فهرست
یادداشت:  انریکه باعثِ پسرفتِ بارسلونا شده
یادداشت: انریکه باعثِ پسرفتِ بارسلونا شده

یادداشت: انریکه باعثِ پسرفتِ بارسلونا شده

گیوم بلگه
 
این هفته بارسلونا و رئال مادرید هر دو خارج از خانه به مشکل برخوردند. فرمِ خارج از خانه‌یِ هیچکدام از دو تیم این فصل خوب نبوده است. رئال و بارسلونا تیم‌هایی هستند که با اتکا به مهره‌هایِ هجومی‌شان بازی‌ها را می‌برند و برایِ همین دقتِ کمتری به جزییات و وقتی توپ ندارند می‌کنند. برایِ همین است که تیم‌هایِ کوچکتر با استفاده‌یِ بهینه از منابعِ مالیِ خودشان، و با توجه به اینکه قراردادهایِ تلویزیونی پولِ بیشتری در اختیارِ آن‌ها قرار داده، روز به روز در اسپانیا قوی‌تر می‌شوند.
لوئیس انریکه این هفته برایِ صدمین بار رویِ نیمکتِ بارسا نشست و به رکوردِ 28 بازی بدونِ شکستِ پپ گواردیولا رسید. باید اعتراف کنم من اوایلِ حضورِ انریکه در بارسا احساس می‌کردم او بخشی از کیفیت و اصولِ فوتبالِ این تیم را از بین برده است. هنوز هم چنین حسی دارم. اما واقعا با داشتنِ بازیکنانی مثلِ مسی و نیمار و سوارز در خطِ حمله، گاهی دقت به جزییاتِ دیگر خیلی سخت می‌شود. انریکه و بازیکنانش می‌دانند که در هر شرایطی با این سه مهاجم می‌شود بازی‌ها را برد. آیا این رویکرد برایِ مقابله و شکست دادنِ مثلا بایرن مونیخِ این فصل کافی خواهد بود؟ باید منظر بنشینیم و ببینیم.
اما نکته‌یِ مهم اینجاست که به نظرِ من انریکه باعثِ پیشرفتِ بارسا نشده و حتی اندکی این تیم را هم به عقب برده است. انریکه فقط سوارز را به تیم اضافه کرده و هیچ تاکیدِ خاصی رویِ سبکِ تیم، فشارِ بالا در زمینِ حریف، یا نوعِ خاصی از حمله کردن ندارد. البته این‌ها نکاتی است که مقابلِ لوانته خیلی به چشم نمی‌آید، چون برایِ پیروزی نیازی بهشان نیست. حضورِ مسی و نیمار و سوارز برایِ بردنِ چنین بازی‌هایی کافی است. نکته‌یِ دیگر این است که بارسا در حالِ حاضر و با توجه به قراردادهایِ هنگفتِ این مثلثِ تهاجمی، توانایی تمدیدِ قراردادشان را ندارد. پس باید پولِ زیادی واردِ باشگاه شود تا قدرتِ بالا بردنِ قراردادِ ستاره‌هایش را داشته باشد. اگر این پول وارد نشود، بارسا شاید مجبور به فروش یکی از این سه شود. گزینه‌یِ اول نیمار است و برایِ همین او راه‌ها را برایِ یونایتد و دیگر تیم‌ها باز گذاشته است.
 
     
آی اسپورت
2016-02-09 10:10:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر