فهرست
بسته شدن آخرین راه درآمدزایی باشگاه‌ها: ورزشگاه را حراج نکنید!
بسته شدن آخرین راه درآمدزایی باشگاه‌ها: ورزشگاه را حراج نکنید!

بسته شدن آخرین راه درآمدزایی باشگاه‌ها: ورزشگاه را حراج نکنید!

آی اسپورت - 40 هزار، 80 هزار و دوباره 80 هزار. اعداد و ارقام اعلام شده سازمان لیگ درباره سه بازی آخر پرسپولیس، آنقدر رویایی بوده که مسئولان این تیم، بخاطر رایگان کردن طبقه دوم ورزشگاه آزادی به خودشان ببالند. تا قبل از این ماجرا، فقط در بازی با صبا تعداد تماشاگران پرسپولیس به 35 هزار نفر رسیده بود. حالا نوبت استقلال و تراکتورسازی رسیده تا با استفاده از این روش، بتوانند تعداد تماشاگران‌شان را از 2-3 هزار نفر، به ده‌ها هزار نفر افزایش دهند. روشی که در ظاهر ورزشگاه‌ها را پر می‌کند اما نتیجه نهایی آن، از بین رفتن آخرین شانس درآمدزایی در ورزشگاه‌هاست.
در فوتبال جهان حق پخش، اسپانسر‌ها، بلیت فروشی و فروش محصولات باشگاه 4 راه اصلی درآمدزایی هستند. در ایران 3 راه از این 4 راه تقریبا سد شده‌اند. صدا و سیمای وابسته به نهادهای دولتی، با وجود درآمد چند صد میلیاردی از پخش فوتبال، علاقه‌ای به دادن پول ندارد و کاری هم از دست فدراسیون برنمی‌آید. فروش محصولات اصلی باشگاه هم با وجود فروشنده‌های منیریه، یک رویاست. مشکلات باشگاه‌های ایرانی در گرفتن اسپانسر هم تا زمان بازگشت برندهای معتبر دنیا پس از رفع تحریم‌ها ادامه خواهد داشت و بلیت فروشی، یکی از معدود راه‌های درآمدزایی است که می‌تواند تا حدی از هزینه‌های باشگاه را جبران کند. با این روش، در بهترین حالت درآمد محدود حاصل از فروش بلیت‌های طبقه اول، خرج بلیت‌های رایگان طبقه دوم می‌شود و باشگاه از فروش بلیت، هیچ سودی نخواهد کرد. در شرایطی که اگر به جای 80 هزار نفر، فقط 20 هزار نفر بازی پرسپولیس را از طبقه اول و دوم ببینند هر بازی حداقل بین 150 تا 200 میلیون تومان سود نقدی به باشگاه می‌رسد.
پرسپولیس تا اینجا، سه بازی این روش را اجرا کرده و تا پایان لیگ 5 بازی دیگر خانگی خواهد داشت. شاید با اجرای این سیستم برای کشاندن تماشاگران، بازی‌های سرخپوشان هیجان بیشتری داشته باشد اما حاصل این سبک جدید، بیش از یک و نیم میلیارد ضرر نقدی و بدتر از آن، از بین رفتن فرهنگ «خرید بلیت» برای تماشاگران خواهد بود.کد خبر: 9406
  ۵  
آی اسپورت
2016-02-13 14:59:42
نظر دهید

۵ نظر
-
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴، ۱۵:۰۷
دو سه هزار نفر؟ چرا در مورد استقلال اینقدر دروغ میگین؟ اخرین بازی استقلال با استقلال اهواز وسط هفته بود و با اینکه بازی حساسی نبود ۱۵ هزار نفر رفتن ورزشگاه, بازی استقلال ملوان یا استقلال ذوب اهن بالای ۴۰ هزار نفر رفته بودن ورزشگاه, کدوم بازی پیروزی که مجانی نبود بالای ۳۰ هزار تا رفتن؟
amin
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴، ۱۵:۲۱
یک و نیم میلیارد میشه پول یک بازیکن اینم بگو ... به نظر من که یه جوون مث انصاری باشه برا فصل بعد بهتره از یه بازیکن یک و نیم میلیاردی ..درعوض ورزشگاهم پر باشه ... در امدزایی رو بزارید کیسه انجام بده که تیمش گرونترین تیم لیگه حداقل پنج شش تا بازیکن بالای یه ملیارد تاره کلا دوهزار نفر میرن بازیشو ببی پول بلیط گرونه اقا همه ندارن ماهی چهل پنجاه هزارتومن بدن فقط برا پول بلیط چهار پنج تا بازی تیمشون خرج رفت و امد به کنار ... قشری که میرن ورزشگاهم درصد بیشترشون اقشار پایین جامعه هستن که متاسفانه نمیتونن صد هزار نومن هزینه کنن برا یه شب رستوران رفتن و ترجیح میدن برن ورزشگاه و اینجوری تفریح کنن ... دولت های ما خیلی بیشتر از اینا به این مردم بدهکارن که حالا زورشون بگیره برا چند هزار تومن پول بلیط ... تیمای ما هم که خصوصی نیستن دولتین ... پس به نظر من در حال حاضر اینکار اصلا کار بدی نیست و اتفاقا برا اشتی دادن مردم با فوتبال خیلی خوبه .. یادتون باشه ما حتی تا دو شال پیش به درجه ای رسیده بودیم که حتی برا دربی هم ورزشگاه پر نمیشد !!!
-
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴، ۱۵:۲۶
اخرین بازی پیروزی که رایگان نبود حدودا پنج هزار تماشاگر داشت. لطفا توهم نزن آی اسپورت
-
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۲۸
امین چرت نگو
سعید
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴، ۲۳:۱۹
شما نویسنده ها هم با هم هماهنگ نیستید چرا؟ مطلب دیروزتون تحت عنوان یک تیر ودونشان پرسپولیس چی بود مطلب امروزتون چیه ؟ الان مخاطب دچار چندگانگی میشه خوب ، وبه این نتیجه میرسه که فقط می نوسید که نوشته باشید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر