فهرست
گزارش ویژه: چرا ایران، ازبکستان را به AFC پیشنهاد داد؟
گزارش ویژه: چرا ایران، ازبکستان را به AFC پیشنهاد داد؟

گزارش ویژه: چرا ایران، ازبکستان را به AFC پیشنهاد داد؟

آی اسپورت - فدراسیون فوتبال علی کفاشیان نشان داده که همیشه خبرهای درگوشی که از جلساتش منتشر می شود به حقیقت می پیوندد و شایعات قابلیت زیادی برای تبدیل شدن به حقیقت دارند.
در هر حال اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال، دیروز صبح خودشان را به فدراسیون فوتبال رساندند تا یک جلسه مهم برگزار کنند؛ جلسه‌ای که در آن قرار بود برای برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون فوتبال تصمیم‌گیری و البته تاریخ انتخابات فدراسیون فوتبال در سال ۹۵ مشخص شود. همانطور که دیروز هم خبر آمد با تصویب اعضا، تاریخ انتخابات فدراسیون فوتبال مشخص و قرار شد انتخابات ۱۱ اردیبهشت برگزار شود و حالا کاندیداها از ۱۱ اسفند تا ۴۵ روز بعدش فرصت دارند در انتخابات ثبت‌نام کنند؛ انتخاباتی که هنوز کاندیداهایش مشخص نیستند.
اما مهمتر از مشخص شدن تاریخ انتخابات، بحث درباره ماجرای چالش با ای اف سی و ماجرای عربستان بود. از ایران علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال و محمد رضا کسرایی نماینده کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال به قطر رفته بودند و البته کسرایی به محل جلسه راه داده نمی شود و او را به عنوان مترجم به اتاقکی می برند و از آنجا حرفهای حاضران در جلسه را برای اسدی ترجمه می کرد.
علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال در جلسه هیات رئیسه گزارش خودش را ارائه کرد و در هر حال یکی از خبرهایی که دیروز از جلسه منتشر شد، خبر پیشنهاد ازبکستان به کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی از تیم‌های عربستانی بود. همانطور که گفتیم خبر خیلی زود توسط اسلامیان تکذیب شد، اما ظاهرا در جلسه از ازبکستان هم نام برده شده است.
البته علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون در جلسه هیات رئیسه برای حاضران توضیح داده که دردوحه شوکه شده است. چرا که وقتی وارد جلسه شده اند، با دستور جلسه مواجه شده اند. جایی که به هیات ایرانی اعلام شده تصمیم گرفته شده و باید ایران هم کشور مورد تاییدش را انتخاب کند. در هر حال جنگ و جدل و بحث به آنجا می انجامد که حرف شیخ سلمان ملاک قرار بگیرد و تا ۲۵ اسفند وقت بگیرند تا بلکه روابط ایران و عربستان عادی شود. اما همه تقرییا مطمئن شده اند که تا ۲۵ اسفند هم روابط عادی نمی شود و به همین دلیل ایران باید کشور مورد تاییدش را معرفی کند. شاید به همین دلیل است که اسدی معتقد است در آن جلسه هیات ایرانی بازنده نبوده است.
شیخ سلمان در یک بازی سیاسی نشان داد که هم رای ایران را در انتخابات فیفا می خواهد و هم رای کشورهای عربی را. البته علی کفاشیان چون نایب رئیس ای اف سی و عضو کمیته اجرایی است به شیخ سلمان بحرینی رای می دهد. دلیل کفاشیان برای رای دادن به شیخ سلمان، مطمئنا آسیایی بودن وی هم هست.
در هر حال جدا از همه اینها تقریبا اهالی فدراسیون فوتبال هم قبول کرده اند که عربستان به تهران نمی آید وحالا باید به فکر معرفی میزبان باشند. جالب اینجاست که عربستان قطر را پیشنهاد داده است و مطمئنا در این میان معرفی هر کشور عربی می تواند تا حدود زیادی به نفع عربستانی ها باشد.
حالا که علی کفاشیان اعلام کرده تیم های ملی و باشگاههای ایرانی از مسابقات کنار نمی کشند و موضع فدراسیون فوتبال ایران تمکین از کنفدراسیون فوتبال آسیاست و تیم‌های ایرانی در مسابقات حفظ می شوند، فدراسیون فوتبال به فکر انتخاب کشوری است که عربها در آن زیاد هم راحت نباشند.
در روزهای گذشته خبرهایی بود که فدراسیون فوتبال ایران کشورهای امارات، اردن، عمان و قطر و حتی ازبکستان را برای میزبانی مد نظر دارد اما بحث ازبکستان از همه جدی تر است.
حضور کشورهای عربی در ازبکستان به این راحتی ها نیست. در واقع برای ایران هم این ماجرا وجود دارد و هر دو کشور باید هواپیماهایی را چارتر کنند. اما آب و هوا و ارتفاع از سطح دریا، امکانات فوتبالی و هتل‌های تاشکند طوری است که مطمئنا به نفع عربستان هم نخواهد بود. این شرایط برای باشگاههای ایران هم وجود دارد و در هفته یک پرواز از تهران به تاشکند و بالعکس وجود دارد(روزهای جمعه). تیم های ایرانی از امتیازهای میزبانی که مهم‌ترین آن، امتیاز تماشاگران است بی‌بهره می‌شوند و عربستانی ها همین شرایط را دارند. عربستان و حتی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم مطمئنا نمی خواهد بازیها در ازبکستان انجام شود اما انتخاب این کشور به نوعی چوب لای چرخ کنفدراسیون فوتبال آسیا می گذارد، چرا که آنها به نفع عربستانی ها رای داده اند و مطمئنا دوست دارند بازیهای ایران در کشوری عربی انجام شود. انتخاب ازبکستان از نظر آب و هوایی برای عربها شرایط سخت تری به وجود می آورد، چرا که بازیکنان ایرانی به آب و هوای سرد و نیمه سرد عادت دارند، اما عربها مطمئنا به این آب و هوا عادت ندارند. بردن بازی به اردن و امارات و عمان (با توجه به اینکه قطر به عنوان میزبان توسط عربستانی ها معرفی شده است) می تواند به نفع عربستانی ها هم باشد. در هر حال ظاهرا این‌بار ماجرا جدی است و باید باور کرد که بازی با تیم‌های ملی و باشگاهی عربستانی در کشور دیگری انجام می‌شود.

منبع: وبسایت برنامه 90
     
آی اسپورت
2016-02-06 10:22:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر