فهرست
یادداشت: احیایِ میلان به دستِ میها
یادداشت: احیایِ میلان به دستِ میها

یادداشت: احیایِ میلان به دستِ میها

جیمز هورن‌کاسل
 
فقط یوونتوس و ناپولی در یک ماهِ اخیر فرمِ بهترین از میلان داشته‌اند و موفق شده‌اند 12 امتیاز از 12 امتیازِ ممکن را کسب کنند. میلان بعد از پیروزیِ در داربیِ مدونینا، چهارشنبه مقابلِ پالرمو با آزادی و آرامش و تمرکزِ زیادی بازی کرد و در حالیکه نایجل دی‌یانگ را به ال.ای گالاکسی فروخته بود، 2-0 به پیروزی رسید. گاهی برایِ پیدا کردنِ خودت، باید اول خودت را فراموش کنی. این اتفاقی بود که درست برایِ میلان بعد از بهترین پیروزی‌اش در داربی بعد از 5 سال رخ داد. مشکلاتِ میلان در دو سالِ اخیر آنقدر زیاد بود که میهایلوویچ اولِ فصل گفت این تیم نیاز به یک جن‌گیر دارد! با این که مشکلاتِ باشگاه همچنان باقیست، اما بازیکنانِ میلان به عنوانِ یک تیم حالا به نظر می‌رسد از آرامشِ ذهنی و روانی برخوردار شده‌اند و دوباره‌ به خودشان ایمان آورده‌اند.
الکس بعد از گلی که به اینتر زد، بدل به سمبلِ این احیایِ ایمان و باور شد. البته گلِ الکس که یادآورِ ضربه‌یی سرِ مارک هیتلی، در 1984 به اینتر بود، تنها دلیلِ این نماد شدن نبود. مدافعِ باتجربه‎‌یِ برزیلی در این دربی هیچ اشتباهی در دفاع نداشت و دژِ مستحکمِ تیمش بود. به جزء الکس، کوشکا هم در این بازی نمایشی هیولاوار داشت و در خطِ میانی مثلِ تانک از بازیکنانِ اینتر می‌گذشت. کوشکا 87 درصدِ دوئل‌هایش در داربی را برد. حتی ریکاردو مونتولیو که این فصل منتقدینش لقبِ "مورتوویو" (زنده‌یِ مرده) را بهش داده بودند، در بهترین فرمِ خودش بازی کرد. درسته که هنوز درباره‌یِ مونتولیو می‌گویند سرعتِ کم‌اش باعث می‌شود که تواناییِ بازی در سیستمِ 2-4-4 را نداشته باشد، اما او تا اینجایِ فصل با هوش و بازی‌خوانیِ خودش بیش از هر بازیکنِ دیگری در سریِ آ قطعِ توپ داشته است (82). و البته نباید از کیسوکه هوندا گذشت. هوندا اخیرا بهترین بازی‌هایش را برایِ میلان به نمایش گذاشته است، حتی بهتر از فصلِ پیش که در 7 بازیِ اول 6 گل زد. درسته که هوندا هم در پستِ محبوبش، یعنی هافبکِ پشتِ مهاجم بازی نمی‌کند و درسته که سرعت و تکنیکِ لازم برایِ رد شدن از مدافعِ مستقیمِ خودش را به عنوانِ یک وینگر ندارد، اما سانترهایِ فوق‌العاده دقیقِ او، این ضعف‌ها را جبران می‌کند. 67 درصدِ ارسال‌هایِ هوندا در داربی درست بود و هافبکِ ژاپنی چهارشنبه مقابلِ پالرمو هم نزدیک بود از رویِ ضربه‌یِ کرنر گل بزند. به هر حال هوندا که با کرنرش برایِ الکس باعثِ باز شدنِ دروازه‌یِ با ضربه‌یِ سر برایِ اولین بار در این فصل شد، مقابلِ پالرمو هم لقبِ بهترین بازیکنِ زمین را گرفت.
اما گل‌سازِ اصلیِ این فصلِ میلان جاکومو بون‌اونتورا بوده است. اگر هندانوویچ ضربه‌یِ اولِ نیانگ رویِ پاسِ بون‌اونتورا را مهار نکرده بود، او حالا 8 پاسِ گل در سریِ آ داشت، آماری که تنها لورنزو اینسینیه را بالاتر از خودش می‌بیند (10 پاسِ گل). بون‌اونتورا این فصل 53 موقعیتِ گل برایِ میلان ایجاد کرده است و مهمترین بازیکنِ میهایلوویچ در بعدِ خلاقانه و هجومیِ تیم بوده است. امبامه نیانگ هم دیگر چهره‌یِ درخشانِ میلان در بازی‌هایِ اخیر بوده است. مصدومیت و دورانِ حضورِ قرضی‌اش در جنووا، نیانگ را تا آستانه‌یِ فروخته شدن به لستر سیتی پیش برد. اما خودِ نیانگ که خواست در میلان بماند و حالا بدل به زوجِ اصلیِ کارلوس باکا در خطِ حمله شده است و 2 گل و 2 پاسِ گل در 3 بازیِ اخیرش داشته است.
قمارِ بزرگِ سینیسا میهایلوویچ که این فصل جواب داد، بازی دادن به جی‎‌جی دونارومایِ 16 ساله بود. میلان تا وقتی دیگو لوپز درونِ دروازه‌اش بود حتی یک کلین شیت هم ندشت. اما حالا 7 کلین شیت دارد و بعد از بازی با پالرمو برایِ اولین بار در یک سالِ اخیر موفق شد دو بازیِ پیاپی دروازه‌اش را بسته نگاه ندارد. در واقع غیر از سمیر هندانوویچ هیچ دروازه‌بانی در سریِ آ، درصدِ سیوِ بهتری از دوناروما ندارد.
با تمامِ این نکات، هنوز رسیدن به رده‌یِ سوم و کسبِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ، ماموریتی بسیار سخت برایِ روسونری است. میلان 6 امتیاز تا رده‌یِ سوم فاصله دارد و با اینکه فرمش از اینتر و فیورنتینا بهتر است، اما رمِ دوباره زنده شده با لوچانو اسپالتی را به عنوانِ رقیبی جدی می‌بیند. به هر سو نکته‌یِ مهم برایِ میلان این فصل رسیدن به تعادل و حرکتی رو به جلو برایِ احیایِ خودش است، پروسه‌ای که در یک ماهِ اخیر به درستی انجام شده است.
 
  
  ۳  
آی اسپورت
2016-02-06 11:18:21
نظر دهید
۳ نظر
rossoneri
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۲:۵۳
Forza milan
برزو
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۴:۳۲
میلان باید یه پروژه ای مث من سیتی شروع میکرد و برلوسکونی تیم رو به شیخ نشینهای عرب میفروخت. با میهایلوویچ و چندتا جوون نهایتا میشه تو وسطای جدول سری آ دست و پا زد.
-
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۰۸
Forza milan
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر