فهرست
رکوردشکنی پرسپولیس با بلیت‌های مجانی: حماسه رایگان
رکوردشکنی پرسپولیس با بلیت‌های مجانی: حماسه رایگان

رکوردشکنی پرسپولیس با بلیت‌های مجانی: حماسه رایگان

آی اسپورت - رایگان اعلام شدن بلیت‌های طبقه دوم ورزشگاه آزادی در مسابقه حساس پرسپولیس با سپاهان و فولاد؛ این مسابقات را تبدیل به دومین دیدار پرتماشاگر این فصل رقابت‌های لیگ برتر کرد. بازی با سپاهان بینا بر اعداد و ارقام رسمی اعلام شده، حدود 80 هزار تماشاگر در یک روز غیرتعطیل از نزدیک به تماشایِ بازی سرخ‌پوشان تهران و طلایی‌های اصفهان نشستند تا باز هم مشخص شود قهر تماشاگرها با استادیوم‌های ایرانی؛ بیشتر از هر چیز به دلایل مالی بستگی دارد. در این سال‌ها، توضیحات زیادی در مورد کاهش چشمگیر استقبال از دیدارهای فوتبال در ایران مطرح شده‌اند. دلایلی مثل دشواری رفت و آمد هوادارها؛ امکانات کم ورزشگاه‌ها؛ جذاب نبودن و کم‌گل بودن مسابقه‌ها و در نهایت جو فرهنگی استادیوم‌های ایرانی. حالا اما مجانی اعلام کردن ورود به هر ورزشگاهی در ایران؛ انفجار جمعیت در ورزشگاه را رقم می‌زند. تقریبا هر باشگاهی با خرید بلیت‌های مسابقه و فراهم آوردن مقدمات حضور رایگان هوادار؛ می‌تواند شاهد رقم خوردن استقبالی حماسی باشد. سوال اینجاست رایگان کردن بازی، درست‌ترین و منطقی‌ترین راه برخورد با کاهش تماشاگر در فوتبال ایران است؟

گزارش یک جشن
راهِ امروز فوتبال؛ چند سال پیش در سینما نیز طی شد. جایی که مدیران فرهنگی کشور تصمیم گرفتند به بهانه روز ملی سینما، این امکان را فراهم کنند که مردم برای یک روز به صورت رایگان فیلم‌های سینمایی را در سالن‌ها ببینند. این طرح قرار بود عادت سینما رفتن را برای مردم تبدیل به یک سرگرمی جدی کند و در نهایت سینمادارها و اهالی سینما را به سود برساند اما آشتی مردم با سینما فقط در روز مجانی شدن بلیت‌ها رویت شد. مردمی که برای ورود به سینما در این روز خاص، حتی از شکستن‌ شیشه‌ها و خون‌ریزی دریغ نکردند و با صف‌های طویل یاد سینمای دهه شصت را زنده ساختند؛ در همه روزهای بعدی حاضر به تماشای فیلم با پرداخت بهای بلیت نبودند. سینمای ایران یکی از کم‌رونق‌ترین دوره‌های تاریخ‌اش را در سال 94 سپری کرد و همه طرح‌های آشتی‌دادن مردم و سینمای مجانی نیز تنها به سینما لطمه وارد کردند. این‌جا مشخص شد صرف حضور یک روزه مردم در سینما، منجر به نجات اقتصاد ورشکسته  آن نخواهد شد.

بازیِ پیچیده
طرحِ مجانی اعلام‌کردن ورود هوادار به ورزشگاه‌ها، بارها در شهرستان‌های مختلف دیده شده بود اما به شکل جدی‌تر، توسط پرسپولیسی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا اجرا شد. حسین هدایتی در چند مسابقه حضور هواداران قرمزها در آزادی به هنگام دیدارهای آسیایی تیم را رایگان اعلام کرد تا با استقبال‌هایی فوق‌العاده، همه رکوردهای تعداد تماشاگر در لیگ قهرمانان جابجا شوند. حالا دیگر خبری از حسین هدایتی در اطراف باشگاه نیست اما این بدعت؛ به شکلی جدی توسط مدیران پرسپولیس دنبال می‌شود. آن‌ها که ظاهرا قصد ندارند از هدایتی عقب بمانند، در دو دیدار حساس با استقلال خوزستان و سپاهان بلیت‌های طبقه دوم ورزشگاه را رایگان کرده‌اند تا در هر دو مسابقه، جمعیت بسیار زیادی به تماشای دیدارهای پرسپولیس بروند. به صورت همزمان دیدار تیم‌های مشهدی نیز در این شهر رایگان شده و اهوازی‌ها نیز می‌توانند بدون نیاز به پرداخت بلیت به تماشای دیدار فولاد و سپاهان بروند. در ساختار معیوب فوتبال ایران؛ فروش بلیت یکی از آخرین راه‌های بازمانده درآمدزایی بود. راهی که حالا دیگر به لطف تصمیم‌‌سازها، کم کم مسدود خواهد شد.

انتخاب راهِ ساده
راه‌های دشوار و پرهزینه زیادی وجود دارند که می‌توانند الفت تماشاگران با ورزشگاه‌های ایرانی را برقرار کنند اما همچنان استفاده از ساده‌ترین راه ممکن مدنظر مدیران فوتبال ایران است. آن‌ها با وابسته‌کردن تماشاگرها به تماشای بازی مجانی؛ در شرایط فعلی از حضور گسترده آن‌ها برخوردار می‌شوند اما دست به کاری می‌زنند که هیچ هواداری دیگر حاضر نیست مسابقه‌های غیررایگان را از نزدیک تماشا کند. آن‌ها به جای فراهم آوردن شرایط ایده‌آل برای هوادار و در عوض درآمدزایی از او، مسابقه‌ها را به حراج می‌گذارند و به نظر می‌رسد اگر این رویکرد هر چه زودتر تغییر نکند، بلیت‌های ورزشگاه در فوتبال ایران به تاریخ می‌پیوندند. مشخص به نظر می‌رسد که تنها قشری خاص می‌توانند به صورت گسترده مخاطب هدف حضور در استادیوم‌ها باشند و این قشر که غالبا افراد جوان در حال تحصیل و یا بدون شغل هستند؛ ترجیح می‌دهند از هزینه‌های حضور در ورزشگاه پرهیز کنند. شاید کاهش قیمت بلیت‌ها، تصمیمی مفید برای بازگرداندن هوادار به استادیوم‌ها بدون وسوسه مجانی شدن بلیت‌ها باشد. هر چند هنوز هم واژه رایگان، تهییج‌کننده‌ترین واژه در دایره لغات فارسی است!محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
     
آی اسپورت
2016-02-14 14:46:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر