فهرست
گزارش روز: وحید و خط دروازه؛ حقیقتِ گمشده در جهانِ سوم!
گزارش روز: وحید و خط دروازه؛ حقیقتِ گمشده در جهانِ سوم!

گزارش روز: وحید و خط دروازه؛ حقیقتِ گمشده در جهانِ سوم!

دوئلِ روز گذشته صدرنشین و قعرنشین لیگِ برتر ایران؛ یکی از عجیب‌ترین رقابت‌های این فصل به شمار می‌رود. همه هواداران استقلال توقع داشتند این تیم به سادگی از سد حریف عبور کند اما آبی‌ها حتی بعد از به ثمر رساندن گل اول، به شدت کند و سنگین ظاهر شدند و تا آن‌جا به این روند ادامه دادند که سرانجام گل مساوی را از حریف دریافت کردند. مسابقه تا همین لحظه به اندازه کافی عجیب بود اما ضربه ایستگاهی طالب ریکانی، حتی موجب عجیب‌تر شدن آن نیز شد. ضربه بازیکن تکنیکی استقلال اهواز به سمت چارچوب رفت و با واکنش درخشان طالب‌لو روبرو شد. همزمان با ظهور وحید در نقش ناجی، سفیدپوشان معتقد بودند که توپ از خط دروازه عبور کرده است. آن‌ها در یک دقیقه بعدی مسابقه را رها کرده بودند تا به کمک داور دوم اعتراض کنند.
 آیا این توپ واقعا از خط دروازه عبور کرد؟ این سوال از روز گذشته در فضای فوتبال ایران مطرح شده است. بخشی از کارشناس داوری به عبور کامل توپ از خط گواهی می‌دهند و برخی دیگر اعتقاد دارند که تمامِ توپ از تمام خط رد نشده است. واضح به نظر می‌رسد که هرگز پاسخ روشنی در این مورد وجود نخواهد داشت و حتی در برنامه نود نیز، نتیجه متقن و مستحکمی درباره سرنوشت واقعی توپ گرفته نخواهد شد. چرا که اساسا دوربینی روی خط وجود ندارد تا محلِ دقیق توپ را فراتر از حدس و گمان، تعیین کند.
 

 
صحنه مشابه وحید طالب‌لو؛ بارها و بارها در رقابت‌های این فصل لیگ‌های معتبر اروپا دیده شده است. برای نمونه در مسابقه حساس واتفورد و تاتنهام در لیگ برتر، واتفورد 10 نفره در آخرین ثانیه‌ها شانس به گل رسیدن را به دست آورد  و به نظر می‌رسید موفق شده از حریف پیش بیافتد. همه ورزشگاه گل را جشن گرفتند اما «تکنولوژی خط دروازه» مشخص کرد که فقط چند درصد توپ به طور کامل از خط رد نشده. بلافاصله همان توپ به زمین واتفورد برگشت و تاتنهامی‌ها موفق شدند گل برتری‌شان را به ثمر برساند. آن‌جا؛ به جای حدس و گمان، این حقیقت بود که سرنوشت بازی را تعیین کرد. در لیگی که هنوز داوران‌اش با مشکل کمبود تجهیزات رادیویی روبرو هستند اما صحبت از فناوری خط دروازه چیزی شبیه یک آرزوی واهی خواهد بود. اینجا سرنوشت مسابقه‌ها با حدس و گمان تعیین می‌شوند. کدخبر:9405
  ۲  
آی اسپورت
2016-02-08 13:51:28
نظر دهید

۲ نظر
-
دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴، ۱۴:۱۱
نمیشه گفت گل شده یا نه
سعید
دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۱۰
اگه از مرکز توپ، یه خط فرضی؛ موازی با تیر عمودی دروازه به سمت پائین بکشین، توپ حتماً پشت خط قرار میگیره.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر