فهرست
آنالیز: چطور هافبکِ بازیساز از عقب باشیم؛ به روایتِ مارکو وراتی
آنالیز: چطور هافبکِ بازیساز از عقب باشیم؛ به روایتِ مارکو وراتی

آنالیز: چطور هافبکِ بازیساز از عقب باشیم؛ به روایتِ مارکو وراتی

«همیشه باید سرتون بالا باشه و قبل از اینکه توپ بهتون برسه بدونین حرکت بعدیتون چیه. فوتبالِ ورزشِ فشرده و سنگینی‌ایه و وقتِ زیادی برایِ تصمیمگیری بهتون نمیده. به خاطرِ همین این آگاهیِ محیطی باعث میشه تا بتونین پاس‌هایِ تک ضربِ دست بدید. در پستِ من شما باید با یک پاس حمله را شروع کنید و نباید توپ را در عقبِ زمینِ خودتون از دست بدید. هرچه شناختتون از حریف بیشتر باشه، بهتر میتونین حرکاتشون را پیش‎‌بینی بکنید و از ضعف‌هاشون بهره ببرید.»
«بازی کردن در پستِ یک هافبکِ بازیسازِ عقب خیلی سخته، چون باید قدرتِ حفظِ توپ بالایی داشته باشین. وظیفه‌یِ شما اینه که توپ را از مدافعین بگیرین و موقعیت‌هایِ خطرناک برایِ تیمتون خلق کنین. اما بعدِ دفاعیِ این پست هم خیلی مهمه. دستوراتِ تاکتیکی در هر بازی تغییر می‌کنه. ما تو پی.اس.جی همیشه با سه تا هافبکِ میانی بازی می‌کنیم و مدام سعی میکنیم خط‌هایِ قطری در زمین درست کنیم. وظیفه‌یِ من در تیم اینه که بازی‌خوانی کنم و پاس‌هایِ حریف را قطع کنم. معمولا من نباید خیلی از خطِ میانیِ خودمون دور بشم.»
«عواملِ زیادی در خلقِ یک پاسِ عالی موثر هستن. دید، تکنیک، قدرت و سرعتِ پاس، و حرکتِ بازیکنِ خودی. یک پاسِ هوشمندانه ارزشش برابرِ یک دریبل خیلی جذابه، چون دفاعِ حریف را قبل از اینکه بتونن به خودشون بیان باز می‌کنه. بهترین پاس‌ها، پاس‌هایِ دقیق و نرم هستن. وزنِ کمِ پاس باعث میشه که هم‌تیمیتان راحتتر توپ را کنترل کنه.»
«وقتی توپ زیر پایتان هست و از طرفِ حریف تحتِ فشار قرار می‌گیرین، بهترین کار اینه که بهش پشت کنین و اجازه بدید بدنتون مثلِ یک سپر بینِ توپ و حریف قرار بگیره. دستهاتون را باز کنید و با استفاده از نیم تنه‌یِ پایینتون محوری مستحکم بسازین. این حرکت بهتون وقتِ کمی میده تا توپ را به بازیکنِ دیگه‌ای پاس بدین. سعی کنید در اولین فرصت با یک پاسِ مناسب از این وضعیت خودتون را رها کنین تا توپ مقابلِ مدافعینتون لو نره.»
«نکته‌یِ مهم دیگه اینه که همیشه بهتون خوش بگذره. من تویِ رختکن با بازیکنایِ دیگه همش شوخی میکنم. این بهم کمک میکنه که آرامش و تمرکزِ خودم را حفظ کنم. حتی در بزرگترین بازی‌ها هم سعی میکنم همون حسی را داشته باشم که وقتی بچه بودم و با دوستام بازی می‌کردم داشتم. این بهم کمک می‌کنه که اگه توپ را از دست دادم، بهش فکر نکنم، و فقط سریع برم و پسش بگیرم.»
«بهترین توصیه‌یِ مربیگری‌ای که تا حالا شنیدم این بوده: همونجوری که بلدی بازی کن. هر بازیکنی شیوه‌یِ خاصی داره و اگه همه‌یِ بازیکنا کاری که بلدن را درست انجام بدن تیم برنده میشه. من از آندره‌آ پیرلو خیلی چیزها یاد گرفتم. فقط تماشایِ بازیِ اون کافیه تا سبکِ فوتبالتون پیشرفت کنه. پیرلو عاشقِ فوتبال بازی کردنه و حضورش کنارتون خیلی بهتون کمک می‌کنه.»
 
 
۱۰ ۱  
آی اسپورت
2016-02-17 11:59:24
نظر دهید

۱ نظر
امیر
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹، ۱۷:۳۴
سلام من در تیم پرسپولیس مشهد بازی میکنم و هافبک دفاعی و گاهی دفاع بازی میکنم من پاس هایم بسیار دقیقا هست در حدی که بهم تو باشگاه لقب علی کریمی رو بهم دادن فقط مشکل اینه که کمی از توپ میترسم باید چیکار کنم؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر