فهرست
یادداشت: فانتزیِ تلخ و زیبایِ مورینیو در اولدترافورد
یادداشت: فانتزیِ تلخ و زیبایِ مورینیو در اولدترافورد

یادداشت: فانتزیِ تلخ و زیبایِ مورینیو در اولدترافورد

اشلی بِرچ
 
سالی که گذشت تقویمی دراماتیک برایِ ژوزه مورینیو داشت. مربیِ سابقِ چلسی در سالِ 2015 تمامِ رنگ‌ها را دید و از موفقیتی بزرگ به شکستی باورنکردنی رسید. در ماهِ می بود که مورینیو شویِ خودش در مراسمِ بهترین بازیکنِ سالِ چلسی برگزار کرد و رویِ صحنه رفت و چون یک رهبرِ ارکستر حضار را هماهنگ و تنظیم کرد. این مورینیو در اوجِ اعتماد به نفس و جذبه بود، درست همان چیزی که به تیمش می‌داد و همان عاملی که باعث می‌شد تا سلطه‌یِ چلسی بر فوتبالِ جزیره تا سال‌ها تضمین شده به نظر برسد. اما ماه‌هایی که بعد از می سپری شد داستانی رقم زد که در تاریخِ فوتبال کم‌نظیر بوده است. چلسی به پایینِ جدول سقوط کرد و مورینیو اخراج شد. هر تلاشی برایِ شناختِ کاملِ عواملِ موثر در این رویداد، تا به امروز شکست خورده است. بعد از این اخراج، مورینیو موردِ تمسخر هوادارانِ تیم‌هایِ دیگر قرار گرفت و لیاقتش به عنوانِ یک مربیِ زیرِ سوال رفت. این شهرتِ خدشه‌دار شده خودِ مورینیو را بیش از قبل متوهم و بی‌منطق کرد.  
در ماهِ میِ 2010 مورینیو با بردنِ دوباره‌یِ چمپیونز لیگ و کسبِ یک سه‌گانه‌یِ باورنکردنی با اینتر ناتزیوناله به قله‌یِ مربیگری‌اش رسید. چند هفته بعد از فینالِ چمپیونز لیگ بینِ اینتر و بایرن مونیخ، آدمِ معروفی دیگری که اعتماد به نفس و غرورش کمی از مورینیو نداشت، به حضیضِ خودش رسید. در این سال بود که کانیه وست در مراسمِ اهدایِ جوایزِ بهترین موزیک ویدئویِ ام.تی.وی به تیلور سوئیفت توهین کرد و عملا باعثِ تک و تنها ماندن در جامعه‌یِ موسیقیِ اطرافش شد. بیانسه بعد از تیکه‌یِ وست به سوئیفت گفت: «خدایِ من کانیه! خدایِ من!» و کتی پری گفت: «گم شو کانیه!». حتی باراک اوباما هم در این باره نظر داد و گفت کانیه آدم درستی نیست. در نتیجه‌یِ این اتفاق تورِ کانیه وست و لیدی گاگا لغو شد و موزیسینی که تا آن روز موردِ تحسین همه بود، بدل به سوژه‌یِ تمسخرِ تلویزیون‌هایِ مختلف شد. کانیه وست بعد از این خرابکاری آلبومِ  808 and Heartbreak را منتشر کرد که به شدت ملهم از مرگِ نابهنگامِ مادرش و به هم خوردنِ رابطه‌اش با نامزدش الکسیس فایفر بود. این آلبوم حالا به عنوانِ یکی از پیشروترین آلبوم‎‌هایِ هیپ هاپِ معاصر شناخته می‌شود، اما در دورانی که منتشر شد به هیچ وجه درست درک نشد.
مورینیو هم حالا مثلِ کانیه وستِ 5 سال پیش از سویِ همه طرد شده است و در ناکجاآبادِ مربیگری به سر می‌برد. دنیل تیلور در ژانویه‌یِ 2016 در این مورد در گاردین نوشت: «این خطر هست که پل‌هایی که مورینیو پشتِ سرشِ سوزانده دیگر راهِ برگشتی برایش باقی نگذاشته باشد.» شاید حالا تنها راهِ رستگاریِ مورینیو و بازگشتش به سطحِ اولِ مربیگریِ فوتبال منچستر یونایتد باشد. شاید او هم مثلِ کانیه وست بتواند از این تنهایی و طردشدگی‌ای که در آن رها شده نجات پیدا کند و شهرت و هویتِ خودش را دوباره بسازد. از این منظر مدیرانِ منچستر یونایتد چه قبول بکنند و چه نه، باشگاه‌شان روز به روز وضعیتِ بدتری پیدا می‌کند و با وجودِ اتفاقاتی که در فصلِ آخرِ حضورِ مورینیو در چلسی افتاد، یونایتد نیازِ یونایتد به چنین مربیِ برنده‌ای روز به روز بیشتر می‌شود. مورینیو در هر تیمی که بوده افتخار کسب کرده است: 8 لیگ، 4 جامِ حذفی، 4 سوپرکاپ، 3 تا لیگ کاپ، 2 چمیپونز لیگ و یک جامِ یوفا. مورینیو از سالِ 2003 تا 2012 حتی یک فصل را هم بدونِ جام سپری نکرد و تا امروز به شکلِ میانگین در هر 34.7 بازی یک جام گرفته است. مورینیو یک برنده‌یِ ذاتی است، و البته خیلی چیزهایِ دیگر. از جمله اینکه تیم‌هایش هرگز عمق و ریشه‌یِ موفقیتِ طولانی مدت را نداشته‌اند.
شاید مورینیو هم حالا باید راهِ کانیه وست را طی کند. وست بعد از یک سال مسخره شدن به هاوایی نقل مکان کرد و خودش را در استودیویِ حبس کرد و ساختنی آلبومِ پنجمش را شروع کرد. نتیجه‌یِ کارِ این دوران آلبومِ My Beautiful Dark Twisted Fantasy  شد که بهترین و بزرگترین اثری است که او تا به امروز ساخته است. این آلبوم سه جایزه‌یِ گرمی برایِ وست به همراه داشت و به عنوانِ بهترین آلبومِ هیپ هاپِ 5 سالِ اخیر برگزیده شد. نوا کالاهان-بورِ ژورنالیست درباره‌یِ این آلبوم نوشت: «با آهنگ‌هایی درست و آلبومی درست او موفق شد بر تمامِ جنجال‌ها غلبه کند.» شاید مورینیو هم مثلِ وست موفق شود با بازیکنان و تیمی درست این دورانِ تاریکش را پشتِ سربگذارد و زنجیرهایی که حالا اثیرش است و پاره کند.
علاقه‌یِ مورینیو به مربیگری در منچستر یونایتد رازی است که همه‌یِ دنیایِ فوتبال از آن آگاهند، در حالیکه وضعیتِ تیمِ لویی ون گال بیش از هر وقتِ دیگر احتمالِ رسیدنِ مربیِ سابقِ چلسی را به آرزویش بیشتر می‌کند. شاید مورینیو فوتبالِ هجومی‎‌ای که یونایتدی‌ها دوست دارند را با خودش به اولدترافورد نیاورد، اما از راه‌هایِ زیادی می‌تواند انتظاراتشان را برآورده کند، قهرمانی در لیگ، بالارفتنِ در چمپیونز لیگ. فراتر از آن مورینیو تنها مربی‌ای است که میتواند تعادل را بینِ دو نیمه‌یِ قرمز و آبی منچستر مقابلِ پپ گواردیولا برقرار کند. با تمامِ این اوصاف مورینیو نیاز به یک رنسانس دارد. اگر مورینیو با منچستر یونایتد به اوج بازگردد، دورانِ دومش در چلسی مثلِ آلبومِ 808’s  به نظر خواهد رسید. منچستر یونایتد می‌تواند فرصتِ ساخته شدنِ آلبومِ "فانتزی تلخ و زیبایِ من" را به ژوزه مورینیو بدهد.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-20 10:24:12
نظر دهید

۱ نظر
برزو
شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴، ۱۴:۳۴
به این میگن یادداشت!! به این میگن نویسنده! خیلی لذت بردم. شما هم تا میتونید یادداشتهای خارجیها رو ترجمه کنید چرت و پرتهای نویسنده های لنگی خودتونو به خورد مردم ندید.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر