فهرست
یادداشت: پنالتی مسی «نبوغ» بود، نه بی‌احترامی
یادداشت: پنالتی مسی «نبوغ» بود، نه بی‌احترامی

یادداشت: پنالتی مسی «نبوغ» بود، نه بی‌احترامی

بن هیوارد
واقعا شگفتی لئو مسی شایسته تمجید است نه بررسی و اهانت. برخی از ستاره آرژانتینی به خاطر پنالتی ای که به سوارس پاس داد انتقاد کردند. این بی ادبی است. بعضی ها گفتند معنی نمی دهد. اما این نمونه بارزی از استعداد اوست. در بدترین حالت این ادای احترامی به یوهان کریوف است. جواب ها اما پیش مسی است. حتی مقابل سلتاویگویی که در ماه سپتامبر 4 بر یک بارسلونا را شکست داد و در بازی دیشب هم در نیمه اول خوب بازی کرد، کلید باز کردن گرده بازی دست ستاره لاکچری و توانمند بارسلونا بود.
اول او تیم کاتالونیایی را در شرایطی که خیلی هم مستحقش نبود با یک ضربه کاشته بی نظیر پیش انداخت. این پنجمین گل کاشته او در این فصل بود. بعد از آن وقتی در نیمه دوم بازی مساوی شد او با یک ضربه چیپ 6 بازیکن سلتا را محو کرد تا سوارس گل بزند. واقعا بازی کردن مقابل او سخت است. در صحنه گل سوم هم صحنه دریبل زدن هایش فراموش شدنی نیست. اما همه این ها به پای MSN نوشته می شود. واقعا فوتبال جذاب و چشم نواز همین است. اما اتفاقی که بعد از آن افتاد حتی بی نظیر تر هم بود.
دوباره این مسی بود که با تکنیک مثال زدنی از حریف پنالتی گرفت. پشت توپ ایستاد، انگار که خودش می خواهد ضربه را بزند. طبیعی هم بود، نیمار موقعیت های زیادی را از دست داده بود و مسی هم به دنبال رسیدن به سیصدمین گلش در لالیگا بود. در عوض اما او توپ را به سوارس پاس داد تا او هت تریکش را کامل کند! در بازی آرسنال مقابل منچسترسیتی هم تیری آنری و رابرت پیرس یک بار چنین چیزی را سعی کرده بودند. آن هم در سال 2005، اما موفق نشدند و ناامیدی برایشان باقی ماند. قبل تر از آن در سال 1982 کریوف و اولسن در برد 5 بر صفر آژاکس مقابل هلموند این کار را با موفقیت انجام داده بودند.  او توپ را پاس داده بود، زمانی که دروازه بان از دروازه بیرون آمده بود هم تیمی دانمارکی اش دوباره توپ را به او پاس  داده بود  وکریوف دروازه خالی را باز کرده بود.
کریوف در حال حاضر با سرطان مبارزه می کند و اخیرا اعلام کرده 2 بر صفر از این مریضی پیش است. کاری که مسی و سوارس در روز یکشنبه کردند به نوعی باعث شده تا همه دوباره اسطوره بارسا را به یاد آورند و دنیای فوتبال برای سلامتی او دعا کند. انریکه هم از عملکرد مهاجمانش مخصوصا در صحنه آن پنالتی راضی است. او گفته این یک راه قانونی برای پنالتی زدن است و مهم نیست که بعضی آن را دوست دارند یا نه. این پنالتی برای همیشه در ذهن فوتبالی ها می ماند و مانند دفعات قبل که این بار انجام شده، در آینده هربار از این کار مسی و سوارس یاد شود از توان و قدرت این روزهای بارسا هم یاد می شود.
اما در اسپانیا مدتی است مد شده رسانه ها بپرسند آیا این بی احترامی به حریفان نیست؟ انریکه جواب جالبی برای این سوال داشته است. او معتقد است در اسپانیا گاهی یک خطای بد خیلی قابل قبول تر از یک حرکت ترکیبی و هنری است. غمگین اما واقعی. اگر بازیکنان و مربی سلتا فکر نمی کنند این کار بی احترامی به آن ها بوده، چرا باید دیگران چنین فکری بکنند؟
ستاره آرژانتینی تقریبا در هر بازی یک نوآوری و حرکت جدید دارد. این حرکات او شایسته تمجید است نه این حرف و سخن‌ها. اگر هواداران نتوانند از فوتبال زیبای نسلشان لذت ببرند و نتوانند از بازی بهترین بازیکن دنیا به وجود بیایند، بهتر است ورزشی دیگر را دنبال کنند. کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-02-16 00:46:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر