فهرست
به مناسبت سالروز فاجعه مونیخ: داستان یک تراژدی تلخ
به مناسبت سالروز فاجعه مونیخ: داستان یک تراژدی تلخ

به مناسبت سالروز فاجعه مونیخ: داستان یک تراژدی تلخ

آی‌اسپورت- 57 سال پیش در چنین روزی در 6 فوریه 1958، چهارشنبه در دور دوم بازی‌های اروپایی تیم منچستریونایتد مت بازبی در یوگسلاوی به میدان رفت که بازی در نهایت 3-3 شد و در نهایت تیم منچستریونایتد در مجموع 5-4 پیروز شد.بعد از پیروزی در یوگسلاوی و در برابر ستاره سرخ بلگراد، تیم منچستریونایتد باید به خانه و به منچستر بر می‌گشت، آنها به فرودگاه رفتند و سوار هواپیمای بریتیش یوروپین ایرویز شدند، هواپیما به مقصد منچستر پرواز کرد در ادامه هواپیما دچار نقص شد و آن هم این بود که باید در وسط مسیر یعنی در مونیخ دوبار سوخت‌گیری می‌کرد، بعد از سوخت‌گیری خلبانان هواپیما یعنی کاپیتان جیمز تِین و کنت رایمنت 2 بار تلاش کردند که هواپیما را بلند کنند که در انجام این کار ناموفق بودند کاپیتان تین به دلیل این که از برنامه‌ی مقرر شده عقب نماند در خواست خدمه و بازیکنان مبنی بر یک روز استراحت در مونیخ را رد کرد. سرانجام کاپیتان تین با لجاجت خود هواپیما را برای بار سوم تلاش کرد که بلند کند در همان موقع بارش سنگین برف شروع شد و باند هواپیما به شدت لغزنده شد، هواپیما حرکت خود را شروع کرد هنگامی که به انتهای باند رسید کاپیتان تین کنترل از دستش خارج شد و بلند شدن غیر ممکن شد هواپیما از باند خارج و به حصارهای فرودگاه برخورد کرد و در پی آن بال‌های آن به خانه‌ای اصابت کرد که باعث شد بال‌های هواپیما شکسته شود در این جا کاپیتان تین از ترس انفجار هواپیما بازماندگان را می‌خواست تا حدی دور کند اما با این حال دروازبان وقت منچستریونایتد یعنی هری گرگ جزو کسانی بود که در لاشه‌ی هواپیما جا ماند اما در نهایت جان سالم به در برد. در ساعت سه و چهار دقیقه بعد از ظهر روز ششم فوریه این اتفاق رخ داد. در این حادثه هفت بازیکن و پانزده همراه منچستر یونایتد در جا کشته شدند، این تاریک‌ترین اتفاق ممکنی بود که در 73 سال فوتبال حرفه‌ای انگلیس رقم خورد. از معروف‌ترین کسانی که در این سانحه جان باختند می‌توانیم به راجر بایرن، ادی کولمن، مارک جونز، بیلی ولان، دیوید پگ، جئوف بنت و تامی تیلور اشاره کنیم که در صحنه کشته شدند.در این بین 3 تن از اعضای هیئت مدیره منچستریونایتد والتر کریکمر، تام کاری و برت والی زخمی شدند و هشت روزنامه‌نگار با این تیم یعنی هنری رز، دانی دیویس، تام جکسون، مورچه لیدبروک، اریک تامپسون، زخمی شدند علاوه بر این دو بازیکن جکی بلنچ فلاور و جانی بری مصدوم شدند و دیگر هرگز نتوانستند فوتبال بازی کنند. در این بین کسانی که از این حادثه باز ماندند  از ادی کولمن، تامی تیلور سریع، و سر بابی چارتون اشاره کنیم.
فوران غم اندوه مردم سرتاسر جهان برای این حادثه فرا گرفت بعد از جنگ جهانی یکی از مرگبارترین حوادثی بود که می‌توانست برای اروپایی‌ها رخ دهد، هزاران نفر به دفع بچه‌های بازبی، جوان، پر جنب و جوش، بازیکنان بی‌باک پرداختند و لکه‌ی سیاهی را در فوتبال اروپا و البته جهان رقم زدند.
جیمی مورفی یکی از بازماندگانی که تحت پرورش مت بازبی قرار گرفته است درباره این حادثه می‌گوید:«من می‌دانم آن بیابان چه رنگ و ارزشی به خود گرفته است من با او هر روز صبح ظهر شب در برف توفان و باران تمرین و به زندگی روزمره خود می‌پرداختیم آنها به من اجازه دادند تا زندگی خودم را دگرگون کنم این نمی‌تواند فقط در حافظه سپرده شود زیرا می‌تواند کمترین بی‌احترامی بشمار رود، نمایش ما تراژدی نخواهد بود چرا که در ذهن مردم جهان یاد درگذشتگان جاودانه خواهد بود».
بعد از این اتفاق دو آثار تاریخی در آلمان وجود که به رسم یادبود از فاجعه یاد می‌کند، اولی در حومه شهر مونیخ که یک بنای چوبی کوچک به تصویر کشیده شده است صلبیب حضرت عیسی بر وسط آن قرار گرفته است که در این کتیبه نوشته شده است:«به یاد قربانیان فاجعه هوایی و اعضای تیم منچستریونایتد».
در 22 سپتامبر سال 2004 هم یک سنگ در مجاورت فرودگاه مونیخ بنا شد که با طرحی از زمین فوتبال شکل گرفته است و به هردو زبان آلمانی و انگلیسی می‌خوانند: «به یاد همه‌ی کسانی که زندگی خود را در اینجا در 6 فوریه 1958 از دست داده‌اند».
منبع: سایت بوندسلیگا

کدخبر:9412
     
آی اسپورت
2016-02-06 15:26:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر