فهرست
آنالیز: بررسیِ عاملِ کلوپ در لیورپول
آنالیز: بررسیِ عاملِ کلوپ در لیورپول

آنالیز: بررسیِ عاملِ کلوپ در لیورپول

آی‌اسپورت – در ماهِ دسامبر بود که جردن هندرسون گفت نفسِ حضورِ یورگن کلوپ در لیورپول روحیه‌یِ این تیم را بالاتر برده و تیم روز به روز بهتر می‌شود و حتی: «نوشیدنِ یک لیوان قهوه با کلوپ اعتماد به نفسِ آدم را بالا می‌برد.» با اینکه کلوپ در این چهار ماه لحظاتِ درخشان و به یادماندنی کم نداشته، از پیروزیِ 4-1 در زمینِ سیتی گرفته تا صعودِ به فینالِ جامِ اتحادیه و پیروزیِ 5-4 مقابلِ نوریچ، اما روندِ کلیِ لیورپول و جایگاهش در جدول تغییر چندانی نکرده است. کلوپ وقتی تیم را از برندان راجرز تحویل گرفت، لیورپول در رده‌یِ دهم بود، و حالا تنها یک رده بالاتر آمده است. دو گل از ساندرلند در دقایقِ پایانیِ این هفته باعث شد تا لیورپول 2 امتیازِ راحتِ دیگر را هم از دست بدهد و به رده‌یِ هشتم نرسد. در ضمن لیورپول دیشب از اف.ای.کاپ هم به شکلی دراماتیک و با گلِ دقیقه‌یِ 120 اوگبونا، به دستِ وستهام حذف شد. درسته که جام‌هایِ مختلف، مصدومیت‌هایِ پیاپی و البته سپری نکردنِ یک پیش‌فصل، همه دلایلی برایِ خیلی جدی نگرفتنِ این فصل در قضاوتِ کلوپ هستند، اما وقتی لیورپول هفته‌یِ آینده مقابلِ استون ویلا قرار بگیرد، تعدادِ بازی‌هایِ کلوپ رویِ نیمکتِ قرمزهایِ مرسی ساید به عدد 30 می‌رسد. پس نگاهی به نکاتی که همین بازی‌ها به دستمان داده‌اند می‌اندازیم.
از منظرِ نتایج لیورپولِ یورگن کلوپ بالا و پایین‌هایِ زیادی داشته است. پیروزی‌هایِ خارج از خانه در لیگ مقابلِ سیتی و چلسی را بگذارید کنارِ شکست‌هایشان مقابلِ نیوکاسل و واتفورد و البته شکستِ خانگیِ مقابلِ یونایتد. یکی از مشکلاتِ بزرگِ کلوپ این فصلِ فرمِ بدِ خانگیِ لیورپول بوده است. نکته‌یِ جالب اینجاست که درصدِ پیروزی‌هایِ کلوپ تا اینجایِ فصل در لیگ کمتر از درصدِ دو مربیِ سابقِ لیورپول یعنی، کنی دالگلیش و برندان راجرز بوده است. کلوپ از 17 بازیِ در لیگ تنها 35 درصدشان را برده است. روی هاجسون که پیش از دالگلیش مربیِ لیورپول بود بعد از اینکه از 20 بازی 35 درصد برد به دست آورد، کنار رفت. با این وجود پیروزیِ کلوپ در فینالِ جامِ اتحادیه مقابلِ من سیتی می‌تواند فشارها را کمی کم کند و فرصتی برایِ ساختنِ تیمی جدید، به مربیِ سابقِ دورتموند در آنفیلد بدهد.
اما یکی از نکاتِ مثبتِ واضحی که حضورِ کلوپ در لیورپول داشته، خطِ حمله‌یِ این تیم است. لیورپولِ کلوپ در مرحله‌یِ یک چهارمِ نهاییِ جامِ اتحادیه، ساوتهمپتون را در سنت مری 6-1 شکست داد، چیزی که هودارانِ این تیم از دورانِ اوجِ فصلِ 2013-2014 بدین سو هرگز ندیده بودند. کلوپ در حالی تیم را از راجرز گرفت که لیورپول فقط 8 گل در 8 بازی زده بود. لیورپول بعد از آمدنِ کلوپ در 17 بازی 24 گل زد. این آمار وقتی بیشتر به چشم می‌آید که در نظر بگیریم کلوپ هنوز نتوانسته از دو مهاجمِ اصلیِ تیمش استوریج و اینگز استفاده کند و کریستین بنتکه هم با وجودِ چند گلِ حساسی که زد، به نظر نمی‌رسد جایی در برنامه‌هایِ آینده‌یِ کلوپ داشته باشد. با این حال آمار نشان می‌دهند که از زمانِ آمدنِ کلوپ، هیچ تیمی به اندازه‌یِ لیورپول در لیگِ برتر موقعیتِ گل زدن خلق نکرده است (236)، بالاتر از تاتنهام (220) و سیتی (208). بدین ترتیب می‌توان تصور کرد که با آماده نگه داشتنِ کوتینیو و فرمینو و خریدِ مهاجمی در تابستان که به سبک و سلیقه‌یِ کلوپ بخورد، خطِ حمله‌یِ لیورپول می‎‌تواند امتیازاتِ بیشتری هم برایِ این تیم بیاورد.
اما مشکلِ بزرگِ لیورپولِ کلوپ خطِ دفاعیِ این تیم و البته دروازه‌بانش سیمون مینیوله بوده است. گلِ اولی که لیورپول مقابلِ ساندرلند خورد، اشتباهِ واضحِ مینیوله بود و گلِ دوم اشتباهِ واضحِ مدافعین. خطِ دفاعیِ هیچ تیمی به اندازه‌یِ لیورپول این فصل با اشتباهاتِ خودش فرصتِ گل به حریف نداده است (25). خطِ دفاعیِ لیورپول رویِ ضرباتِ آزاد و کرنرها بسیار شکننده است و بزرگترین چالشِ کلوپ همین درست کردنِ خطِ  دفاعیِ تیمش است.
آمارِ دیگری که در قضاوتِ لیورپولِ یورگن کلوپ تاثیرگذار است، میانگینِ دوندگیِ تیم است. تیمِ برندان راجرز در همان 8 هفته‌یِ ابتداییِ فصل میانگینِ 107.9 کیلومتر در بازی داشت، اما تیمِ کلوپ این میانگین را به عددِ 112.8 رسانده است. لیورپول سبکِ بازیی کلوپ را پذیرفته است و حالا فوتبالِ پرفشار و با پرسِ بالایِ شدید (گگن پرسینگ) را اجرا می‌کند. اما برایِ اجرایِ درستِ این سبک، و نتیجه گرفتنِ متداوم از آن، بازیکنانِ لیورپول هنوز آمادگیِ کامل را ندارند.
در نهایت با هر منطقی که نگاه کنیم، هودارانِ لیورپول باید به آینده‌یِ تیمشان امیدوار باشند. لیورپولِ کلوپ قادر است جذاب‌ترین و پرهیجان‌ترین بازی‌هایِ این فصل را رقم بزند. پس یک پیش فصلِ کامل، که از منظرِ فوتبالِ فیزیکیِ کلوپ بسیار حیاتی است، و البته یک پنجره‌یِ نقل و انتقالاتِ تابستانی، می‌تواند تیمی به مراتب بهتر از این برایِ لیورپول بسازد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-10 11:44:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر