فهرست
آنالیز: آیا سوارز بهترین مهاجمِ جهان است؟
آنالیز: آیا سوارز بهترین مهاجمِ جهان است؟

آنالیز: آیا سوارز بهترین مهاجمِ جهان است؟

آی‌اسپورت – پاسِ مسی از رویِ نقطه‌یِ پنالتی به سوارز خیلی‌ها را سرِ ذوق آورد و خیلی‌ها را عصبانی کرد. حتی شایعه‌ای است که می‌گوید کریستیانو رونالدو اعتقاد دارد این توطئه‌ای بوده برایِ اینکه نگذراند لقبِ "پی‌چی‌چی" (آقایِ گلِ لا لیگا) به او برسد. اما مهمتر از همه‌یِ اینها جنبه‌یِ نمادینِ این حرکت بود. بدون شک سالیانی است که مسی ستاره‌یِ اصلیِ بارسلونایِ فوق‌العاده بوده، اما حالا انگار خودِ مسی هم برایِ ضربه‌یِ نهایی به سوارز نگاه می‌کند. سوارز با نمایشِ بسیارِ خوبِ دیشب‌اش یک‌ بارِ دیگر نشان داد در بازی‌هایی که بارسلونا خوب نیست هم او می‌تواند منجیِ تیمش باشد.
مهاجمِ اروگوئه‌ایِ بارسلونا حالا در لیگ 25 گل در 25 بازی دارد. سوارز گلزنیِ این فصلش را در سوپرجامِ اروپا و مقابلِ سویا آغاز کرد و جدا از لا لیگا 5 گل در چمپیونز لیگ، 5 گل در کوپا دل ری و 5 گل در جام باشگاه‌هایِ جهان دارد. لوئیس انریکه بعد از هت تریکِ سوارز در نیمه نهاییِ کوپا دل ری از او به عنوانِ "قاتلِ باکس" یاد کرد و گفت مهاجمش دقیقا می‌داند مقابلِ دروازه حریف چطور به توپ ضربه بزند. درسته که سوارز تنها یک راس از مثلثِ ام.اس.ان است، اما فصلِ ناموفقِ 2013-2014 بارسا با مسی و نیمار، نقشِ حیاتیِ او برایِ تیمش را کاملا مشخص می‌کند.
در کلِ 5 لیگِ اول اروپا هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ سوارز گل نزده است. سوارز در ضمن با 10 پاسِ گلی که در لا لیگا داده بهترین پاسورِ این لیگ هم محسوب می‌شود. در مجموع بینِ تمامِ ستاره‌هایِ اروپا هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ سوارز نقشِ مستقیم در گل‌هایش نداشته است (گل+پاسِ گل). سوارز حالا در این جدول با 25 گل زده و 10 پاسِ گل به عددِ 35 رسیده است. بعد از او زلاتان که دیشب دو گل زد و دو پاسِ گل داد با عددِ 33 قرار دارد (23 گل، 10 پاسِ گل) و بعد هم رونالدو (21 گل، 8 پاسِ گل) و هیگوایین (24 گل، 2 پاسِ گل) و نیمار( 18 گل، 9 پاسِ گل) هستند.
اما حتی این آمار هم ارزشِ واقعیِ سوارز را نشان نمی‌دهند. بازیِ سوارز چیزی فراتر از تنها اعداد است. سوارز مهاجمِ کلاسیکِ باکس نیست که کلِ بازی بینِ دو مدافعِ حریف بچرخد و دنبالِ فرصتِ گل باشد. سوارز در لیورپول نشان داد که یک رهبرِ واقعی برایِ تیمش است و 90 دقیقه دنبالِ توپ می‌دود، حریف را پرس می‌کند و در تمامِ ابعادِ بازی حضور دارد. تمامِ این نکات از لوئیس سوارز یکی از بهترین بازیکنانِ تاریخِ فوتبال را می‌سازد.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-21 11:26:39
نظر دهید

۱ نظر
برزو
يكشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۱۴
همین سوارس دیشب دوتا دروازه خالی جلوی لاس پالماس خراب کرد اینقدرها هم که شما میگید فوق العاده نیست. کلا بین همه ی مهاجمان اروپا کاری که هیگواین و اوبامیانگ دارن تو ناپولی و دورتموند انجام میدن رو ارزشمندتر میدونم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر