فهرست
یادداشت: ضربه‌ای بزرگ به زوما و چلسی
یادداشت: ضربه‌ای بزرگ به زوما و چلسی

یادداشت: ضربه‌ای بزرگ به زوما و چلسی

فیل لیتل
 
به محضِ اینکه فریادهایِ زوما ناشی از دردِ شدیدش در استمفورد بریج پیچید، معلوم بود که مصدومیت جدی است و خبرِ خوبی برایِ چلسی نخواهد داشت. زوما در حالیکه یک ساعت از بازیِ چلسی و یونایتد گذشته بود پرشِ بلندی کرد، توپ را با سر زد، اما در فرود زانویِ پیچ خورد و حالا مشخص شده که رباطِ صلیبیِ داخلی‌اش دچارِ مصدومیت شده و حداقل شش ماه قادر به بازی کردن نخواهد بود. زمانبندیِ این مصدومیت نمی‌توانست بدتر از این باشد. زوما این فصل، چه در زمانِ مورینیو و چه در زمانِ هیدینک، خودش را به عنوانِ مدافعِ اصلیِ چلسی ثابت کرده بود و به عنوانِ زوجِ جان تری، گری کیهیلِ باتجربه را نیمکت‌نشین کرده بود. ضعف‌هایی که فصلِ پیش در بازیِ او دیده می‌شد که ناشی از جوانی و کم‌تجربگی‌اش بود کاهش پیدا کرده بود و قدرتِ پا به توپ شدنش بالاتر رفته بود. زوما در آستانه‌یِ بازی در چمیپونز لیگ مقابلِ پی.اس.جی بود، جایی که بیش از پیش می‌توانست خودش را به فرانسه و دیدیه دشان نشان دهد و جایی در ترکیبِ تیم ملی برایِ یورو 2016 پیدا کند. اما حالا تمامِ این رویاها بر باد رفته و زوما باید خودش را برایِ یک ریکاوریِ بلندمدت آماده کند.
از منظرِ چلسی هم این مصدومیت ضربه‌یِ بزرگی به حساب می‌آید. البته شاید به اندازه‌یِ تاثیری که رویِ خودِ زوما داشت، برایِ تیمش کابوس‌وار نباشد، اما حالا چلسی که هدفش بردنِ اف.ای. کاپ و رسیدن به مراحلِ بالایِ چمپیونز لیگ است، تنها دو مدافعِ میانیِ قابلِ اتکا در تیمش دارد. مصدومیتِ زوما باعث می‌شود که گری کیهیل دوباره زوجِ تری شود و به ترکیبِ اصلی بازگردد. کیهیل شاید فرصتی دوباره پیدا کند تا خودش را به عنوانِ مدافعِ ترکیبِ اصلیِ انگلیس در یورو به روی هاجسون تحمیل کند، اتفاقی که تا قبل از مصدومیتِ زوما و درخششِ اسمالینگ و استونز بعید به نظر می‌رسید. کیهیلِ 30 سالِ مدافعِ باتجربه و قابلِ اعتمادی است و سالِ پیش زوجِ او با تری بود که بهترین خطِ دفاعیِ انگلیس را ساخت. اما با توجه به تعدادِ بازی‌هایِ زیادی که چلسی در ادامه دارد، در مقطعی از چند ماهِ آینده نیاز است که به تری یا کیهیل استراحت داده شود. تنها گزینه‌یِ دیگرِ چلسی در حالِ حاضر برایِ بازی در پستِ مدافعِ میانی، مت میازگایِ آمریکایی است که همین ژانویه از نیویورک رد بولز به لندن آمد. حتی دو مدافعِ جوانی که چلسی تابستان خرید، یعنی مایکل هکتور و پاپی جیلوبوجی هم هر دو به تیم‌هایِ دیگر قرض داده شدند و تا آخرِ فصل به تیمِ اصلی‌شان بازنمی‌گردند.
مشکلِ بزرگِ چلسی در نبودِ زوما به هم خوردنِ تعادلِ خطِ دفاعی است. جان تری با تمامِ کیفیاتِ فوق‌العاده‌ای که داشته، هرگز مدافعِ سریعی نبوده و همیشه بهترین گزینه برایِ کنارش قرار گرفتن، مدافعینی بوده که سرعتی باشند و بتوانند توپ‌هایِ سوم و اشتباهاتِ خطِ دفاعی با استارت‌هایِ سریعِ 10 یاردی جمع بکنند. گری کیهیل پیش از این چنین کیفیتی را داشت، اما این فصل نشان داده که با بالا رفتنِ سنش دیگر سرعتِ سابق را ندارد. برانیسلاو ایوانوویچ هم البته گزینه‌یِ دیگرِ هیدینک است، اما او هم با تمامِ بازی‌خوانی و تکل‌هایِ دقیقش، سرعتِ زوما را ندارد. چلسی در لیگِ برتر هنوز باید با سرعتِ آگوئرو و واردی روبرو شود، و در چمیپونز لیگ با سرعتِ دی ماریا و لوکاس. برایِ همین نگرانیِ گاس هیدینک از همان لحظه‌ای که زوما در استمفورد بریج از درد به خودش می‌پیچید قابلِ درک است.
اما نکته‌یِ دیگر وضعیتِ جان تری است. تری اعلام کرده دوست دارد در باشگاه باقی بماند، اما هنوز پیشنهادی برایِ تمدیدِ قرارداد بهش نشده و چلسی هم گفته منتظرِ معلوم شدنش مربیِ آینده است تا تصمیمِ نهایی درباره‌یِ کاپیتانش بگیرد. آیا مصدومیتِ زوما رویِ این شرایط تاثیرگذار خواهد بود؟ آیا مصدومیتِ زوما رویِ پولی که قصد دارند برایِ خریدِ جان استونز خرج کنند تاثیر می‌گذارد؟ مشکل اینجاست که پرستیژ استونز این فصل بالاتر هم رفته و پرستیژِ چلسی پایین‌تر آمده است. وقتی چلسی فصلِ آینده در چمپیونز لیگ نباشد، به هیچ وجه تعجبی ندارد که استونز یکی از رقبایِ آبی‌هایِ لندن را به عنوانِ مقصدِ بعدی‌اش انتخاب کند.
در پایان اما درباره‌یِ کرت زوما باید گفت آینده‌یِ او همچنان درخشان است. همین حالا زوما به خاطرِ نوعِ بازی‌اش هوادارنِ زیادی در استمفورد بریج پیدا کرده است. زوما جوری دفاع می‌کند که انگار زندگی‌اش به آن وابسته است و با اینکه فیزیکِ بسیار مناسبی دارد، هرگز خشونتِ بی‌جا به خرج نمی‌دهد و از قدرتش به عنوانِ یک وسیله استفاده می‌کند، نه یک اسلحه. زوما که همیشه لبخندی به لب دارد و به شکلِ بامزه‌ای اسمِ کاملش "کرت هپی زوما" است، باید با همین لبخند و مثلِ اسمش خوشحال، این ماه‌هایِ آزاردهنده و سخت را طی کند. چون زوما آینده‌یِ خطِ دفاعِ چلسی است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-09 11:49:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر