند که تناقض پدیده اصلی عصرفعلی یعنی عصر پسامدرنیته است. عصر دوگانگی ها. عصر عدم قطعیت یک چیز. عصری که پدیده ها در آن نه این اند و نه آن و همزمان هم این اند و هم آن. همانطور که آیزنمن در مقاله اش با عنوان " مرزمیانی " از واژه دوپهلو یا ایهام استفاده کرد. او در ادامه مقاله اش می نویسد:"دوپهلو حقیقت را می شکافد و این امکان را میدهد که ببینیم حقیقت چه چیزی را سرکوب کرده است"
حالا و در آستانه بازی تیم های لسترسیتی و منچسترسیتی یک دوگانگی نو شکل می گیرد. فوتبال سخت کوش و جسور در برابر فوتبال پول دوست و پولدار. در یک طرف رقم های میلییونی ، قراردادهای آنچنانی و البته فوتبالی خلاقانه و خوش سیما. در سمت دیگر اما جسارت ، سخت کوشی و فوتبالی که بیشتر در معنای جنگ معنا می شود. استادیوم اتحاد روز شنبه شاهد ی برخورد دو جریان مختلف و ایضا متناقض خواهد بود و فوتبال بیش از پیش واقعیتش را نشان مان خواهد داد. یک تناقض و یک تصاد.مثل شب و روز. زشتی و زیبایی و صداقت و فریب. فوتبال عصر ما دو پهلوست. مانند بسیاری دیگر از پدیده های این عصر. هم با ثروت موافق است هم مخالف البته بیشترشاید موافق. هم اسیر پول شده هم اسیر نشده. هم به پول خرج کردن روی مثبت نشان داده هم به پول خرج نکردن و به جایش سخت کوشی بیشتر کردن. این واقعیت فوتبال در عصر پست مدرن است. غرق در دنیایی از تصادهاو تناقض ها. تصاد هایی که کنارهم یک چیز را روایت می کنند. واقعیت.واقعیت فوتبال.
امیرسوزنده فر
۱ ۱  
آی اسپورت
2016-02-06 01:59:16
نظر دهید

۱ نظر
برزو
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۴:۵۲
عالی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر