فهرست
آنالیز: تاثیرِ منفیِ یوروپا لیگ بر انگلیسی‌ها
آنالیز: تاثیرِ منفیِ یوروپا لیگ بر انگلیسی‌ها

آنالیز: تاثیرِ منفیِ یوروپا لیگ بر انگلیسی‌ها

آی‎‌اسپورت – در پایانِ نوامبرِ 2015 بود که تاتنهام باید از آذربایجان به انگلیس برمی‌گشت و بعد از تنها 24 ساعت مقابلِ چلسی قرار می‌گرفت. شکی نیست که تیم‌هایی که درگیرِ یوروپا لیگ هستند فرصتِ کمتری برایِ ریکاوری و آماده‌سازی برایِ بازی‌هایِ لیگ دارند. اما از منظرِ آمار این زمانِ کمتر چه تاثیری بر عملکرد و نتایجِ این تیم‌ها می‌گذارد؟ در 10 سالِ اخیر رتبه‌یِ تیم‌هایِ انگلیس بعد از اینکه به یوروپا لیگ رسیده‌اند به شکلِ متوسطِ 2.5 رده در جدولِ لیگِ برتر پایین آمده است. البته این آمار تنها تیم‌هایی را مدنظر می‌گیرد که حداقل 6 بازی در این تورنمنت انجام داده باشند. مثلا وقتی لیورپول فصلِ پیش از دورِ گروهیِ چمپیونز لیگ خارج شد و به یوروپا لیگ رفت و در همان دورِ اولِ حذفی مقابلِ بشکیتاش شکست خورد، 2 بازی نمی‌توانست به شکلِ منطقی تاثیرِ مهمی بر عملکردِ آنها در لیگ گذاشته باشد، نکته‌ای که درباره‌یِ منچستر یونایتدِ این فصل اگر مقابلِ میتیلند حذف شوند صدق می‌کند. اما وقتی لیورپول فصلِ 2009-2010 به همین سرنوشت دچار شد و این بار با انجامِ 8 بازی تا مرحله‌یِ نیمه نهایی پیش رفت و مجبور شد به رومانی و فرانسه و پرتغال و اسپانیا سفر کند، قطعا باید حضورش در یوروپا لیگ را رویِ عملکردش در لیگِ برتر تاثیرگذار بدانیم.
در 10 سالِ اخیر 26 تیمِ انگلیسی در حداقلِ 6 بازیِ یوروپا لیگ / جامِ یوفا درگیر بوده‌اند. از میانِ این  تیم‌ها تنها نمونه‌یِ موفق چلسی بود. چلسی با رافا بنیتز که جانشینِ روبرتو دی متئویی شده بود که فصلِ قبلش آبی‌هایِ لندن را به مقامِ قهرمانیِ چمپیونز لیگ رسانده بود، در فصلِ 2012-2013 قهرمانِ یوروپا لیگ شد و در لیگِ برتر هم به رده‌یِ سوم رسید. اما نمونه‌هایِ دیگر وضعیتِ برعکسِ چلسی داشتند. نیوکاسل دو دوره دراین تورنمنت حضور داشت. آنها فصلِ 2006-2007 12 بازی در جامِ یوفا انجام دادند که منجر به سقوطِ 6 رده‌ای در جدولِ لیگ برتر شد. نیوکاسلِ آلن پاردیو هم فصلِ 2012-2013 در یوروپا لیگ حضور داشت و باعثِ سقوطِ وحشتناکِ 11 رده‌ای در جدولِ لیگ برتر برایشان شد. نمونه‌یِ جدیدتر اورتونِ روبرتو مارتینز است که دو فصل پیش بالاترین تعدادِ امتیازِ تاریخِ لیگ برتر را به دست آورد و با 72 امتیاز به مقامِ پنجمی رسید. اما فصلِ گذشته و حضور در یوروپا لیگ این تیم را 6 رده در جدولِ لیگ برتر پایین‌تر آورد. تاتنهام هم فصلِ 2011-2012 بعد از اینکه از دورِ گروهیِ یوروپا لیگ با 8 بازی حذف شد، موفق شد یک رده در جدولِ لیگ بالاتر بیاید و فقط برایِ دومین بار در تاریخِ لیگِ برتر به مقامِ چهارمی برسد. تاتنهام فصلِ 2008-2009 هم بعد از حذف از دورِ گروهیِ یوروپا لیگ خودش را از رده‌یِ یازدهم لیگ به هشتم رساند.
البته نمونه‌هایِ دیگری هم هستند که تا حدی خلافِ تاتنهام و اورتون و نیوکاسل نتیجه گرفته‌اند. مثلا من سیتی فصلِ 2010-2011 با یک هشتمِ یوروپا لیگ بالا رفت و در همین مقطع موفق شد خودش را از پنجمِ لیگ به سوم برساند. یا همین لیورپولِ این فصل که با وجودِ انجامِ 12 بازی در یوروپا لیگ خودش از رده‌یِ هشتم به هفتم رسانده است. اما در کل آمار نشان می‌دهند که حضور در این تورنمنت به عملکرد و نتایجِ تیم‌ها در لیگ ضربه می‌زند. برایِ همین عجیب نیست اگر ببینیم تاتنهام و منچستر یونایتد با خیلی جدی‌ نگرفتنِ بازی‌هایشان در همین دور حذف شوند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-17 11:07:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر