فهرست
یادداشت: چطور آرسنال می تواند بارسا را شکست دهد؟
یادداشت: چطور آرسنال می تواند بارسا را شکست دهد؟

یادداشت: چطور آرسنال می تواند بارسا را شکست دهد؟

مایکل کاکس
دیدار آرسنال و بارسلونا یکی از سری دیدارهای این تیم در دوره های اخیر لیگ قهرمانان است. اما به نظر سال ها طول کشیده و این دو تیم با هم بازی نکرده اند. انگار همین تازگی ها بود که فابرگاس در آرسنال بازی می کرد، تازگی ها بود که به آرسنال آمد و تازگی ها بود که به چلسی پیوست.
از آن زمان به بعد آرسنال هم تغییرات زیادی کرد و البته بارسلونا هم 3 مربی عوض کرد. به هر حال مطمئنا ونگر برای این بازی به خوبی بازی های قبلی را آنالیز می کند.
مطمئنا آرسنال از جدال های اخیر با بارسلونا درس هایی گرفته است. اولین دیدار در سال 2010 بود، ونگر از نظر انعطاف پذیری تاکتیکی بدترین دوران را می گذراند. اما آرسنال شدیدا شوکه شد و تیم گواردیولا به برتری 5 بر صفر در پایان نیمه اول رسید. آن هم با فوتبالی تهاجمی و پرس شدید. در سال 2011 هم آرسنال برای بازی با بارسا آماده به نظر می رسید که تصمیم گرفت مقابل بارسا با سبک خودش بازی کند. آن ها خوب پرس کردند، مهم تر از آن با فشار بارسا هم کنار آمدند. جک ویلشر عملکرد فوق العاده ای به نمایش گذاشت و در گرفتن توپ های برگشتی فوق العاده ظاهر شد. به خوبی از شدت حملات بارسا کم کرد و تیمش را رو به جلو برد.
به هر حال ونگر باید حالا تصمیم بگیرد که این بار مقابل بارسا چطور بازی کند. تیمش باید با پرسینگ شدید بازی کند یا دفاعی و بسته بازی کند؟ شاید لازم باشد هر دوی این کارها انجام شود. البته در زمان ها متفاوت.
در دقایق ابتدایی بازی آرسنال باید به خوبی پرس کند و شدت حمله های بارسا را کمتر کند. آن ها در مسابقات اخیر مقابل حریفان دیگر به خوبی این کار را کرده اند. مخصوصا در بازی با بایرن مونیخ. همچنین در بازی با یونایتد در لیگ برتر.
از طرفی پاسکاری بارسلونا در زمین خودی در ماه های اخیر خوب نبوده است. البته که آن ها از نظر کانسپت هنوز بهترین تیم اروپا هستند. اما لحظاتی هم بوده که به دردسر افتاده اند. مثل بازی مقابل مالاگا که به برتری 2 بر یک رسیدند. در آن بازی خط دفاعی بارسا اشتباهات عجیبی داشت و برای آن ها زمانی طول کشید تا کنترل بازی را به دست بگیرند.
بارسلونا همیشه در دقایق ابتدایی بازی ها فشار می آورد. رئال مورینیو و اتلتیکو مادرید سیمئونه بارها موفق شدند در نیوکمپ با کنترل کردن 10 دقیقه ابتدایی بازی بارسا را به دردسر بیندازند. آرسنال هم بازیکنانی دارد که به خوبی می توانند پرس کنند. ژیرو خستگی ناپذیر است، اوزیل بازیکنی دونده است و الکسیس سانچس هم که خودش در بارسلونا بوده به خوبی می تواند کار پرس در این بازی را انجام دهد. هرچند بازیکنان دیگری مانند چمبرلین، ولکات وولبک هم هستند که کار را برای توپچی ها راحت تر می کنند.
البته غیر ممکن است که در تمام مدت بازی پرس انجام شود. مطمئنا آرسنالی ها نیاز به استراحت دارند. این کار خطرناک است و اگر آرسنال تصمیم بگیرد در زمین بارسا این کار را انجام دهد مطمئنا با توپ های ارسالی بلند بارسایی ها تنبیه می شود. آن ها قبلا هم چنین حالتی مقابل بارسا را تجربه کرده اند. مرتسکر باید در این بازی به خوبی باری دفاع کردن مقابل نیمار و سوارس آماده باشد. اگر این طور باشد آرسنال خیلی هم نباید ناامید باشد و مانند زمانی که دورتموند را شکست داد و زمانی که بایرن گواردیولا را شکست داد، می تواند به این بازی هم امیدوار باشد. مخصوصا اگر روی ضدحملات خوب کار کند.
ونگر اخیرا از اوزیل تمجید کرده و گفته او به خوبی به عمق دفاع حریفان نفوذ می کند. اگر آرسنال می خواهد در این بازی نتیجه بگیرد، ستاره آلمانی باید در رویارویی با بوسکتس که کنترل بارسا را در اختیار دارد همین کار را انجام دهد.
البته نباید فراموش شود که مقابل این بارسلونا شاید هر برنامه ای شکست بخورد. آن هم در شرایطی که بارسا ترسناک ترین خط حمله دنیا را در اختیار دارد. اما به هر حال آرسنال باید هشیار و باهوش باشد. ممکن است آرسنال بتواند در دقایقی از بازی دست از پرس بردارد و استراحت کند؛ اما در هیچ لحظه ای نباید به مهاجمان سه گانه این تیم فضا داده شود.
اگر توپچی ها به خوبی در پرسینگ عمل کنند، با کمی شانس و پیترچک آماده آن ها هم به اندازه بارسا شانس دارند و شانس برد هرکدام از تیم ها 50 درصد است.
 کد خبر 9404
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-20 19:35:31
نظر دهید

۱ نظر
برزو
يكشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴، ۰۹:۴۱
تیم گواردیولا به برتری 5 بر صفر در پایان نیمه اول رسید؟ بارسلونا 4 تا گل زد تو کل بازی اونم نه تو یه نیمه 3تاشو نیمه اول زد یکیشو نیمه دوم همه ی 4 گل رو هم مسی زد، ارسنال هم نیمه اول یه گل زد توسط نیکولاس بنتنر
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر