فهرست
آنالیز: مقایسه‌یِ دروازه‌بان‌هایِ چهار تیمِ اولِ انگلیس
آنالیز: مقایسه‌یِ دروازه‌بان‌هایِ چهار تیمِ اولِ انگلیس

آنالیز: مقایسه‌یِ دروازه‌بان‌هایِ چهار تیمِ اولِ انگلیس

 
آرشِ حقیقی

تاتنهام در حالِ حاضر بهترین خطِ دفاعیِ لیگ را با 19 گلِ خورده دارد، اما تنها 18 گل از 19 تا گل را هوگو یوریس خورده است. از این منظر او بالاتر از جو هارت (21 گل از مجموعِ 26 گلِ خورده‎‌یِ سیتی)، پتر چک (22) و کسپر اشمایکل (27) قرار می‌دهد. بینِ تمامِ 20 تیمِ لیگ هیچ دروازه‌بانی کمتر از یوریس گل نخورده است. اما هارت در مجموع در رده‌یِ سوم، بعد از داوید دخئا، یوریس در رده‌یِ چهارم و اشمایکل در رده‌یِ هفتم قرار دارند.
اما از منظرِ کلین شیت‌ها این چک است که بالاتر از بقیه در رده‌یِ اول و با 12 کلین شیت قرار دارد. بعد از او هارت 11، یوریس 9 و اشمایکل 8 کلین شیت دارند. نکته‌یِ جالب اینجاست که لستر و اشمایکل در 7 بازیِ اخیرش در لیگ 5 کلین شیت داشته، در حالی که در 18 بازیِ قبل تنها 3 بار موفق شده بود دروازه‌یِ خودش را بسته نگه دارد.
پتر چک در آمارِ بیشترین سیوها هم بالاتر از سه رقیبِ خودش قرار دارد. در واقع در کلِ لیگِ برتر این فصل تنها جک باتلند بیشتر از چک سیو داشته است. دروازه‌بان آرسنال جدا از 85 باری که موفق شده مانع از گل خوردنِ تیمش بشود (19 سیو بیشتر از اشمایکل)، بیشترین سیو از درونِ باکس را هم بینِ تمامِ دورازه‌بان‌هایِ لیگِ برتر داشته است. در کل چک این فصل 79.05 درصد سیوِ موفق داشته، یوریس 75.68، هارت 71.62 و اشمایکل 70.97.
آمارِ دیگری که باید بهش توجه کنیم، تعدادِ اشتباهاتِ این دروازه‌بان‌ها تا اینجایِ فصل بوده است. طبقِ آمارِ اُپتا بینِ تمامِ دروازه‌بان‌هایی که حداقل 20 بازی این فصل انجام داده‌اند، کسپر اشمایکل کم اشتباه‌ترین بوده است. تنها اشتباهِ این فصلِ اشمایکل هم در همین بازیِ آخر مقابلِ سیتی رخ داد که توپ از دستش در رفت و منجر به یک کرنر شد. اما حتی این اشتباه هم باعثِ گل خوردنِ لستر نشد. اتفاقی که دیگر رقبایِ اشمایکل در موردش به اندازه‌یِ او خوش‌شانس نبوده‌اند. یوریس این فصل دو بار توپ از دستش افتاده، 3 بار اشتباهاتش منجر به شوت به دروازه شده و 2 بار هم عاملِ اصلیِ گل خوردنِ تیمش بوده است (مقابلِ نیوکاسل و آرسنال). چک هم 2 بار توپ از دستش افتاده، 2 بار با اشتباهش فرصتِ شوت به حریف داده و یک بار اشتباهش منجر به گل شده است (بازیِ اول فصل مقابلِ وستهام). هارت از این منظر آماری بهتر از دو رقیبِ دیگر دارد: 1 بار از دست دادنِ توپ، 1 اشتباهِ منجرِ به شوت و 1 اشتباهِ منجر به گل (مقابلِ نوریچ).
اما با توجه به اینکه نقشِ دروازه‎‌بانان در فوتبالِ مدرن فقط دفاع کردن نیست و باید در بازی‌سازیِ تیم هم دخالت داشته باشند، آمارِ دیگری که باید بینِ این چهار دروازه‌بان مقایسه کنیم، تعداد و درصدِ پاس‌هایِ صحیحِ آنهاست. از این منظر اشمایکل آماری جالب دارد. پسرِ اسطوره‌یِ منچستر یونایتد این فصل بیش از هر دروازه‌بانِ دیگری پاس داده است (734)، اما بینِ چهار دروازه‌بانِ اول کمترین درصدِ پاس‌هایِ سالم را دارد (31.61). دلیلِ این درصد پایین مهم است. 86 درصد از پاس‌هایِ اشمایکل این فصل به زمین حریف رفته (634). بیش از هر دروازه‌بانِ دیگری در لیگِ برتر. این آمار بازیِ ضدحمله‌ای، مستقیم و سریعِ لستر را حتی از پرسپکتیوِ دروازه‌بانش هم نشان می‌دهد. درسته که تنها 23.43 درصد از این پاس‌ها به بازیکنِ خودی رسیده، اما همان پاس‌ها، معمولا واردی، محرز یا اوکازاکی را در موقعیتِ ضدحمله‌یِ خوبی قرار داده است. از این منظر پتر چک درصدِ پاسِ سالمِ بیشتری در نیمه‌یِ زمین حریف دارد (37.14)، که دلیلِ اصلی‌اش می‌تواند این باشد که او اولیویه ژیرویِ بلند قامت و سرزن را به عنوانِ مهاجمِ هدف دارد. در این میان یوریس بالاترین درصدِ پاسِ صحیح بینِ تمامِ دروازه‌بان‎‌هایِ لیگِ برتر را دارد (63.31)، اما کمترین پاسِ بلند به نیمه‌یِ زمینِ حریف را ارسال کرده است. تفاوتِ تاکتیکیِ لستر و تاتنهام اینجا هم به خوبی مشخص می‌شود. یوریس با اینکه هری کین را به عنوانِ هدفی مطلوب برایِ ارسالِ پاسِ بلند دارد، باید با پاس‌هایِ کوتاه‌تر، معمولا ورتونگن را صاحبِ توپ کند تا بازی‌‍سازی از نیمه‌یِ خودی شروع شود.
نقشِ این چهار دروازه‌بان یکشنبه‌یِ آینده در حساس‌ترینِ هفته‌یِ لیگِ برتر، می‌تواند برایِ تیم‌هایشان حیاتی باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-09 12:41:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر