فهرست
سوژه روز / پایان دوران طلایی قلعه‌نویی؛ سقوط آخرین ژنرال
سوژه روز / پایان دوران طلایی قلعه‌نویی؛ سقوط آخرین ژنرال

سوژه روز / پایان دوران طلایی قلعه‌نویی؛ سقوط آخرین ژنرال

آی اسپورت - بین دو بار قهرمان کردن استقلال در لیگ‌های پنجم و هشتم، قلعه‌نویی فقط دوره‌ای کوتاه سرمربی مس کرمان بود. دوره‌‌ای چند ماهه و موفق، که مس قعرنشین را تا رده دهم جدول بالا برد. بعد از آن هم موفقیت در اصفهان و تبریز قلعه‌نویی را به مرد همیشه برنده نیمکت‌های ایران تبدیل کرد. آقای برنده، این روزها بر خلاف گذشته حال و روز خوبی ندارد. سه سال است نه تنها جام، که حتی سهمیه آسیایی هم برای او در از دسترس شده است. ژنرال از تیم محبوبش استقلال کنار گذاشته شد، رکورد نباختن در دربی را با دابل شدن عوض کرد و حالا سکوهای یادگار امام هم علیه او شعار می‌دهند. ژنرال استقلالی‌ها هم مثل سلطان پرسپولیس، به روزهای غروبش نزدیک شده است. چه چیزی باعث شده قلعه‌نویی سه سال بعد از آخرین قهرمانی، به این حال و روز دچار شود؟

انتخاب‌های اشتباه
هنوز جشن قهرمانی استقلال در لیگ هشتم تمام نشده بود که خبر جدایی قلعه‌نویی رسید. سرمربی قهرمان استقلال گفت «بعضی‌ها شیرینی قهرمانی را خیلی زود تلخ کردند» و رفت. اختلافات او با واعظ آشتیانی، بالا گرفته بود و قلعه‌نویی خیلی زود فهمید ماندن در استقلال، نتیجه‌ای جز شکست برایش نخواهد داشت. پس به پیشنهاد سپاهان متمول جواب مثبت داد و بارش را برای سفر به اصفهان بست. تکرار همین سناریو در اصفهان،‌ باعث شد او بعد از فتح دو جام دیگر مسیرش را از اصفهان به تبریز تغییر دهد. قلعه‌نویی، مرد تصمیم‌های به موقع بود. وقت شناسی که این سال‌ها، به نقطه ضعف او تبدیل شده است. هفته آخر لیگ سیزدهم قلعه‌نویی با یک باخت مقابل تراکتور، نایب قهرمانی را با پنجمی عوض کرد، اما در این باشگاه ماند تا با شرایطی بدتر کنار گذاشته شود. بعد از آن، به ملوانی رفت که در اوج دعواهای مالکیت بود و سپس راه تبریزی را در پیش گرفت که چند سال قبل، همه راه‌های بازگشت به آن را بسته بود. کلکسیون انتخاب‌های اشتباه قلعه‌نویی در سال‌های اخیر، کارنامه او از موفقیت‌های پیاپی به دو سال ناموفق در استقلال، چند هفته بی‌سرانجام در ملوان و یک دوره پرحاشیه در تراکتورسازی تغییر داده است. در صورتی که قلعه‌نویی نتواند تراکتورسازی را از بحران خارج کند،  بعید است دیگر تیم‌های بزرگ ایران برای قرارداد با او صف ببندند.

دشمن مشترک
فرهاد مجیدی، خودش را شاگرد مکتب حجازی می‌داند اما لیگ هفتم، حاضر نشد تلاشی برای دفاع از حجازی انجام دهد. جواد نکونام، رابطه صمیمی با کی‌روش دارد اما رابطه تیره هر دو آن‌ها با رحمتی، حاشیه‌های زیادی برای تیم ملی ساخته است. آندرانیک تیموریان هم عضو هیچ مکتبی نیست و همیشه توانسته رابطه خاکستری‌اش با این افراد را حفظ کند. بر خلاف او، مجتبی جباری با کمتر بازیکنی در ایران صمیمی بوده است. همه این افراد، با علایق و سلایق و شخصیت‌های کاملا متفاوت، فقط یک خصوصیت مشترک دارند: دشمنی با قلعه‌نویی. اختلاف قلعه‌نویی و حجازی چیز جدیدی نبود اما به مرور دامنه اختلافات او به مجیدی، جباری، نکونام، رحمتی، آندو و حتی کی‌روش پرتغالی رسید. اگر همه این افراد، فقط کمی روی سکوهای استقلال محبوب باشند قلعه‌نویی با حجم بزرگی از مخالفت روبرو خواهد شد. بین چهره‌های محبوب این روزهای استقلال و حتی تیم ملی، هیچکس دوست قلعه‌نویی نیست.

خریدهای عجیب
امیرحسین صادقی و پیروز قربانی، 12 سال قبل توسط قلعه‌نویی از تیم‌های پایه استقلال به تیم اصلی اضافه شدند. قلعه‌نویی بعد از انتقال از استقلال اهواز به استقلال تهران علاوه بر صادقی و قربانی، مسیر عنایتی را از یک قدمی پرسپولیس استقلال تغییر داد و طالب‌لو را از روی نیمکت به ترکیب اصلی برد. یک سال بعد، اکبرپور و بائو و حسین کاظمی به استقلال اضافه شدند تا کارنامه خریدهای قلعه‌نویی، از نتایج او هم موفق‌تر باشد. قلعه‌نویی بعدها در سپاهان سبک کارش را به خرید ستاره‌های بزرگ تغییر داد اما در سال‌های اخیر، او نه کاشف اسعداد است نه ستاره‌های بزرگ شکار می‌کند. لیگ چهاردهم، او 23 بازیکن اول فصل و 7 بازیکن نیم فصل برای استقلال خرید که در مجموع، فقط دو نفر آن‌ها یعنی ابراهیمی و شهباززاده توانستند در حد یک ستاره برای استقلال بازی کنند. بیش از 10 نفر از این بازیکنان، حتی یک بار هم برای استقلال به میدان نرفتند. این فصل بیشتر خریدهای قلعه‌نویی برای تراکتورسازی هم به بازگرداندن بازیکنان سابق و پا به سن گذاشته تیم خلاصه شده است. خرید همزمان شریفی سرباز، نانگ گرانقیمت و حاتمی افت کرده با سبک بازی شبیه به هم، کمکی به خط حمله تراکتورسازی نکرد.

آقای ایکس
مصاحبه پرحاشیه جواد نکونام پیش از پرواز به پامپلونا، شایعات درباره نزدیکان قلعه‌نویی را از پچ پچ‌های درگوشی به تیتر یک روزنامه‌ها، سایت‌ها و حتی برنامه‌های تلویزیونی تبدیل کرد. افرادی که همیشه نزدیک به قلعه‌نویی دیده می‌شدند و با اتهام‌های مختلفی مواجه بودند. به مرور تعداد این دوستان پرحاشیه،‌ بیشتر هم شدند. انتخاب دستیارانی با سابقه نه چندان موفق، خریدهای ناکام پرتعداد و رفاقت با چهره‌های بزرگ اقتصادی و مالکان متول چند تیم باشگاهی، باعث شد عبارت «اطرافیان قلعه‌نویی» در سال‌های اخیر بیش از همیشه تکرار شود. واژه‌ای که باعث می‌شد بیشتر از مسائل فوتبالی تیم قلعه‌نویی، حاشیه‌های او مورد توجه باشند. در سفر قلعه‌نویی به تبریز هم ماجرا تغییری نکرد. انتخاب ستار همدانی به عنوان دستیار و حاشیه‌های جدایی او، درگیری هواداران در اولین تمرین، خرید فرزاد حاتمی و مسعود همامی و حضور پررنگ آقای ایکس، باعث شده نتایج قلعه‌نویی تنها بهانه‌ای برای تحلیل حاشیه‌های او باشند.

تونل وحشت
سه بازی نه چندان سخت با گسترش فولاد، راه آهن و پدیده،‌ بهترین فرصت برای اوج گرفتن تراکتورسازی و محکم کردن جای قلعه‌نویی روی نیمکت بود. تراکتورسازی از این سه بازی، دو تا را مساوی کرد و یکی را باخت تا اوضاع تیم بدتر هم بشود. حالا بعد از تساوی با استقلال خوزستان و ثبت چهارمین بازی بدون برد، 6 بازی سخت منتظر قلعه‌نویی و تیمش هستند. سپاهان، پرسپولیس، فولاد، سایپا، ذوب آهن و صبا، همگی آمادگی شکست یا حداقل متوقف کردن تراکتورسازی بحران‌زده را دارند. تیم‌هایی که بجز یکی، شرایط همه آن‌ها در جدول از تراکتور بهتر است. تراکتورسازی از این هفته وارد یک تونل وحشت طولانی خواهد شد که شاید پایان آن، با پایان قلعه‌نویی در تراکتورسازی همراه باشد. ژنرال فاتحی که حالا همه منتظرند، تیر آخر را به او بزنند.


هفته نامه فوتبال ایرانی
  ۴  
آی اسپورت
2016-02-16 15:31:04
نظر دهید

۴ نظر
10-10-10
سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۵:۵۴
پایان دوران درخشان ها قلعه نوعی ها مظلومی ها و شروع دوران مربیانی چون یجیی و برانکو و اسکوچیچ.پایان عصر فوتبال آبگوشتی و شروع دوران فوتبال مدرن و فضایی
.
سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۷:۲۰
قلعه نوعی ازوقتی توسط فدراسیون وکمیته منشور اخلاقی تحت نظر قرار گرفت وارتباطاتش کنترل شد،سقوط آزادش هم شروع شد
امیر دنبال رستورانسازی
سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۸:۱۸
خیلی وقته سقوط کرده رفته تو کار برج سازی
mesi
سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴، ۲۳:۰۶
مقاله خیلی خوبی بود.خیلی از نقاط ضعف مورد اشاره درست بود مخصوصا تصمیمات اشتباه در طی این دوسال،ولی دز کنار این عوامل،بنظر من عوامل بیرونی در عدم نتیجه گیری امیر تاثیر بسزایی داشته،امیر صریح اللهجه و رک و شفاف هست در حرف زدن،حرفایی میزنه که خیلیا جرات ابراز اونو ندارن.مثلا ورود نظامیان به عرصه فوتبال،بخشی از تصمیم سازان و تصمیم گیر مملکت مااراده کردن از دوسال پیش امیر رو بزنن و موفق هم شدن.در این بین رسانه ها ی محبوب هم نقش داشتن.هرچند مورد بالا نقاط ضعف فراوان امیر رو چه در حوزه فنی جه در حوزه غیرفنی را کتمان نخواهد کرو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر