فهرست
پیش‌بازی: یوونتوس – ناپولی؛ بازیِ فصلِ سریِ آ
پیش‌بازی: یوونتوس – ناپولی؛ بازیِ فصلِ سریِ آ

پیش‌بازی: یوونتوس – ناپولی؛ بازیِ فصلِ سریِ آ

آی‌اسپورت – این فصلِ سریِ آ برایِ ناپولی و یوونتوس حکمِ بازگشتی به تاریخِ رقابتِ باشکوهشان و نوستالژیِ اواخرِ دهه‌یِ 80 داشته است. وقتی "پادشاه" میشل پلاتینی در بیانکونری تیمی بی‌رقیب در ایتالیا ساخته بود، دیگو مارادونا به ناپولی آمد و تیمش را به جنگِ یوونتوس فرستاد و موفق شد با درخششِ خودش دو اسکودتو برایِ جنوبی‎‌ها به همراه بیاورد. ناپولی بعد از سالِ 1990 دیگر موفق به فتحِ اسکودتو نشد و حالا امسال با یک ستاره‌یِ آرژانتینی دیگر، به نامِ گونزالو هیگوایین، بهترین فرصت برایِ تکرارِ روزهایِ خوشِ مارادونا در استادیو سن پائولو را دارد. اما هیگوایین تنها ستاره‌یِ آرژانتینی این بازی نخواهد بود. جدالِ یوونتوس و ناپولی امشب، رویاروییِ حال و آینده‌یِ تیمِ ملیِ آرژانتین هم است. هیگوایینِ 28 ساله با 24 گل در 24 بازی خودش را به عنوانِ بهترین مهاجمِ حالِ حاضرِ فوتبالِ آرژانتین به اثبات رسانده و تنها 3 گل با رسیدن به بهترین رکوردش در یک فصل (2009-2010، 27 گل برایِ رئال) فاصله دارد. اما پائولو دیبالایِ 22 ساله که اولین فصلِ حضورش در یک تیم بزرگ را تجربه می‌کند هم این فصل ستاره‌یِ یوونتوس بوده و با 13 گل و 8 پاسِ گل در لیگ لقبِ جوان‌ترین بازیکن در 5 لیگِ اول اروپا که از مرزِ بیشتر از 20 گل+پاسِ گل گذشته است.
جدا از جدالِ دو نسلِ فوتبالِ آرژانتین، این بازی جدالِ تیم‌هایِ اول و دومِ جدول است، تیم‌هایی که فاصله‌یِ زیادی با رده‌یِ سوم گرفته‌اند و صعودِ مستقیم‌شان به چمپیونز لیگ، تقریبا قطعی است. اما جنگِ قهرمانی به هیچ وجه از چنین قطعیتی برخوردار نیست. ناپولی 8 بازیِ پیاپی را برده، بهترین رکوردش در تاریخِ سریِ آ. یوونتوس هم 14 بازیِ اخیرش را در لیگ برده و به دنبالِ کسبِ پنجمین قهرمانیِ پیاپیِ سریِ آ است، اتفاقی که از دهه‌یِ 30 بدین سو برایِ بیانکونری نیفتاده است.
تمامِ  این نکات است که بازیِ امشب را به حساس‌ترینِ بازیِ فصلِ سریِ آ بدل کرده. اگر یوونتوس ببرد یک امتیاز در صدر از ناپولی پیشی خواهد گرفت، اما پیروزیِ ناپولی 5 امتیاز بینِ دو تیم فاصله خواهد انداخت و با توجه به فرمِ تیمِ مائوریتزیو ساری، کار برایِ شاگردانِ مکس آلگری در ادامه‌یِ راه بسیار سخت خواهد شد.
 
آمارِ کلیدیِ دو تیم
 
1-یوونتوس هر 4 بازیِ اخیرش در جی استادیوم مقابلِ ناپولی را برده است، با 11 گلِ زده و تنها 1 گلِ خورده.
2-ناپولی در تاریخِ سریِ آ تنها 3 بار موفق شده یوونتوس را دابل کند (پیروزی در هر دو بازی): فصل‌هایِ 1957-1958، 1986-1987 و 2009-2010. با توجه به پیروزیِ ناپولی در دیدارِ رفت، این فرصتی برایِ چهارمین دابل است.
3-یوونتوس در 5 بازیِ اخیرش گلی نخورده و در 4 بازی از این 5 بازی حریفانش حتی یک شوتِ داخل چهارچوب هم نداشته‌اند.
4-این بازی جدالِ بهترین خطِ حمله‌یِ لیگ (ناپولی: 53) مقابلِ بهترین خطِ دفاعِ لیگ (یوونتوس: 15) است.
5-هیچ تیمی این فصل به اندازه‌یِ ناپولی در لیگ شوت به دروازه‌یِ حریف نداشته (424) و هیچ تیمی کمتر از یوونتوس شوت به دروازه‌یِ خودش متحمل نشده است (198).
 
ترکیبِ احتمالیِ دو تیم


 
 
     
آی اسپورت
2016-02-13 10:49:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر