فهرست
محمد مایلی کهن و یک مصاحبه جنجالی دیگر: بدون شرح!
محمد مایلی کهن و یک مصاحبه جنجالی دیگر: بدون شرح!

محمد مایلی کهن و یک مصاحبه جنجالی دیگر: بدون شرح!

آی اسپورت - محمد مایلی‌کهن... وقتی قرار است با این چهره شناخته شده درباره فوتبال ایران صحبت کنیم، بدون تردید باید منتظر نقد‌های شفاف و صحبت‌های صریحش باشیم.
 * تیم‌ امید از راهیابی به مسابقات المپیک باز هم جا ماند. اما اتفاق قابل توجه بعد از حذف این تیم انتقاد شدید از شخص شما بود. خیلی‌ها محمد مایلی‌کهن را مقصر حذف این تیم معرفی کردند
- هیچ اشکالی ندارد. گردن من از مو باریک‌تر است و هیچ‌وقت بلد نبوده‌ام گردن‌کلفتی کنم. همه تقصیرها گردن من باشد. من از مردم ایران به خاطر اینکه تیم امید نتوانست به مسابقات المپیک برود عذرخواهی می‌کنم. ما وقتی حذف شده‌ایم عذرخواهی می‌کنیم. مثل سایر آقایان به خاطر باختن و حذف شدن هم منت سر مردم ایران نمی‌گذاریم و به کسی هم توهین نمی‌کنیم.
 * شما انتظار به وجود آمدن چنین هجمه‌ای علیه خودتان را داشتید؟
- طبیعی بود. این فشارها و هجمه‌ها که بعد از حذف تیم امید آغاز نشد. از مدت‌ها قبل علیه تیم امید و مربیان با شخصیت ایرانی شدید‌ترین انتقادات و حرف‌‌ها را مطرح کردند و همه کار کردند تا تیم ما نتیجه نگیرد. باید خدمت شما عرض کنم هیچ مشکلی هم با مطالبی که علیه من نوشتند، ندارم. چون خودم را آماده این جو منفی کرده بودم. توجه کنید که آقایان کی‌روش پور، کی‌روش آنلاین، خبر کی‌روشی، کی‌روش ورزشی و در کل کی‌روشی‌ها باید هم چنین هجمه‌هایی را علیه ما به وجود می‌آوردند. با مدرک و سند ثابت می‌کنم که آقایان و‌ دار و دسته‌شان از حذف تیم امید بودند. همان‌ها بودند که در طول مسابقات قهرمانی زیر ٢٣ سال آسیا به تیم امید ضربه زدند.
 * منظورتان انتقادهایی است که در جریان مسابقات از تیم امید انجام می‌شد؟
- همان‌هایی که سنگ کی‌روش را به سینه می‌زدند و می‌زنند در بسیاری از مواقع همکاری لازم را با تیمکشورشان انجام ندادند. خیلی از این آدم‌ها خوشحال شدند که تیم امید نتوانست به المپیک صعود کند. اما یادمان نرود که تیم همین آقایان هم در اینچئون حضور داشت و امید ایران در گروه سه تیمی هنر کرد و فقط چهارم نشد. همان طوری که عملکرد باافتخار تیم ملی در جام جهانی ٢٠١٤ برزیل باعث شد ما در گروه چهار تیمی پنجم نشویم و با یک امتیاز تیم آخر جدول شویم. تیم امید تحت هدایت نلو وینگادا در بازی‌های آسیایی اینچئون در اصل همان تیم کی‌روش بود. خود کی‌روش این تیم را داشت و امید ها را حذف کرد. نلو وینگادا با پیشنهاد چه کسی سرمربی تیم امید شد؟ وینگادا سرمربی تیم بود اما در اصل همه‌کاره خود کی‌روش بود. ما در همان جام جهانی هم که در صحبت‌هایم به آن اشاره کردم در گروه چهار تیمی پنجم نشدیم. چون کارلوس کی‌روش سرمربی تیم بود. در جام ملت‌های آسیا هم حذف شدیم و حتی به نیمه نهایی صعود نکردیم و افتخار آفریدیم. مردم و رسانه‌ها باید هم به خاطر این موفقیت‌ها از کی‌روش و ‌دار و دسته‌اش تشکر کنند. شما دیدید که وقتی هم از جام جهانی و جام ملت‌های آسیا به ایران بازگشتند مثل سرداران فاتح از آنها استقبال کردند و روی سرشان گذاشتند. به هر حال ما جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را با سرمربی چند ده میلیاردی خودمان فتح کردیم. باید هم از او تعریف کنند و به ما که باختیم توهین شود و این هجمه‌ها را علیه ما راه بیندازند.
 * این تفاوت دیدگاه نسبت به مربیان خارجی و داخلی همیشه وجود داشته است.
- ببینید این آقا لطف کرده‌اند و منت سر ما و فوتبال‌مان گذاشته‌اند و بعد از دو ماه از مرخصی بازگشته‌اند. به محض بازگشت هم پیگیر حق و حقوق عقب افتاده خود بوده‌اند. مالیات کی‌روش هم به چیزی حدود دو میلیارد تومان رسیده است و کشور عزیز ما حتما این مبلغ را می‌پردازد تا آقای سرمربی یک وقت ناراحت نشود. این آقا مدام در مصاحبه‌هایش اعلام می‌کند که ما حرف نمی‌زنیم و عمل می‌کنیم. والا ما در عمل هم چیزی از آقایان ندیده‌ایم. تیم ملی با کی‌روش یک مدال مسی و چوبی هم نتوانسته به دست بیاورد. آقایان فقط در سیاه‌بازی برتر بوده‌اند و به عنوان قهرمانی رسیده‌‌اند. در سیاه‌بازی مدال که نه، اما با حمایت‌هایی که آقایان دیگر کردند کاپ گرفتیم.
 * منظورتان از لفظ "این آقایان" و "دار و دسته" چه کسانی است؟
- کاملا مشخص است چه کسانی از این آقا حمایت می‌کنند. بعضا می‌گویند آقایان به جایی وصل نیستند و پولی نمی‌گیرند و آدم‌‌های سالمی هستند. اما یکی از عوامل فساد، گرفتن پول است. در فوتبالی که این همه استعداد دارد، کی‌روش پنج سال حضور داشته‌ است و نتوانسته تیم را حداقل به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ببرد و نتوانستیم با کی‌روش بزرگ از گروهمان در جام جهانی با این همه هزینه‌‌ای که شد صعود کنیم. در گروه‌مان آخر شدیم. چرا درباره این‌ اتفاقات چیزی ننوشتند؟ مدام می‌نویسند و می‌گویند جلوی آرژانتین و نیجریه عملکردی باافتخار داشتیم. چرا درباره بازی با بوسنی و عملکرد ضعیف تیم حرف نمی‌زنند که می‌توانست ببرد به مرحله بعد صعود کند و در نهایت باخت و چهارم شد؟ در کوران مسابقات تیم امید آمدند و گزارش دادند که برای امیدها ٥/٥ میلیارد تومان هزینه شده و بهترین اردوها و امکانات در اختیار کادر فنی قرار گرفته است و باید به المپیک صعود کند. اگر برای تیم امید ٥/٥ میلیارد هزینه شد، در تیم ملی بزرگسالان که فقط ٥٠ میلیارد تومان هزینه شخص کارلوس کی‌روش شده بود.
 * او تغییر نسل در تیم ملی انجام داد. کی‌روش با بازیکن سالاری هم مقابله کرد. تیم او سال‌هاست که تیم اول آسیا است؟
- تیم اول آسیا چرا در آسیا قهرمان نشد؟ مدام می‌گویند که از تیم ملی حمایت نمی‌شود و زمین تمرین نداریم. اما عراقی که تیم ملی را در جام ملت‌های آسیا حذف کرد کل هزینه تیمش به اندازه حقوق کی روش بود؟ مگر عراق چه امکانات و شرایطی داشت که توانست یکی از بهترین تیم‌های ملی تاریخ فوتبال ایران را حذف کند؟ من افتخار می‌کنم که تیم امید توانست با مربی باشخصیتی مثل محمد خاکپور از گروه خودش صعود کند و به مرحله بعد برود. یک بار این اتفاق در زمان خاکپور افتاد و دفعه قبل هم در زمان بنده. مربیان خارجی که هدایت تیم امید را بر عهده داشتند تیم‌شان از گروه هم صعود نکرد. من از مربیان ایرانی هم جا دارد عذرخواهی کنم که به عنوان نماینده آنها نتوانستیم در راه رسیدن به المپیک موفق باشیم.

* آقای مایلی‌کهن خیلی از مردم کی‌روش را دوست دارند. شاید خیلی‌ها وقتی صحبت‌های شما را بخوانند فکر کنند که مایلی‌کهن می‌تواند اگر از کی‌روش دفاع نمی‌کند، حداقل این صحبت‌ها را هم علیه او مطرح نکند تا چنین هجمه‌هایی علیه او به وجود نیاید.
- مردم علی کریمی، علی پروین، علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، یحیی گل‌محمدی را دوست ندارند؟ به کدام اینها نگفتند حیا کن رها کن؟ کدام اینها فحش نخوردند که الان وقتی من از کی‌روش انتقادی می‌کنم فحش می‌دهند؟ محمد مایلی‌کهن هیچ‌وقت اهل معامله کردن و چرتکه انداختن نیست. آنهایی که باید بدانند به خوبی می‌دانند که محمد مایلی‌کهن چه کسی است و چه کار کرده است. محمد مایلی‌کهن می‌توانست درباره این آقایان سکوت کند و به میلیارد بگوید پول خرد و آنقدر فحش به او ندهند! اما آقایان یادشان باشد محمد مایلی‌کهن دلش به حال کشورش می‌سوزد. مطمئن باشید مقابل ظلم سکوت نمی‌کنم و هزینه‌اش را هم می‌دهم. حتی سلامتی‌ام را هم می‌‌دهم. اگر بمیریم هم برای اینکه خودم شرایط خوبی داشته باشم معامله نمی‌کنم. همان طور که تا به امروز معامله نکرده‌‌ام. آقایان فضای مجازی و رسانه‌ها را برای خودشان دارند. در فضای مجازی و رسانه‌ها خیلی کارها با گروه‌ها و دسته‌ها و باندهایی که درست می‌کنید می‌توانید انجام بدهید. بارها من مطالب مختلف را خوانده‌ام. انگار که اصلا یک نفر است که اینها را برای آقایان می‌نویسد. حرفی که زده می‌شود حرف یک نفر است.
 * درباره جوانگرایی که کی روش در تیم ملی انجام داد  نظری ندارید؟
- کی‌روش الان ٥ سال است که در ایران حضور دارد. او ناگزیر بود که در تیم ملی تغییر نسل انجام بدهد و بعضی‌ها را عوض کند. او نمی‌توانست با جواد نکونام که از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است در ٤٠ سالگی به جام جهانی برود. یا با سید جلال حسینی و هاشم بیگ‌زاده و خیلی دیگر از بازیکنانی که الان بالای سی و دو سه سال دارند. ضمن اینکه اگر نکونام از تیم ملی خداحافظی نمی‌کرد به نظر شما الان او یک جوان را جایگزین جواد می‌کرد؟ از همه مهم‌تر اینکه کی روش بزرگ هدایت تیم ملی بزرگسالان را برعهده داشته است. اما اگر می‌گویند تیم او فوق‌العاده خوب در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی کار کرد، پس چرا بهترین لژیونرهای ما از اروپا به قطر آمدند؟ کی‌روش اگر جوانگرایی کرد مجبور بود این کار را انجام دهد. اصلا او پول می‌گیرد که نتیجه بگیرد و تغییر نسل انجام بدهد. اما فراموش نکنید که این حرکت در تیم امید آغاز شد. مهدی ترابی، عبدالله‌زاده، علی کریمی، امیرارسلان مطهری و خیلی از بازیکنان دیگر اول در تیم امید  خودشان را نشان دادند و سپس در باشگاه‌های خود فیکس شدند و به تیم بزرگسالان هم بعضی از آنها دعوت شدند. اما خب می‌نویسند که کی روش تیم ملی بزرگسلان را جوان کرده است. اینکه چرا واقعیت‌ها را منحرف می‌کنند؟ دلیلش را به شما گفتم.  بنده به عنوان مدیر فنی بعد از این مدت کار کردن تاکنون یک ریال دریافتی نداشته‌ام. محمد خاکپور هم پول نگرفته است. قرارداد ما را هم که دیگر همه می‌دانند بعد از یک سال در دی ماه سر میز شام امضا کردند. اما آقایان حاضر هستند با کی‌روش و مربیان خارجی هم این گونه رفتار کنند؟ اصلا کی‌روش حاضر هست بدون قرارداد و با آن بندها و شرط‌ها برای تیم ملی بزرگسالان کار کند؟ این آقا برای هر برد تیم ملی شش هزار دلار فقط پاداش خودش می‌گیرد. اردوهای تیم ملی را هم خودتان می‌بینید که در بهترین هتل‌ها برگزار می‌شود. زمان ما کی از این خبرها بود؟ تیم ملی در خوابگاه نصرت اردو می‌زد و پولی در کار نبود.
 * واقعا دلیل حذف تیم امید به نظر شما چه بود؟
- به جرات به شما می‌گویم که این‌بار تیم امید را حریفان داخلی حذف کردند. چند تا مصاحبه دیده شد که به نفع تیم امید باشد؟ در کوران مسابقات مازیار ناظمی اعلام می‌کند چرا از دانش کی‌روش استفاده نمی‌کنید؟ ایشان اگر دانش دارند چرا تیم ملی هیچ‌وقت موفق نمی‌شود؟ ناظمی هم اعلام کرده بود که ٥/٥ میلیارد تومان وزارت ورزش به تیم امید کم کرده است. آقای ناظمی شما چرا نگفتی که اگر برای تیم امید ٥/٥ میلیارد هزینه شده است برای تیم بزرگسالان حداقل ١٠٠ میلیارد تومان هزینه شده است. ضمن اینکه آقای وزیر، کیومرث هاشمی و نصرالله سجادی به عنوان مسئولان ورزش ایران زحمت می‌کشند. چرا باید مازیار ناظمی بیاید درباره مسائل فنی تیم امید نظر بدهد؟ آن هم در کوران مسابقات که کلی جو علیه تیم امید به راه بیفتد. نایب‌رییس اول فدراسیون‌ هم که همیشه سنگ کی روش را به سینه می‌زند و در اصل نایب‌رییس او است. شهرام دبیری عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال را هم من دیدم که چند بار درباره تیم امید صحبت کرده است. اما این آقا اصلا در فدراسیون چه کاره است که درباره تیم امید یا مربیان صحبت می‌کند؟ دبیری اصلا یک بار سر تمرین تیم امید حضور پیدا کرد؟ اصلا یک بار آمد بگوید در طول این ماه‌هایی که به عنوان عضو هیات رییسه حضور داشته جز سفر رفتن با تیم ملی بزرگسالان کار دیگری برای این فوتبال انجام داده است؟ ایشان آمار دقیق دستاوردهایش را برای فدراسیون در طول این مدت بگوید تا هم ما بدانیم هم مردم که چه خدماتی داشته‌اند!
* واقعا معتقد هستید کی روش مربی خوبی  نیست؟
- حرف‌های من واضح است. شما به من بگویید این آقا به عنوان نفر اول چه عملکرد خوبی داشته است؟ شاید فقط تمرین‌دهنده بسیار خوبی باشد. البته تقصیر این آقا هم نیست. ما خودمان در ایران بیش از حد به او پروبال دادیم. این پولی که در ایران به کی‌روش می‌دهند را این مربی هیچ کجای دنیا نمی‌تواند از هیچ کشوری دریافت کند. بارها هم شاهد این قضیه بوده‌ایم که در بوق و کرنا می‌کنند که او دستیار اصلی سرآلکس فرگوسن بوده است. حالا من می‌گویم اگر واقعا فرگوسن آنقدر کی‌روش را قبول دارد و دستیار ارشدش بوده است چرا بعد از اینکه از منچستریونایتد جدا شد کی‌روش را به عنوان سرمربی منچستر معرفی نکرد و دیوید مویس را معرفی کرد؟ مگر کی‌روش فرد مورد اطمینان و دستیار ارشد او نبود. حالا هر چند وقت یک بار هم خاطرات فرگوسن در کتابش را درباره کی‌روش می‌نویسند و رسانه‌ها را شلوغ می‌کنند که فلان و بهمان. هر روز هم یک تیم جدید برای او پیدا می‌شود و حالا هم خدا را شکر دستیار اصلی فرگوسن را الاهلی مصر می‌خواهد!
 * تیم امید سال‌های سال است که به المپیک صعود نمی‌کند. فارغ از تمام این بحث‌ها و مشکلات فکر می‌کنید دلیل این نرفتن به المپیک چیست؟
- باید به تیم امید هم به عنوان تیم ملی بزرگسالان نگاه کنند. این دوره همان طور که گفتم ما به حریفان داخلی باختیم و حذف شدیم. وقتی تیم باخت جلال چراغپور در رادیو صحبت کرده بود. گفته بود که تیم امید دانش فنی و حرفه‌ای لازم را برای موفقیت نداشت. آقایان فکر کرده بودند که او این حرف‌ها را علیه کادر فنی تیم امید مطرح کرده و به همین دلیل به برنامه‌شان دعوت کردند. وقتی چراغپور به برنامه آمد مشخص شد که منظور او بازیکنان تیم امید است نه کادر فنی. حتی بعد از برنامه‌ 90 هم بگو مگوی شدیدی رخ داده و به چراغپور گفته‌اند چرا این طوری حرف زدی و قرار نبود این صحبت‌ها را مطرح کنی. من عادل فردوسی‌پور را دوست دارم. اما او به صورت کامل تبدیل شده است به سخنگوی کی‌روش. من صد در صد روی حرفم درباره اینکه او کی‌روشی پور است، هستم. روزنامه و رسانه‌ها را هم که عرض کردم چه شرایطی دارند. 


منبع: روزنامه اعتماد
  ۸  
آی اسپورت
2016-02-09 08:58:23
نظر دهید

۸ نظر
-
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۰۹:۱۶
حرفاش پر بیراه هم نیست
-
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۱۱:۰۷
چقدر این آدم ذلیله
۱
-
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۱۱:۱۳
تیم ملی با مربی ایرانی توی گروه مقدماتی آسیا برای صعود به جام جهانی چهارم میشه ولی با مربی خارجی توی خود جام جهانی!!! فرقش اینه
اسمان
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۱۱:۳۷
اقای مایلی کهن دست از سر فوتبال بردار.اخه نه بازیکن مطرحی بودی نه مربی خوبی بودی .بیشتر از حق خودت از این فوتبال خوردی.پس بروبزار فوتبال نفس بکشه.
۱
-
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۲۷
سرمربی تیم ملی پرتغال،سرمربی تیم اول شهرمادرید(یکی از بزرگترین تیمهای دنیا یا شاید بزرگترین تیم دنیا) و ... یعنی باید کور باشی که اینارو نبینی
واقعا سطح شعورت رو نشون میدی با این حرفات
۱
-
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۲۷
سرمربی تیم ملی پرتغال،سرمربی تیم اول شهرمادرید(یکی از بزرگترین تیمهای دنیا یا شاید بزرگترین تیم دنیا) و ... یعنی باید کور باشی که اینارو نبینی
واقعا سطح شعورت رو نشون میدی با این حرفات
-
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، ۱۶:۲۷
سرمربی تیم ملی پرتغال،سرمربی تیم اول شهرمادرید(یکی از بزرگترین تیمهای دنیا یا شاید بزرگترین تیم دنیا) و ... یعنی باید کور باشی که اینارو نبینی
واقعا سطح شعورت رو نشون میدی با این حرفات
-
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴، ۰۷:۱۰
همه بدن به جز جنابعالی شما اسم یه تیم رو بیار که از در باشگاهش رد شده باشی و نابود نشده باشه اونوقت بیا درباره کیروش نظر بده
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر