فهرست
مظلومی دوباره شانس قهرمانی را از دست می‌دهد؟ / ترس از کابوس تکراری
مظلومی دوباره شانس قهرمانی را از دست می‌دهد؟ / ترس از کابوس تکراری

مظلومی دوباره شانس قهرمانی را از دست می‌دهد؟ / ترس از کابوس تکراری

آی اسپورت - نیم فصل دوم برای استقلال، مجموعه‌ای از بهت و حسرت شده است. حسرت بردهایی که خیلی راحت، جای‌شان با مساوی و از دست رفتن امتیازات کلیدی عوض کردند. دو هفته قبل، استقلال در انزلی با ملوان بحران‌زده مساوی کرد و این هفته، در ورزشگاه آزادی مقابل قعرنشین لیگ با بدترین خط دفاع و حمله متوقف شد. فرصت بزرگ برای فاصله گرفتن از رقبا، از دست رفته و حالا استقلالی‌ها تیم ویسی را در همسایگی‌شان می‌بینند. کابوس تکرار ماجراهای لیگ یازدهم، جدی‌تر از همیشه استقلالی‌ها را نگران می‌کند. نگران اینکه یک بار دیگر، همه چیز را به خوش خیالی تیم‌شان ببازند. تکرار چه اشتباهاتی، می‌تواند استقلال را مثل چهار سال قبل به لبه پرتگاه بفرستند؟

دشمن خودی
بخش زیادی از اولین دوره مربیگری مظلومی در استقلال، به درگیری با قلعه‌نویی گذشت. مظلومی و قلعه‌نویی از لیگ دهم تا فصل پیش، بارها از خجالت هم در آمدند. مصاحبه‌های آتشین، تقابل مکتب حجازی و قلعه‌نویی، به رخ کشیدن افتخارات دو طرف و اتهام دخالت در تیم، موضوعاتی بود که هر بار در مصاحبه‌های آن‌ها مطرح می‌شد. امسال، فعلا قلعه‌نویی و مظلومی در صلح موقت به سر می‌برند. اوضاع ژنرال در تبریز زیاد خوب نیست و او انقدر حاشیه دارد، که ترجیح می‌دهد فعلا به جای پرداختن به استقلال روی تیم خودش تمرکز کند. مظلومی هم حتی بعد از شکست دادن تراکتورسازی در تبریز، تلاش کرد وارد تنش با قلعه‌نویی نشود. اگر این صلح موقت و توافقی دوام بیاورد، یکی از مهمترین موانع سال‌های اخیر استقلال از سر راه این تیم برداشته خواهد شد. حاشیه‌هایی که سکوها و طرفداران خودی را وارد یک دعوای پایان ناپذیر می‌کرد و بیشتر از هر رقیب خارجی، استقلال را برای ماندن در کورس قهرمانی به زحمت می‌انداخت.

مصلحت اندیشی خطرناک
کرار جاسم، بزرگترین شباهت استقلال امسال و استقلال لیگ یازدهم است. هافبک عراقی که مظلومی بخاطر کیفیت فنی او، حاشیه‌ها و مشکلاتش را فراموش کرد. امسال هم کیفیت فنی کرار تحت تاثیر حاشیه‌هایش قرار گرفت تا مثل لیگ یازدهم قبل از به پایان رسیدن فصل، از استقلال جدا شود. کرار امسال هر کاری که برای اخراج از استقلال لازم بود انجام داد. با مربی خودی درگیر شد، از اردو قهر کرد، علیه تیم خودی در رسانه‌ها حرف زد و غیبت‌های پرتعدادی در تمرینات داشت. با این وجود، هر بار مظلومی با اخراج او مخالفت می‌کرد تا در نهایت کرار خودش دست به کار شود و استقلال را ترک کند. رفتار کرار، ضربه بزرگی به وجهه و مدیریت مظلومی در استقلال زد. همان اتفاقی که در لیگ یازدهم، کار دست او داد. مظلومی این فصل بر خلاف چهار سال قبل، تیم یکدستی در اختیار دارد اما مصدونیت بازیکنان کلیدی تیم، می‌تواند این یکدستی را به خطر بیندازد.

انگیزه نیمکت
مظلومی این فصل، به بیشتر بازیکنان حاضر در لیست استقلال بازی داده است. از جابر انصاری، که در همه بازی‌ها به میدان رفته تا امید نورافکن 18 ساله که در دو بازی مجموعا نود دقیقه برای این تیم بازی کرد. بازی دادن چرخشی به بازیکنان در لیگ فرسایشی و استفاده از همه پتانسیل تیم، باعث شده در زمان مصدومیت یا محرومیت یکی از بازیکنان اصلی، استقلالی‌ها زیاد به مشکل نخورند. لیگ یازدهم، ذخیره‌های تیم مظلومی به نیمکت چسبیده بودند و بعد از مصدومیت ستاره‌های اصلی مثل آندو و جباری و جدایی مجیدی، نتوانستند جای آن‌ها را پر کنند. روند جدید مظلومی در این فصل، آمادگی بازیکنان ذخیره را حفظ کرده است. به شرطی که با حساس شدن مسابقات در هفته‌های آینده، ترس و محافظه‌کاری مظلومی را دست به عصا نکند.

پنیر سوئیسی
مدافعان میانی، بزرگترین نقطه ضعف این فصل استقلال هستند. استقلالی‌ها با وجود داشتن بهترین خط حمله لیگ، بعد از پرسپولیس یکی از ضعیف‌ترین خطوط دفاع نیمه بالای جدول را دارند و از هر 6 تیم پایین جدول و مدعی سقوط، در لیگ یا جام حذفی گل خورده‌اند. راهکار مظلومی برای حل مشکل دفاعی استقلال در این فصل، اضافه کردن چشمی به خط هافبک و حاج‌محمدی به خط دفاع بود. چشمی، خیلی زود در استقلال جا افتاد اما حاج‌محمدی انقدر ضعیف بوده که مگویان به ترکیب اصلی منتقل شود. اگر درخشش رحمتی در این فصل نبود، شاید وضعیت گل‌های خورده و رتبه استقلال در جدول لیگ، کاملا متفاوت با شرایط فعلی بود. همانطور که در نبود رحمتی، آن‌ها از استقلال اهواز، سیاه جامگان و ملوان به عنوان ضعیف‌ترین خطوط حمله لیگ گل خوردند. استقلالی‌ها در نقل و انتقالات نیم فصل هم نتوانستند مدافع بزرگی جذب کنند و ضعف خط دفاعی، تا پایان فصل استقلال را تهدید خواهد کرد.

خوش خیالی
تصویر شادی مظلومی در دربی برگشت لیگ یازدهم، یکی از کلیدی‌ترین صحنه‌های این مسابقه بود. مظلومی که بعد از گل زندی از برد اطمینان پیدا کرد، کنار زمین پنجمین برد دربی را جشن گرفت اما خیلی زود نتیجه بازی، رکورد پیروزی‌های پیاپی دربی و صدرنشینی لیگ را همزمان از دست داد. خوش خیالی مظلومی، این فصل هم در مقاطع مختلف کار دست آن‌ها داده است. استقلالی‌ها در بازی با ملوان، فرصت بیشتر کردن فاصله با رقبا را از دست دادند و بازی با پرسپولیس، بخاطر عقب کشیدن بیش از حد در دقایق پایانی برد را با مساوی عوض کردند. بازی با استقلال اهواز هم این خوش خیالی تاوان سنگینی برای آن‌ها داشت. استقلال برای قهرمانی در این فصل، نباید انقدر دست و دلباز، امتیازات مهم برای جا گذاشتن رقبا را از دست بدهد. به خصوص که تعدد مدعیان قهرمانی و سهمیه آسیایی، تعداد بازی‌های حساس این تیم را هم افزایش داده است.

رهبر موازی
نقش رحمتی در استقلال این فصل، بسیار کلیدی‌تر و حساس‌تر از یک دروازه‌بان با کیفیت یا حتی کاپیتان تیم است. رحمتی به گفته زندی و بیک‌زاده، اول فصل با بازیکنان مد نظر باشگاه مذاکره می‌کرد و داخل و حتی خارج از زمین، بازیکنان را رهبری می‌کند. نقش پررنگ رحمتی در استقلال این فصل، بی شباهت با نقش مجیدی در استقلال لیگ یازدهم نیست. بازیکنی که فارغ از درخشش داخل زمین، لیدر بازیکنان بود و جدایی او در نقل و انتقالات نیم فصل ضربه بزرگی به استقلال زد. رحمتی حداقل تا پایان فصل از استقلال جدا نخواهد شد اما رهبری موازی او در کنار همه محاسنش، یک تهدید برای مظلومی خواهد بود. تهدید اینکه در صورت ایجاد هر گونه اختلافی بین سرمربی و کاپیتان استقلال، بیشتر بازیکنان از کاپیتان آبی‌ها تبعیت کنند. به خصوص که در نقل و انتقالات ابتدای فصل هم با وجود همه تایید‌ها و تکذیب‌ها، مخالفان رحمتی از استقلال جدا شدند و دوستانش، حکومت کوچک او در قلمروی آبی را ساختند.


هفته نامه فوتبال ایرانی
  ۲  
آی اسپورت
2016-02-10 14:46:31
نظر دهید

۲ نظر
-
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴، ۱۴:۵۲
استقلال هم لیگ و هم حذفی قهرمان میشه
-
جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴، ۰۱:۴۱
تاهمینجا زیاد اومده بالا .سهمیه اسیا گیرشنمیاد آخر فصل
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر