فهرست
پلیس خوب، پلیس بد؛ تأسف بر این تعصب
پلیس خوب، پلیس بد؛ تأسف بر این تعصب

پلیس خوب، پلیس بد؛ تأسف بر این تعصب

آی اسپورت - انتشار فیلمی از علیرضا بیرانوند در ورزشگاه شهر جم، باعث احضار او به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال شده است. در این فیلم بیرانوند با عصبانیت یک مأمور پلیس را به کناری هل می‌دهد. اینطور به‌نظر می‌رسد که سماجت پلیس جوان در سلفی گرفتن با پرسپولیسی‌ها بیرانوند را کلافه کرده و آقای دروازه‌بان در لحظه تصمیم گرفته چنین برخوردی انجام بدهد. بعید به‌نظر می‌رسد پرونده بیرو در کمیته اخلاق بیخ پیدا کند و احتمالا سر و ته قضیه با یک تذکر و دو خط عذرخواهی جمع خواهد شد.

این وسط اما چیزی که به‌شدت مایه تأسف به‌نظر می‌رسد، واکنش‌های رنگی برخی هواداران افراطی است؛ همان‌ها که 2 ‌ماه پیش در ماجرای جریمه فرهاد مجیدی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی مدافع تام و تمام نیروهای انتظامی شده بودند و با دم زدن از قداست لباس پلیس رفتار مربی استقلال را تقبیح می‌کردند، اما حالا ناگهان تغییر عقیده داده‌اند و پشت علیرضا بیرانوند ایستاده‌اند. این اصولگرایی پاره‌وقت و مصلحتی، واقعا بامزه نیست؟

بالاخره پلیس در این مملکت چیز خوب و مهمی است یا نه؛ آیا می‌توان قضاوت در مورد چنین مسئله مهمی را هم به سوگیری‌های رنگی آلوده کرد؟ همانقدر که ممکن است بعضی نیروهای پلیس از موقعیت شغلی‌شان سوءاستفاده کنند، این موضوع در مورد کادر راهنمایی و رانندگی هم محتمل است؛ پس چطور افسری که مجیدی را جریمه می‌کند به نماد مسئولیت‌پذیری و شرافت شغلی تبدیل می‌شود، اما پلیسی که توسط بیرانوند به کناری پرتاب شده را یک نیروی مزاحم و اضافی تشخیص می‌دهیم و در موردش کامنت می‌گذاریم که «حقش بود»؟ گیریم آن مأمور انتظامی در جم متناسب با شئونات شغلی‌اش رفتار نکرده و به جای ساماندهی جمعیت دنبال عکس انداختن با ستاره‌ها بوده؛ آیا باز توجیهی دارد که فوتبالیست محترم او را بگیرد و جلوی چشم مردم عادی به یک طرف پرت کند؟ اصلا بیایید از این فرض هم یک گام فاصله بگیریم و تصور کنیم آن آدم یک شهروند معمولی بوده نه پلیس؛ باز آیا درست است که با هوادار مشتاق اینطور رفتار شود؟ خود ما از پلیس ایراد می‌گیریم که چرا گاهی با جیمی‌جامپ‌ها بد برخورد می‌کند؛ حالا ستاره فوتبال ایران را ببین که خودش در جایگاه مشابه چنین تندی غیرموجهی به خرج می‌دهد.

به تمام مقدسات عالم، خیلی از آنها که امروز با تمام وجود دنبال دفاع کورکورانه از بیرانوند هستند و به خاطرش حاضرند اصل جایگاه پلیس را هم زیر سؤال ببرند، اگر بیرو سر حرف اولش می‌ماند و استقلالی می‌شد امروز در شرایط مشابه یقه او را می‌چسبیدند و رها نمی‌کردند. درست مثل استقلالی‌هایی که اگر مجادله فرهاد مجیدی با مأمور راهنمایی مثلا برای علی کریمی رخ داده بود، دربست جانب پلیس را می‌گرفتند. طبعا مردم حق دارند تیم‌شان را دوست داشته باشند و سرسختانه و متعصبانه از آن حمایت کنند، اما این مدل برخوردهای سلیقه‌ای حیرت‌انگیز با مفاهیم مهم اجتماعی قابل هضم نیست. بالاخره هر کدام از ما تیمی را برای هواداری انتخاب کرده‌ایم که پشتش فقط «سلیقه متفاوت» است. این مکتب و پارادایم و طرز تفکر نیست که قرار باشد هر اتفاقی را در چارچوبش تئوریزه کنیم و خودمان را موظف بدانیم تحت هر شرایطی به دفاع از همفکران و هم‌قطاران‌مان بپردازیم. هیچ‌چیز ارزشمندتر از خرد و شعور خود آدم نیست؛ هزاران افسوس اگر قرار باشد آن را خرج شاهکارهای ریز و درشت چهار تا فوتبالیست کنیم. دوستش داشته باشید، اما معصومش نپندارید. این «یا با منی، یا بر منی» با این شدت و غلظت، جامعه ما را بیش از پیش رو به تباهی می‌برد.

۵۸ ۹  
آی اسپورت
2019-05-24 01:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
حمید
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۲:۲۳
یه عده می خوان با هوچیگری بیرانوند رو هر طور شده محروم کنن. در نتیجه ما با اینکه می دونیم کار خوبی نکره مجبوریم ازش حمایت کنیم.
۳
امید از تفت
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۴:۴۷
ببین آقای بهروش، فرق این دو مورد فرهاد مجیدی و بیرانوند زمین تا آسمان است یعنی شما تشخیص ندادی!!؟ یکی در عمل به وظیفه و پلیس بیرانوند در عمل نکردن به وظیفه. بیرانوند هیچکاری نکرد که غیراخلاقی باشه. پلیسی که مسئول حفاظت از بازیکنان پرسپولیس بود و باید برای برقراری نظم کمک می کرد مشغول سلفی گرفتن با بازیکنانی بود که رد می شدند. آیا این پلیس به وظیفه عمل می کرد!!؟ نه. حالا پلیس هم دوست داره سلفی بگیره مشکلی نیست ولی بیرانوند هم کاری نکرد. اون پلیس را از سر راه خودش کنار زد و رفت. خب این کجاش غیراخلاقیه!!؟ حالا ایشون بخاطر این موضوع الکی به کمیته اخلاق دعوت شده. خنده دار نیست!!؟ و یکی مثل مجیدی که میخواست با باجگیری از پلیس، تخلف خودش که سرعت غیرمجاز بوده را ماست مالی کنه. یعنی واقعاً شما فرق این دو موضوع را نمی فهمی!!؟ مشکلت چیه!!؟
۷
۰۰۰
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۲
در بی شرفی جماعت لنگی شکی نیست.کری فوتبالی نباید ازمستطیل سبز فراتر بره
۷
6
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۰۶
جناب بهروش خودت هم میدونی تفاوت ماجرای بیرانوند و مجیدی از زمین تا اسمونه؛
پلیسی که مجیدی باهاش برخورد داشت درحال انجام وظیفه بود اما پلیسی که بیرانوند باهاش رو به رو شد به جای انجام وظیفه در حال سلفی گرفتن بود! بیرانوند هم اسم و فامیل پلیس رو استوری نکرد
۸
وحید
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۲۹
بهروش عزیز بعضی وقتا دیگه زیادی ازاون وربوم میافتی.مورد مجیدی بابیرانوند قابل مقایسه نیست.
۷
فرهاد
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۱۵
تو خودت یکی از اشغالترین و رنگی ترین نویسنده ها هستی که حتی دو خط نمی توانی بدون تعصب بنویسی یک متن از خودت رو کن که در ان به نفع رنگ مورد علاقه ات زر نزده باشی. اگر بخواهند لیستی از مزخرفترین نویسنده ها منتشر کنند در راس انها همین اقا است
۵
محسن
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۱۵
در این شعر منظور از ماموری که وظیفش رو انجام میداد همان ماموری است که باهمه سلفی میگرفت(سوال امتحانی 2 نمره)
۴
میثم
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۳۶
چه ربطی دارن به هم؟ پلیس تو قضیه مجیدی در حال انجام وظیفه بوده اینجا بخاطر سلفی گرفتن زیاد مزاحمت ایجاد کرده
۷
تاجی دل
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۱۳
مکتب فاسد و لجن لنگ همینه . الان پلیس حقش بوده این رفتار . اون چوپون شده اسطوره مکتب لنگ
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر