فهرست
یادداشت: آرسنال شبیهِ بارسلونا نیست
یادداشت: آرسنال شبیهِ بارسلونا نیست

یادداشت: آرسنال شبیهِ بارسلونا نیست

گیوم بلگه
 
وقتی پیکه و بوسکتس نیستند بارسلونا خوب بازی نمی‌کند. اما دینامیسمِ بالایِ خطِ حمله‌یِ این تیم همچنان قادر است پیروزی را برایشان کسب کند. این اتفاقی بود که اولِ هفته مقابلِ لاس پالماس رخ داد. اما بارسلونایی که امشب می‌بینیم تفاوتِ زیادی با آن تیم خواهد داشت. بارسلونا این فصل هم مدعیِ بردنِ تمامِ جام‌ها است. از بایرن مونیخ و رئالِ مادرید هم می‌توانیم به عنوانِ دیگر مدعیانِ قهرمانی در چمیپونز لیگ نام ببریم، اما بارسلونا قدرتِ این را دارد که هم خوب بازی کند و هم نتیجه بگیرد، و البته جدیدا حتی یاد گرفته وقتی خوب بازی نمی‌کند هم نتیجه بگیرد. این نکته‌ای حیاتی در مقاطعِ حساسِ فصل است.
در مقابلِ آرسن ونگر در کلِ دورانِ مربیگری‌اش در موناکو و آرسنال، تنها یک بار موفق به شکست دادنِ بارسلونا شده است: پیروزیِ 2-1 در امیریتس در یک هشتمِ نهاییِ سالِ 2011 که البته با پیروزیِ 3-1 بارسلونا در دیدارِ برگشت بی‌حاصل ماند و نهایتا منجر به دومین قهرمانیِ پپ گواردیولا در چمپیونز لیگ شد. بارسلونا در دیدارِ امشب هم با کمالِ میل با مالیکتِ توپِ بالا بازی خواهد کرد. آرسنال بعید است قدرتِ دفاع کردن مقابلِ خطِ حمله‌یِ بارسا را داشته باشد. آرسنال کلا در بازی‌هایِ اروپایی هرگز در دفاع کردن مقابلِ رقبایِ درجه یک موفق نبوده است. برایِ همین است که سرنوشتِ نهاییِ بازی را، که ممکن است در همانِ دورِ رفت مشخص شود، مثلثِ نیمار و سوارز و مسی رقم خواهند زد.
از نظرِ من آرسنال تنها دو راهِ ممکن برایِ پیروزی مقابلِ بارسلونا دارد. یا باید در مقاطعِ مشخصی از بازی و تا جایِ ممکن بارسلونا را در زمینِ خودش و در میانه‌یِ میدان پرس کنند، یا اینکه خیلی عمیق و منظم دفاع کنند و امیدوار باشند که امشب مسی و سوارز و نیمار در بهترین شرایطشان نباشند. اما من فکر می‌کنم آرسنال استراتژی‌ای بینِ این دو را به کار خواهد گرفت و همین ممکن است بهشان ضربه بزند.
در اسپانیا خیلی‌ها فکر می‌کنند آرسنال شبیهِ بارسلونا، با مالکیتِ توپِ بالا و بازیِ منطقی‌ای، بازی می‌کند. اما وقتی به آمارِ این فصلِ چمپیونز لیگ نگاه می‌کنیم، می‌بینیم حقیقت چیزی دیگری است. آرسنال این فصل از منظرِ درصدِ پاسِ صحیح در رده‌یِ دهم بینِ تمامِ تیم‌هایِ دورِ گروهیِ چمپیونز لیگ قرار گرفت و از نظرِ متوسطِ مالکیتِ توپ در هر بازی هم رده‌یِ سیزدهم را داشت. این تیمِ آرسنال دیگر مثلِ سابق نیست و بیشتر سعی می‌کند رویِ ضدحمله‌ها و با سرعت بالایِ هافبک‌هایش به گل برسد. با این وجود هنوز به نظرم قدرتِ دو تیم تفاوتِ زیادی با هم دارد و بارسلونا به احتمالِ خیلی زیاد در مجموعِ دو بازی پیروز خواهد شد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-23 12:00:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر