فهرست
یادداشت ویژه؛ رونمایی از پولتیک جالب کفاشیان در انتخابات فیفا
یادداشت ویژه؛ رونمایی از پولتیک جالب کفاشیان در انتخابات فیفا

یادداشت ویژه؛ رونمایی از پولتیک جالب کفاشیان در انتخابات فیفا

آی اسپورت - علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که دیدار با اینفانتینو، باعث شده که نظرش تغییر کند و به شیخ سلمان رای ندهد و حامی اینفانتینو باشد.اما چرا نظر علی کفاشیان تغییر کرده است؟ مگر کفاشیان دوست و نایب رئیس شیخ سلمان نیست؟ مگر کفاشیان عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیست؟ مگر شیخ سلمان به علی کفاشیان کمک نکرد تا در انتخابات ای اف سی رای بیاورد و نایب رئیس شود؟ این چرخش می تواند چهار دلیل داشته باشد که نشان می دهد کفاشیان با دقت و وسواس خاصی مسایل را تحلیل می کند.
دلیل اول این است که علی کفاشیان متوجه شده که رای شیخ سلمان در انتخابات فیفا شکسته است و با توجه به انشقاقی که در کنفدراسیون فوتبال آفریقا اتفاق افتاده، سازمان رای شیخ سلمان هم در هم شکسته شده و بهتر است از کسی حمایت کند که شانس بیشتری برای رای آوردن برای ریاست دارد. البته کفاشیان هم خوب می داند که شیخ سلمان کاندیدای متمولی است و می تواند بسیاری از کشورها را به خودش جلب کند و شاید تا روز ۷ اسفند (روز برگزاری انتخابات فیفا) اتفاق های زیادی بیفتد اما علی کفاشیان تا حدود زیادی مطمئن شده که اینفانتینو شانس بالاتری نسبت به شیخ سلمان دارد چرا که یوفا، کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، البته برخی کشورهای آمریکای شمالی، اقیانوسیه و حالا بخشی از کنفدراسیون فوتبال آفریقا با اینفانتینو هستند و همین سازمان رای برای کاندیدای اروپایی کافی است تا جای سپ بلاتر را بگیرد.البته اگر اینفانتینو رای بیاورد و رئیس فیفا شود، آن وقت فدراسیون فوتبال ایران، یکی از فدراسیون های تحت حمایت اینفانتینو خواهد بود.
دلیل دوم این چرخش، ماجرای مناقشه میزبانی تیم های ملی و باشگاهی ایران وعربستان است. علی کفاشیان خوب می داند که احتمال اینکه ای اف سی با برگزاری بازیهای تیم های ملی و باشگاهی عربستانی در ایران و بالعکس موافقت کند، زیاد نیست و به همین دلیل این کار یعنی رای دادن به اینفانتینو یک نوع لج بازی با کنفدراسیون فوتبال آسیا به ریاست شیخ سلمان محسوب می شود. کنفدراسیون فوتبال آسیایی که به صورت رسمی از شیخ سلمان حمایت کرده است و البته کمیته مسابقات و کمیته اجرایی اش رای داده اند که اگر تا ۲۵ اسفند روابط ایران و عربستان عادی نشد، بازیها به کشور ثالث منتقل شود. علی کفاشیان که حالا منتخب فدراسیون های کشورهای مرکزی و نایب رئیس ای اف سی است، به راحتی می تواند رای آسیای مرکزی را به سازمان رای اینفانتینو سرازیر کند. با توجه به نزدیکی رقابت شیخ سلمان و اینفانتینو، چند رای هم می تواند سرنوشت ساز باشد. این کار کفاشیان هم پاسخی به کمیته های اجرایی و مسابقات است و هم شیخ سلمان را هم شوکه می کند. شاید شیخ سلمان بحرینی با توجه به این معادلات،ماجرای میزبانی ایران و عربستان را حل و فصل کند تا بازیها طبق روال عادی انجام شود و تیم های ملی و باشگاهی ایرانی، در ایران میزبان تیم های ملی و باشگاهی عربستانی باشند.
دلیل سوم می تواند راضی کردن مقامات وزارت ورزش و شاید مقامات بالاتر از وزارت ورزش هم باشد. با توجه به اینکه شیخ سلمان بحرینی است و گزارشهایی هم مبنی براینکه وی برخوردهای بدی با ورزشکاران بحرینی در جریان اعتراض ها به دولت بحرین داشته است، حتی وزارت ورزش و جوانان و شخص وزیر و معاونانش از حمایت ایران از کاندیدای بحرینی رضایت نداشتند. با این کار کفاشیان، نظرات بالادستی هایش را هم قبول کرده است و نشان داده که نظر فدراسیون فوتبال در جهت مواضع سیاسی کشور هم هست و شاید بتواند از این ماجرا برای شرکت در انتخابات اردیبهشت ماه ۹۵ فدراسیون فوتبال استفاده کند. هر چند حمایتهای کفاشیان از شیخ سلمان را می توانید با یک جستجو ساده در اینترنت بیابید که دهها لینک از مصاحبه هایش هست که بارها و بارها تاکید کرده که در انتخابات فیفا از شیخ سلمان حمایت می کند. در هر حال اگر به دو دلیل اول هم توجه کرده باشید حمایت کفاشیان از اینفانتیو می تواند درست مثل یک تیغ دولبه عمل کند.
دلیل چهارم می تواند یک دلیل جالب باشد. این حمایت می تواند یک بازی باشد که کفاشیان آن را با شیخ سلمان هماهنگ کرده است؛ چرا که چند روز پیش خبرآمده بود که فدراسیون فوتبال ایران به اینفانتینو اعلام کرده که می تواند به ایران بیاید اما رای فدراسیون فوتبال ایران به شیخ سلمان است. در واقع بازی یعنی کفاشیان با اینکه می خواهد به شیخ سلمان رای بدهد، اما در ظاهر به اینفانتینو قول رای می دهد تا اگر اینفانتینو رئیس فیفا شد، فکر کند که فدراسیون فوتبال ایران به وی رای داده است. رای در فیفا البته مخفی است و کسی نمی داند که کدام فدراسیون به کدام کاندیدا رای داده است. در واقع کفاشیان با این پولتیک، نشان می دهد که حامی شیخ سلمان نیست تا دل بالا دستی ها را بدست بیاورد اما روز انتخابات در سوئیس به شیخ سلمان بحرینی رای می دهد. کفاشیان در انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا در دو دوره پیش هم با یوسف سرکال اماراتی توافق کرد اما در نهایت به محمد بن همام قطری رای داد، اتفاقا همان زمان شیخ سلمان برای مذاکره به تهران آمده بود اما فدراسیون فوتبال ایران پشت محمد بن همام ماند. در انتخابات فیفا سال ۲۰۱۱ هم کفاشیان از محمد بن همام حمایت کرده بود چرا که رای آسیا به وی بود اما زمانی که بازی به هم خورد و کمیته اخلاق محمد بن همام را از حضور در انتخابات محروم کرد، به سپ بلاتر رای داد.در هر حال بازی انتخابات فیفا، یک بازی پیچیده است که البته کاندیداها سناریوهای مختلفی را برایش چیده اند. سناریوهایی که مطمئنا بدون پولتیک پیش نمی روند.

منبع: وبسایت برنامه 90
     
آی اسپورت
2016-02-11 11:20:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر