فهرست
یادداشت: یوونتوس – ناپولی؛ بازی از این بزرگتر نمی‌شود
یادداشت: یوونتوس – ناپولی؛ بازی از این بزرگتر نمی‌شود

یادداشت: یوونتوس – ناپولی؛ بازی از این بزرگتر نمی‌شود

جیمز هورن‌کاسل
 
اگر یوونتوس این بازی را ببرد برایِ اولین بار در فصلِ 2015-2016 صدرنشینِ سریِ آ خواهد شد، اتفاقی که به اعترافِ کاپیتان جی جی بوفون در ماهِ اکتبر و وقتی یووه 11 امتیاز از صدر فاصله داشت محال به نظر می‌رسید. اما اگر یوونتوس امشب ناپولی را ببرد، با توجه به وضعیت و تجربه‌یِ تیم و روحیه‌ای که این پیروزی بهشان می‌دهد، می‎‌توان انتظار داشت که پنجمین قهرمانیِ متوالی‌شان در لیگ، اتفاقی که از دهه‌یِ 30 بدین سو نیفتاده، به دست بیاید. چنین افتخاری حتی برایِ این نسلِ باشکوهِ یوونتوس، موفقیتی فوق‌العاده، و شاید بزرگترین موفقیت‌شان به حساب بیاید. فصلِ پیش یوونتوس آنتونیو کونته را از دست داد و تا یک قدمیِ کسبِ سه‌گانه پیش رفت. این فصل یووه ویدال و پیرلو و توز را از دست داد و بدترین شروعش در لیگ در 103 سالِ اخیر را داشت، اما همچنانِ شانسِ زیادی برایِ دفاع از عنوانِ قهرمانی‌اش دارد. این کاراکترِ فوق‌العاده‌یِ یووه را نشان می‌دهد. با این حال عاملِ مهمِ دیگری در این بازی موثر است: فشار بیش از اینکه رویِ ناپولی باشد رویِ یوونتوس است.
اگر یوونتوس این بازی را ببازد، 5 امتیاز از ناپولی عقب می‌افتد و با توجه به شکستِ 2-1 در بازیِ رفت، ناپولی در جدال‌هایِ رو در رو هم دستِ بالا را خواهد داشت. از این نظر شکست در این دیدار می‌تواند بدترینِ باختِ یوونتوس در تاریخِ جی استادیوم باشد، باختی که واقعا می‌تواند به قهرمانیِ این تیم ضربه بزند. پیروزیِ احتمالیِ ناپولی اما روحیه‌یِ این تیم را چند برابر خواهد کرد. ناپولی تا به حال در جی استادیوم از یوونتوس امتیاز نگرفته و در مجموعِ 4 بازیِ گذشته 11-1 باخته است. در کلِ تاریخِ سریِ آ ناپولی تنها 7 بار در تورین موفق به شکست دادنِ بانویِ پیر شده است. آخرین بار هالووینِ 7 سال پیش بود، شبی که مارک همسیک با زدنِ 2 گلِ قهرمانیِ تیمش بود. از آن تیم فقط همسیک در ناپولی باقی مانده است.
اما ناپولی سالیانی است که برایِ امشب خودش را آماده کرده است. در 5 سالِ اخیر بعد از یوونتوس، ناپولی بیشترین امتیاز در لیگ را کسب کرده و تنها تیمی بوده که موفق به کسبِ جامی شده است. ناپولی در این دوران 2 بار کوپا ایتالیا را فتح کرد، اتفاقی که برایِ اولین بار بعد از سالِ 1987 رخ داد. ناپولی در فینالِ کوپا ایتالیایِ 2012 خودِ یوونتوس را برد و بعد در دیدارِ سوپر کوپا هم این تیم را در دوحه شکست داد. از بینِ تمامِ تیم‌هایی که تلاش کردند سلطنتِ مطلقِ یوونتوس در 5 سالِ اخیر را برهم بزنند، ناپولی خطری جدی‌تر بوده است، حتی جدی‌تر از رمِ رودی گارسیا در اولین فصلش، وقتی جالوروسی 10 بازیِ اولش را برد، بیشترین امتیازِ خودش در تاریخِ سریِ آ را گرفت، اما در پایان باز هم موفق نشد تاجِ قهرمانی را از رویِ سرِ بیانکونری بردارد.
نکته‌یِ مهم برایِ ناپولی این فصل کنترلِ اعصابشان بعد از قهرمانی در نیم فصلِ اول بوده است. یوونتوس با 14 بردِ پیاپی ناپولی را تعقیب کرده، بهترین رکوردِ تاریخِ باشگاه در سریِ آ. اما پاسخِ ناپولی به این تعقیب، خلقِ رکوردی برایِ خودشان بوده است: 8 بردِ پیاپی در لیگ. یکی از این رکوردها امشب بالاخره شکسته خواهد شد، یا شاید هر دو. اما بوفون اعتقاد دارد مهمتر از هرچیزی نباختن در بازیِ امشب است.
یوونتوس این فصل تنها 15 گل خورده و در سالِ 2016 تنها یک گل در لیگ. در نقطه‌یِ مقابلِ ناپولی در لیگ 53 گل زده و در کلِ رقابت‌هایِ این فصل 78 گل. در کلِ اروپا فقط مثلثِ "ام.اس.انِ" بارسلونا از مثلثِ هیگوایین، اینسینیه و کالخون بیشتر گل زده است. این مثلث حتی از مثلثِ جادوییِ "ما.جی.کا" متشکل از مارادونا، برونو جوردانو و آندره‌آ کارنواله، بیشتر گل زده‌اند. هیگوایین 24 گل در 24 بازی دارد و در آستانه‌یِ شکستنِ رکوردِ 66 ساله‌یِ گونار نوردال (از وقتی سریِ آ 20 تیمه شد) برایِ بیشترین گل در یک فصل، قرار دارد. اینسینیه این فصل اولین بازیکنی در 5 لیگِ اولِ اروپا بود که تعدادِ گل‌ها و پاسِ گل‌هایش دو رقمی شد. کالخون با اینکه تا اواسطِ دسامبر در لیگ گل نزده بود، حالا 9 گل در 8 بازیِ اخیرش دارد.
مشکلِ یوونتوس امشب تنها مقابله با چنین خطِ حمله‌ای نیست، بلکه مصدومیتِ جورجو کیلینی و مارتین کاسرس (که تا پایانِ فصل بیرون خواهد بود) تصمیمی بزرگ برایِ آلگری به همراه آورده است. اگر یوونتوس بخواهد 2-5-3 خودش را حفظ کند آلگری باید از دانیله روگانی در ترکیبِ اصلی استفاده کند. با اینکه مائوریتزیو ساری، مربیِ سابقِ روگانی، او را بهترین مدافعِ جوانِ ایتالیا می‌داند، کمبودِ بازی در تیم اصلی ریسکی بزرگ برایِ استفاده از او خواهد بود. راهِ دیگر بازگشت به 2-4-4 است. اما فرمِ عالیِ یوونتوس این فصل دقیقا از وقتی شروع شد که آلگری 2-5-3 کونته را در تیمش زنده کرد. البته آلگری معمولا در چنین بازی‌هایِ بزرگی نشان داده که اشتباهِ تاکتیکی نمی‌کند. با این حال او باید دفاعِ تیمش را مقابلِ تیمی بچیند که در 5 سالِ گذشته در مجموع جدال گل زدن را از یووه برده: 339 به 336. مشکلی که ناپولی در این دوران مقابلِ یوونتوس داشته خطِ میانی‌اش بوده، مشکلی که دیگر وجود ندارد.
جدالِ خطوطِ میانیِ دو تیم هم امشب کم از جدالِ بهترین خطِ حمله‌یِ لیگ مقابلِ بهترین خطِ دفاعِ لیگ ندارد. پل پوگبا خودش را در سریِ آ با یک گلِ عالی به ناپولی معرفی کرد و تا حالا 3 گل به این تیم زده است. کلودیو مارکیزیو اما هافبکی است که حیاتی‌ترین نقش برایِ یووه را در برقراری ریتم و تعادلِ بازی دارد. در سویِ مقابل مارک همسیک بدل به هافبکی شبیهِ فرانک لمپارد برایِ ناپولی شده و جورگینیو هم نقشِ تنظیم کننده‌یِ ریتم و سرعتِ بازیِ تیمِ ساری شده، بازیکنی که ناپولی به شدت بهش احتیاج داشت. سامی خدیرا هم برایِ یوونتوس امشب به دلیلِ مصدومیت غایب است و بدین ترتیب استفانو استورارو که روحِ جنارو گتوزو را در خودش دارد نبردِ فیزیکیِ امشب در میانه‌یِ زمین را مقابلِ آلن برگزار خواهد کرد.
اما پیشرفتِ بزرگِ ناپولی در خطِ دفاعی بوده است. ناپولی در دورانِ رافا بنیتز 93 گل در لیگ خورد. این عدد برایِ یوونتوس تنها 47 بود. اما ناپولیِ ساری این فصل تنها 4 گل بیشتر از یوونتوس خورده و 11 کلین شیت تا همینجا داشته است. در حالیکه در کلِ فصلِ پیش تنها 4 کلین شیت داشت. یکی از کلیدی‌ترین بازیکنانِ این فصل برایِ ناپولی مدافعشان کالیدو کولیبالی بوده است. بازیکنی که حالا با لیلیان تورام مقایسه‌اش می‌کنند. جدالِ امشبِ او با پائولو دیبالا هم یکی از کلیدی‌ترین نکاتِ بازی خواهد بود.
امشب آدرنالینِ فوتبالِ ایتالیا به بالاترین درجه‌یِ خودش می‌رسد و مطمئن باشید که یکی از بهترین بازی‌هایِ سالِ 2016 را تماشا خواهید کرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-13 11:50:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر