فهرست
یادداشت: آغاز ماجراجویی اروپایی زیزو در رم
یادداشت: آغاز ماجراجویی اروپایی زیزو در رم

یادداشت: آغاز ماجراجویی اروپایی زیزو در رم

آلبرتو پینیرو
مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا و اولین حضور برای زیدان به عنوان مربی. آن هم در رئال مادرید، تیمی که بیشترین قهرمانی در لیگ قهرمانان را دارد، تیمی که در 5 دوره قبلی به نیمه نهایی رسیده است. اما این بار آن ها با مربی ای تازه کار در روز چهارشنبه به رم سفر می کنند.
زیدان همه چیز را درباره لیگ قهرمانان می داند. او با یوونتوس در سال های 97 و 98 به فینال این مسابقات رسیده و هر دو بار هم شکست را تجربه کرده است. اسطوره فرانسوی 82 بازی در لیگ قهرمانان در کارنامه اش دارد و در فینال 2002 هم در گلاسکو گل برتری مقابل لورکوزن را زده است. البته او یک تجربه دیگر هم دارد و در این تورنمنت یک بار دستیار آنچلوتی در رئال بوده است.
اما او هرگز در یک بازی اروپایی بین دو تیم مطرح مربی نبوده است و در حالی به رم می رسد که تیمش قبل از او 6 رقابت سطح بالا را پشت سر گذاشته تا به این مرحله رسیده است. در آن زمان سرمربی 43 ساله هدایت تیم جوانان را به عهده داشته است، آن هم برای مدت یک سال و نیم. با کمی توجه می توان فهمید فاصله زیادی بین یک ورزشگاه 6 هزار نفری با ورزشگاه پر از جمعیت المپیک رم وجود دارد.
3 مربی اخیر مادرید همه بیشتر از زیدان در لیگ قهرمانان تجربه داشته اند و همه فینال را هم تجربه کرده بودند. رافا بنیتس با لیورپول، کارلو آنچلوتی دو بار با میلان و مورینیو با پورتو و اینتر. همه شان قهرمانی را هم تجربه کردند.
با این وجود اما هواداران از او همان توقعی را دارند که از مربیان قبلی داشتند و توجهی به کارنامه اش ندارد. خود زیدان هم از روزی که سرمربی کهکشانی ها شد این را می دانست. حتی زمانی که تازه به این تیم آماده بود اعتراف کرد که می داند او را با نتایجش قضاوت می کنند و همچنین می داند که رئال تیمی است که همیشه انتظار از آن برد در بازی ها است.
اما این فصل لیگ قهرمانان از سال های قبل مهم تر هم هست. چرا که رئال با بازی دادن به چریشف محروم از جام حذفی کنار گذاشته شد، در لالیگا هم 7 امتیاز با بارسلونای صدرنشین و اصلی ترین شانس قهرمانی فاصله دارد و مهم تر این که سرنوشت بارسا در دستان خودش است. به همین دلیل لیگ قهرمانان در دسترس ترین عنوان برای کهکشانی ها در رقابت های فصل 16-2015 است.
تا قهرمانی 7 بازی خیلی سخت پیش روی رئال مانده است و البته رسیدن به فینال شدیدا سخت است. اما حداقلش این است که در این تورنمنت همه چیز به خود رئال بستگی دارد نه به تیم های دیگر، مثل لالیگا.
به همین دلیل ماجراجویی اروپایی زیدان از رم شروع می شود. در موفقیت او به عنوان یک بازیکن شکی وجود ندارد. حالا وقتش رسیده که اگر در مربی گری هم به اندازه بازیگری اش بزرگ است، خودش را ثابت کند. پس این تورنمنت سنگ محک خوبی است. پپ گواردیولا و روبرتو دی متئو مربیانی بودند که برای اولین بار در مربی گری در لیگ قهرمانان موفق شدند قهرمان شوند. حالا زیزو امیدوار است پا جای پای آن ها بگذارد.کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-02-16 16:57:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر