فهرست
دو ماه بدونِ پیشرفت؛ فدراسیون کی‌روش را نمی‌خواهد؟
دو ماه بدونِ پیشرفت؛ فدراسیون کی‌روش را نمی‌خواهد؟

دو ماه بدونِ پیشرفت؛ فدراسیون کی‌روش را نمی‌خواهد؟

آی اسپورت - حدود دو ماه قبل بود که سرمربی پرتغالی تیم ملی بعد از موافقیت علی کفاشیان، به مرخصی دو ماهه رفت. او قبل از رفتن در مصاحبه با رسانه‌ها و جلساتش با مدیران فدراسیون روی این مساله تاکید کرده بود که دوست دارد وقتی بر می‌گردد همه امکانات برای حضور پرقدرت تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی فراهم باشد. کی‌روش با این امید ایران را ترک کرد و امروز که چند روز از بازگشت او به ایران می‌گذرد یک اتفاق جالب توجه و البته تکراری همه را متعجب و ناراحت کرده است. در تمام این مدت «هیچ اتفاقی نیفتاده است.»حالا باز هم شایعاتی درباره اعتراض‌های خصوصی کی روش و دلخوری‌های او در محافل ورزشی شنیده می‌شود. آن هم در شرایطی که کی‌روش قبل از رفتن رسما کفاشیان را تهدید کرده بود که اگر قرار باشد هیچ حمایتی از تیم ملی ایران انجام نشود و امکانات مدنظر او فراهم نشود، مجبور می‌شود به همکاری‌اش با فوتبال ایران پایان بدهد.
این درست همان نکته‌ای است که کفاشیان هم چندی پیش در مصاحبه خود با خبرگزاری‌های مختلف به آن اشاره کرد و گفت: «کی‌روش خواسته‌ها و انتظارات به جایی در حمایت از تیم ملی از ما دارد که اگر اجرایی نشود ایران را ترک خواهد کرد.»نوشتن از اینکه کی‌روش از مسوولان ورزش و فوتبال ایران چه می‌خواهد بدون هیچ تردیدی تکرار مکررات است. بازسازی زمین چمن کمپ تیم‌های ملی، لباس‌های با کیفیت برندی معتبر، بازی‌های دوستانه با تیم‌های صاحب نام و اردوهای آماده‌سازی طبق برنامه‌ای که به فدراسیون ارایه داده ساده‌ترین خواسته‌هایی است که مرد پرتغالی از فدراسیون فوتبال دارد. اما تا به امروز در کمال تعجب این خواسته‌ها عملی نشده است.      تیم ملی ایران سال‌های سال است که به عنوان تیم اول قاره آسیا شناخته می‌شود. مربی صاحب نام و گران‌قیمتی را بالای سر خود دارد. اما زمینی که تیم ملی ایران در آن تمرین می‌کند از نظر کیفیت جزو بدترین زمین‌های تمرین کشورهای فوتبال قاره آسیا به حساب می‌‌آید. کی‌روش بارها اعلام کرده است نخستین ابزاری که می‌تواند به موفقیت تیم ملی کمک کند، زمین تمرین است. چرا که بدون داشتن زمین تمرین نمی‌شود امیدی داشت. برای آماده‌سازی تیم ملی اما بعد از پنج سال حضور در ایران او هنوز نتوانسته این موضوع را در فدراسیون فوتبال جا بیندازد که تهیه یک زمین چمن ساده چه نقشی می‌تواند در آماده شدن تیم ملی ایفا کند. پیش از سفر کی‌روش به پرتغال و آفریقای جنوبی، او از فدراسیون خواست هر طور که می‌توانند شرایط زمین را آماده مرحله بعد کنند.
بعد از این جلسه و قول و قرار انجام گرفته، کفاشیان به همراه معاون پشتیبانی وزارت ورزش به کمپ تیم ملی رفتند و بعد از این بازدید، کفاشیان گفت وزارت ورزش برای بازسازی چمن کمپ تیم ملی قول مساعد داده است. چند روز بعد، این قول از سوی وزارت ورزش تکذیب شد. بعد از این تکذیب، شهرداری تهران اعلام کرد که زمین کمپ تیم‌های ملی را ترمیم می‌کند و این وعده تازه، امید زیادی را به وجود آورد که این اتفاق صورت بگیرد و آرزوی بزرگ فوتبال ملی برآورده شود اما تا به امروز این اتفاق عملی نشده است. باور کردن این مساله که فدراسیون فوتبال ایران در طول پنج سال توانایی بازسازی زمین چمن کمپ تیم‌های ملی را ندارد برای کشوری چون ایران واقعا سخت است. اما مشکلی است که وجود دارد و انگار قرار هم نیست حل شود.      کی‌روش پیش از سفرش به آفریقای جنوبی از فدراسیون فوتبال خواست چه او در تیم ملی بماند، چه از تیم ملی جدا شود شرایط را برای برپایی اردوی تیم ملی در خردادماه فراهم کنند. در خرداد 95 دو روز به عنوان فیفادی لحاظ شده و کی‌روش معتقد است این دو روز می‌تواند نقش بزرگی در موفقیت تیم ملی ایفا کند اما در شرایطی که تقریبا تمام حریفان آسیایی ایران تکلیف‌شان را برای آن دو بازی می‌دانند، تیم ملی ایران به عنوان بهترین تیم قاره در رنکینگ فیفا اصلا نمی‌داند در آن روزها اردو دارد یا خیر! این در حالی است که یک ماه قبل برخی مقامات فدراسیون فوتبال اعلام کردند بازی دوستانه با مقدونیه قطعی شده و احتمال رویارویی با تیم ملی نروژ هم وجود دارد که البته این موضوع هم توسط کفاشیان تکذیب شد و گفت هیچ بازی دوستانه‌ای برای تیم ملی قطعی نشده است.
مشکلات درباره البسه تیم ملی هم هنوز پابرجا است. از مرداد 94 تاکنون لباس بهترین تیم آسیا هیچ اسپانسری ندارد. وقتی مرداد گذشته قرارداد فدراسیون فوتبال با آل‌اشپورت به پایان رسید، برخی برندها برای فعالیت در فوتبال ملی ایران ابراز علاقه کردند. صحبت از لی نینگ، جوما، آدیداس، لوتو و... شد و در نهایت علی کفاشیان اعلام کرد فدراسیون فوتبال قراردادش را با آل‌اشپورت تمدید می‌کند. یک هفته بعد از این اظهارنظر، سایت فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای عجیب اعلام کرد که برندهای ورزشی می‌توانند ظرف یک هفته پیشنهاد خود را به فدراسیون فوتبال ارایه کنند و از آن زمان (حدود یک ماه قبل) تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و همچنان تیم ملی ایران بدون اسپانسر است.      کفاشیان می‌داند که کی‌روش تهدید به رفتن کرده است. مردم ایران و بازیکنان تیم ملی این مربی را دوست دارند و با بررسی اتفاقات گذشته کاملا حق را به این مربی می‌دهند. کی روش بارها برای اجرایی شدن این خواسته‌ها با مدیران فدراسیون و حتی وزارت ورزش وارد چالش‌هایی جدی شده است. دو بار حتی کار تا آستانه فسخ قرارداد هم پیش رفت. اما هیچ‌وقت مشکلات برطرف نشد تا آقای مربی دیگر بهانه‌ای برای اعتراض کردن نداشته باشد. نکته‌ای که برای اهالی فوتبال و حتی مردم ایران اهمیت دارد این است که آنها پیش خودشان فکر می‌کنند که واقعا برای فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بازسازی زمین چمن کمپ تیم ملی تا این انداز کاری سخت است که پنج سال است کی روش درخواست بازسازی می‌دهد. اما تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است؟
به نظر می‌رسد که مدیران فدراسیون فوتبال خودشان هم از همکاری با سرمربی تیم ملی خسته شده‌اند و به دنبال راهی هستند تا این مربی خودش مجبور شود قید همکاری با تیم ملی ایران را بزند تا قطع همکاری در شرایطی صورت بگیرد که آنها مجبور نباشند به کی‌روش خسارت بدهند. اگر غیر از این بود. فدراسیون فوتبال درتمام این سال‌ها حمایت قاطع از تیم ملی را در اولویت خود قرار می‌داد. امروز وقتی هیچ حمایتی از تیم ملی نمی‌شود و برای هزارمین بار در سال‌های گذشته به درخواست‌های منطقی کی‌روش بی‌توجهی شده است، ‌این احتمال وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک اخباری درباره از سر‌گیری مذاکرات فدراسیون و کی‌روش برای فسخ قرارداد در رسانه‌ها منتشر شود.      کی‌روش دو ماه در ایران نبود. اما دستیاران و مشاورانش او را لحظه به لحظه در جریان اخبار فوتبال ایران قرار دادند. این مربی قبل از اینکه به ایران بیاید می‌دانست که هیچ کدام از خواسته‌هایش اجرایی نشده است. با این حال کی‌روش دیروز برای برگزاری جلسه‌ای با علی کفاشیان، راهی فدراسیون فوتبال شد تا از زبان رییس درباره علت عملی نشدن این خواسته‌ها سوال بپرسد. کی روش خودش خوب می‌داند که در آخرین جلسه قبل از مرخصی‌اش با رییس فدراسیون به علی کفاشیان چه چیزهایی گفته و چه قول‌هایی گرفته بود. کمترین خواسته او این بود که باید بهترین امکانات در اختیار تیم ملی قرار بگیرد و خواستار آن شده بود تا هرچه سریع‌تر وضعیت زمین چمن کمپ تیم ملی به شرایط مطلوب و مناسب رسیده و تکلیف اسپانسر لباس تیم ملی نیز زودتر مشخص شود. او حتی برنامه‌های تیم ملی را به کفاشیان ارایه داده و از او خواسته بود در زمانی که به ایران بازگشت فدراسیون مقدمات لازم برای اجرایی شدن تمام این برنامه‌ها را فراهم کرده باشد.
کی‌روش در جلسه سه ساعته خود با کفاشیان طبق خبری که در فارس منتشر شد پیگیر این مطالبات شد و این‌بار نیز با صراحت بیشتری از رییس فدراسیون فوتبال سوال کرد که امکانات و وعده‌هایی که قبل از رفتن به وی مطرح شده بود، در راستای اجرایی شدن آنها، چند درصد پیشرفت داشته و چه اندازه این وعده‌ها عملی شده است. البته در ظاهر هیچ‌کدام از این وعده‌ها و قول‌های مسوولان فدراسیون برای آماده‌سازی تیم ملی عملی نشده است اما کفاشیان نیز توضیح داد که همه این برنامه‌ها در دست اجراست و در آینده‌ای نزدیک عملی خواهد شد. حال همه باید منتظر آینده بمانیم. باید دید کی‌روش تا کی قرار است درخواست بدهد و فدراسیون تا کی قرار است نسبت به این خواسته‌ها بی‌توجه بماند.

منبع: اعتماد
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-07 10:25:58
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴، ۱۳:۴۹
واقعا متاسفم ....
یک نفر دیگه که ایرانی هم نیست، بیش از دوستانی که ادعاشان سر به فلک میکشه؛ دقدقه این فوتبال رو داره...

متاسفم برای کیروش که ما ایرانی ها رو نشناخت که چطور پول میگیریم و چطور کار انجام میدیم؛ کاش به فکر خودش بود و مثل ما فکر میکرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر