فهرست
یادداشت: آرسنال باید تاوان اعتماد به ونگر را بدهد
یادداشت: آرسنال باید تاوان اعتماد به ونگر را بدهد

یادداشت: آرسنال باید تاوان اعتماد به ونگر را بدهد

بن کیلی
حدود دو دهه است که آرسن ونگر سرمربی آرسنال است. سرمربی فرانسوی از سال 1996 به آرسنال آمده و شکی در عملکرد فوق العاده او در ساختن این آرسنال حال حاضر نیست. رکورد او 3 قهرمانی در لیگ و 6 قهرمانی در جام حذفی است. این آمار نشان می دهد که او یکی از بهترین مربیان لیگ برتر است. اما بعد از 9 سال ناامید کننده آرسنال موفق شد در سال 2014 قهرمان جام حذفی شود و سال بعد هم از عنوان قهرمانی اش دفاع کند. اما این ها کافی نیست و هواداران از عملکرد سرمربی فرانسوی شان راضی نیستند. کم کم شایعات درباره اخراج او و روی کار آمدن مربی جدید هم در این باشگاه شروع شده است.
قبل از این که این فصل شروع شود، دو گزینه برای آرسنال وجود داشت و گفته می شد که یکی از این دو مربی این فصل توپچی ها خواهد شد. یکی یورگن کلوپ بود که به قرار بود از دورتموند جدا شود و توانسته بود با دورتموند که شباهت هایی به آرسنال داشت موفقیت های چشم گیری به دست آورد و دیگری پپ گواردیولا که البته از بایرن جدا نشد. اما چند ماه بعد هواداران آرسنال با ناامیدی شاهد این بودند که کلوپ سرمربی لیورپول شد و من سیتی هم تائید کرد که از فصل آینده پپ گواردیولا را خواهد داشت.
هر دو این رمبی ها در گذشته از ونگر تمجید کرده بودند و آرسنال برای جذب این مربیان به دو دلیل نکام بود. اول ماندن بین تاریخ فوق العاده لیورپول و توان مالی بی نظیر من سیتی و دوم اعتماد دوباره و این که اصلا تصمیمی برای برکناری ونگر نداشت. هواداران اما هنوز عصبانی هستند و در توئیتر عکس العمل های آن ها دیدنی است. اکثرا نوشتند که دیگر جانشین مناسبی برای ونگر وجود ندارد و مربی های خوب همه تیم دارند.
ونگر کماکان به فلسفه خود پافشاری می کند و بازی و عملکرد زیبا را بالاتر از نتیجه می داند. از قدیم هم همین بوده است. اما بعد از انتقال آرسنال از هایبری به امیریتس دیگر این تیم نتوانست مقابل تیم های بزرگ خوب نتیجه بگیرد. تیم که از گذشته مدافعان خوبی هم داشته و در دفاع خوب عمل می کرده است.
البته که این به این معنی نیست که ونگر باید استعفا دهد؛ با وجود تمام بحران ها و انتقادات، توپچی ها این فصل شانس قهرمانی دارند و می توانند برای اولین بار بعد از فصل 04-2003 قهرمان لیگ شوند. درست است که به خاطر عملکرد ضعیف در دو بازی اول لیگ قهرمانان این تیم منتظر بازی با بارسلونا است تا در مرحله حذفی حذف شود و کنار برود، اما هنوز در جام حذفی زنده است و در لیگ هم امید به موفقیت دارد.
اگرچه هواداران این تیم زیاد خوش بین نیستند. آرسنال بارها در کورس قهرمانی بوده و هرگز نتوانسته در کورس باقی بماند و نتایج خوبش را تا پایان و تا قهرمانی ادامه دهد. همین موضوع باعث شده هواداران حتی این فصل هم به تیمشان اعتماد و امید نداشته باشند. اگر این بار هم حدس هواداران درست باشد ونگر باید به سوالات زیادی پاسخ دهد. اخیرا این موضوع در رسانه ها و  در میان کارشناسان زیاد مطرح شده که اگر ونگر با این موقعیت، با این بازیکنان و با این شرایط نتواند در این فصل قهرمان شود، دیگر نمی تواند به این زودی ها به قهرمانی فکر کند. هرچند هنوز صحبت از فشاری که روی او بیشتر خواهد شد، نشده است. از همین حالا کلمه #WengerOut در فضای مجازی بسیار محبوب شده است. حالا هواداران آرسنال بدون توجه به این که اگر ونگر برود چه کسی بهتر از او می تواند بیاید به دنبال برکناری او هستند. آن ها فرصت جذب کلوپ و گواردیولا را از دست دادند؛ حتی برای آن ها رقابت هم نکردند.
به تازگی منچستر با بحران دست و پنجه نرم می کند و سرمربی اش، فان گال، اوضاع خوبی ندارد و هر روز یک جانشین برای او در روزنامه ها معرفی می شود. اما جدید ترین جانشین معرفی شده برای او پوچتینو، سرمربی تاتنهام است. مربی جوانی که تیمش آهسته و پیوسته به صدر جدول نزدیک می شود و بازی های خوبی را به نمایش می گذارد. اما شاید این گزینه برای آرسنال بهتر باشد؛ یعنی شاید بهترین گزینه برای آرسنال به فاصله 4 مایلی از آن ها باشد. اما رقابت شدیدی که بین تاتنهام و آرسنال وجود دارد احتمال این انتقال را خیلی کم می کند. حالا گزینه های آرسنال برای جانشینی ونگر خیلی کم هستند. گزینه هایی هستند که اگر بیایند شاهد داستان دوباره مویس و منچستریونایتد خواهیم بود.
آرسنال اما اسطوره هایی مثل برگکمپ دارد که آن ها هم هر کدام مشغول کار خودشان هستند و شاید حتی برای آن ها زود باشد که هدایت تیمی مانند آرسنال را به عهده گیرند. ژوزه مورینیو به نظر چشم به نیمکت فان گال دارد و تنها گزینه محتمل دیگو سیمئونه است که او هم اعلام کرده می خواهد کارش را با اتلتیکو ادامه دهد. پس تکلیف چیست؟
همه این ها یک معنی دارد. آرسنال باید به همان کسی بچسبد که خودش آن را بزرگ کرد و خودش تصمیم گرفت به او اعتماد کند. همان قدر که دلایل برای برکناری ونگر به اندازه کافی وجود دارد، حالا برای نگه داشتنش هم دلایل زیادی وجود دارد. اگر ونگر در پایان فصل گذشته نرفته، در پایان این فصل که اصلا نباید برود. خوب یا بد، او تمام چیزی است که آرسنالی ها در حال حاضر دارند.  کد خبر 9404
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-09 21:06:17
نظر دهید
۱ نظر
مهرداد
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴، ۰۱:۴۱
به نظر منم ونگر باید یه فکر اساسی بکنه. دیگه هیچ سالی مث امسال نمیشه. اکه از پس لستر بر نیاد که سال دیگه کلوپ و پپ و حتی مورینیو میخورنش. یا امسال یا هرگز...
در ضمن خورخه سمپائولی رو فراموش نکنین. میتونه روح جنگندگی رو به تیم بیاره. یا حتی بیلسا.
از نظر من بدنسازی و مسایل روحی بزرگترین مشکلات هر سال آرسنالن. بازیکنای قدیمی انقد قهرمانی ندیدن که دیگه باورشون نمیشه یه روز قهرمان شن.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر