فهرست
چهره‌یِ روز: کالیدو کولیبالی و پیشرفتِ فوق‌العاده‌اش
چهره‌یِ روز: کالیدو کولیبالی و پیشرفتِ فوق‌العاده‌اش

چهره‌یِ روز: کالیدو کولیبالی و پیشرفتِ فوق‌العاده‌اش

آی‌اسپورت – وقتی زمستانِ دو سالِ پیش رافا بنیتز به کولیبالی زنگ زد و ازش خواست به ناپولی بپیوندد، مدافعِ فرانوسی‌الاصلِ تیمِ ملیِ ساحِ عاج فکر کرد یکی از دوستهاش باهاش شوخی می‌کند و با ادبیاتی تند جوابِ درخواستِ بنیتز را داد! به هر حال، بعد از مداخله‌یِ برونو ساتین، کولیبالی قانع شد که طرفِ مکالمه‌یِ تلفنی واقعا بنیتز است و راهیِ ناپولی شد و در اولین روزِ تمرین این جمله را از مربیِ جدیدش شنید: «اگه به حرفِ من گوش بدی یکی از بهترین مدافعینِ جهان میشی.» اما بعد از اینکه ناپولی فصلِ پیش با 54 گلِ خورده در جدولِ سریِ آ پنجم شد و رافا بنیتز تیم را ترک کرد، خیلی‌ها فکر کردند کشفِ او هم از سن پائولو خواهد رفت. این شک و تردیدها درباره‌یِ کولیبالی بی جهت نبود. در مقاطعی از فصلِ گذشته نمایشِ او، به خصوص جاگیری و تصمیم‌گیریش خیلی بد بود. خودِ کولیبالی اعتراف می‌کند که در اوایلِ تابستان دیگر جایی در برنامه‌هایِ ناپولی نداشت. اما رئیسِ باشگاه پیشنهادِ 15 میلیونیِ نوریچ را رد کرد. تصمیمی که مائوریتزیو ساری دلیلِ اصلی‌اش بود. ساری برعکسِ تقریبا تمامِ مربیانِ حالِ حاضرِ دنیا اعتقاد دارد باید با تیمی که داری بسازی و بازیکنانِ خودت را بزرگ کنی، نه اینکه مدام بازیکنِ جدید بخری. کاری که ساری با کولیبالی کرد بهترین نمونه از نتیجه دادنِ دیدگاهش بود.
زوانیمیر بوبان درباره‌یِ کولیبالی به اسکای ایتالیا گفت: «پیشرفتِ او قابلِ ملاحضه نیست، بلکه فوق‌العاده است. او در تمامِ جنبه‌هایِ بازیش پیشرفت کرده و هنوز هم جایِ پیشرفت دارد. ولی به نظرم می‌تواند یکی از بهترین‌هایِ دنیا شود. ناپولی قهرمانِ جدیدی برایِ خودش پیدا کرده است.» بازگشتِ پپه رینا و نظمی که به خطِ دفاعی می‌دهد و فیلم‌برداریِ از بالایِ ساری از تمریناتِ تیم که تمامِ نکاتِ مربوط به آرایش چهار مدافع را نشان می‌دهد، همه از عواملی بوده که به کولیبالی در این پیشرفت کمک کرده است. تغییرِ سیستمِ تیم به 3-3-4 هم به نفعِ کولیبالی شد.
کولیبالی حالا بیش از هر بازیکنِ دیگرِ ناپولی قطعِ توپ دارد و بازی‌خوانیِ عالی‌اش باعث شد تا رکوردِ 19 توپ‌گیری از حریف مقابلِ بولونیا را ثبت کند. جدا از کیفیاتِ دفاعی، کولیبالی این فصلِ قدرتِ خودش در ارسالِ پاس‌هایِ بلند، مثلِ پاس‌هایی که بونوچی می‌دهد، را هم نشان داده است. پاس‌هایِ طولی و قطریِ او برایِ اینسینیه و کالخون یکی از تم‌هایِ تکراریِ ناپولیِ ساری بوده است. تمامِ این کیفیات است که مجبورمان می‌کند کولیبالی را بهترین مدافعی که ناپولی در تاریخِ خودش تولید کرد، یعنی فابیو کاناوارو مقایسه کنیم. اما نکته اینجاست که مدافعِ محبوبِ خودِ کولیبالی نه کاناوارو، بلکه لیلیان تورام است: «تورام کتابش را بهم داد و من از جامِ جهانیِ 98 عاشقش بودم. اون فوق‌العاده بود.»
این قضیه به قولِ ساری بدل به جوکی در ناپولی شده: «فکر کردی کی هستی؟» و کولیبالی جواب می‌دهد: «تورام». اما با توجه به فرمی که مدافعِ ناپولی در حالِ حاضر دارد، مقایسه‌اش با مدافعِ افسانه‌ایِ یوونتوس به هیچ وجه بی‌ربط نیست.
 
     
آی اسپورت
2016-02-13 12:36:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر