فهرست
گزارش: "پنالتی دو نفره‌"هایِ معروفِ تاریخِ فوتبال
گزارش: "پنالتی دو نفره‌"هایِ معروفِ تاریخِ فوتبال

گزارش: "پنالتی دو نفره‌"هایِ معروفِ تاریخِ فوتبال

آی‌اسپورت – در حالیکه نتیجه‌  3-1 به سودِ بارسا بود و لوئیس سوارز 2 گل زده بود، لیونل مسی در دقیقه‌یِ 81 بازی مقابلِ سلتا ویگو در نوکمپ پشتِ ضربه‌یِ پنالتی قرار گرفت، اما به جایِ شوت، ضربه‌ای نرم به توپ زد تا سوارز آن را واردِ دروازه کند و هت تریکش کامل شود. حتی خودِ لوئیس انریکه هم انگار از این طرحِ بازیکنانش خبر نداشت. به هرحال "پنالتی دونفره"یِ مسی و سوارز حتما مدت‌ها در هایلایتِ برنامه‌هایِ فوتبالی پخش خواهد شد. اما این اولین باری نبود که شاهدِ چنین پدیده‌ای در فوتبال بودیم.
اولین پنالتی دو نفره‌یِ ثبت شده و به یاد مانده سالِ 1957 در بازیِ بلژیک و ایسلند رخ داد. ریک کوپنزِ بلژیک پشتِ توپ قرار گرفت و آن را به آندره پیترز پاس داد و پیترز هم دوباره توپ را به کوپنز داد تا نهایتا او دروازه‌یِ بیورگوین هرمانسونِ مات و مبهوت را باز کند. نمونه‌یِ بعدی در انگلیس اتفاق افتاد. مایک تربیلکاک که با اورتون هم قهرمانیِ اف.ای کاپ را تجربه کرده، زمانی که برایِ پلیموس بازی می‌کرد با همکاریِ جان نیومن پنالتی‌ای شبیه به پنالتیِ بلژیک به ثمر رساند. بعد از این حرکت، تربیلکاک گفت ایده‌یِ پنالتیِ دو نفره یکی دیگر از ایده‌هایِ دیوانه‌وارِ مربی‌اش "بیگ" مالکوم الیسون بود.
اما معروف‌ترین پنالتی دو نفره‌یِ تاریخِ فوتبال، حداقل تا قبل از پنالتیِ مسی و سوارز، متعلق به مردی است که بنیانِ بارسلونایِ مدرن را ساخت: یوهان کرویف. کرویف افسانه‌ای وقتی در آژاکس بود با همکاریِ یسپر اولسن سالِ 1982 با چنین پنالتی‌ای دروازه‌یِ تیمِ هلموند اسپورت را باز کرد.
جدا از این نمونه‌هایِ موفق، نمونه‌ای به یادماندنی از شکست خوردنِ طرحِ پنالتیِ دو نفره هم داریم. سالِ 2005 روبر پیرس و تیریِ آنریِ آرسنال تلاش کردند مقابلِ من سیتی به کلوپِ تیم‌هایِ دو نفره‌یِ پنالتی زدن بپیوندند، اما ضربه‌یِ اول پیرس درست نبود و آنری به توپ نرسید و سیلون دیستن توپ را دفع کرد تا آرسن ونگر حسابی از دستِ شاگردانش عصبانی شود.
 
     
آی اسپورت
2016-02-15 10:18:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر