فهرست
گزارش: ترنسفرهایِ بینِ بارسلونا و آرسنال در دهه‎‌یِ گذشته
گزارش: ترنسفرهایِ بینِ بارسلونا و آرسنال در دهه‎‌یِ گذشته

گزارش: ترنسفرهایِ بینِ بارسلونا و آرسنال در دهه‎‌یِ گذشته

تیری آنری
 
آنری هایبوری را در حالی به مقصدِ نوکمپ ترک کرد که افتخارِ بهترین گلزنِ تاریخِ باشگاهِ آرسنال را به خودش اختصاص داده بود. از همان روزی اول مشخص بود که تکرار چنین افتخاری و به دست آوردنِ جایگاهی نزدیکِ جایگاهی که در آرسنال داشت، کارِ بسیار سختی است. اما آنری در سیستمِ جدیدِ پپ گواردیولا با سبکِ دیگری از فوتبال آشنا شد و بعد از اینکه خودش را با آن وفق داد، موفق شد در بارسلونا هم روزهایِ خوبِ آرسنالش را تکرار کند. آنری در فصلِ اول 19 گل و در فصلِ دوم 26 گل برایِ بارسلونا زد و کنارِ مسی و ساموئل اتوئو خطِ حمله‌ای تشکیل داد که باعثِ قهرمانیِ بارسلونا در چمپیونز لیگِ 2008-2009 شد. آنری در 3 سالی که در بارسلونا بود دو بار قهرمانِ لیگ شد، درست به اندازه‌یِ 8 سالی که در آرسنال بود.
 
الکسیس سانچز
 
برندان راجرز قصد داشت الکسیس سانچز را جایگزینِ لوئیس سوارزی کند که راهیِ بارسلونا شده بود. اما در این امر شکست خورد و ستاره‌یِ تیم ملیِ شیلی راهیِ امیریتس شد. سانچز فصلِ پیش درخششی عالی برایِ آرسنال داشت و کیفیتِ خطِ حمله‌یِ این تیم را یک سطح بالاتر برد. این فصل اما بعد از بازگشت از کوپا امریکا و دو دوره مصدومیت، الکسیس هنوز به فرمِ عالیِ خودش نرسیده است. ولی ونگر می‌داند به محض بازگشتِ او به دورانِ اوج تیمش می‌تواند امید بسیار بیشتری به قهرمانیِ لیگِ برتر داشته باشد.
 
هکتور بیرین
 
مصدومیت‌هایی که گریبان‌گیرِ متیو دبوشی و کالوم چیمبرز شد، فرصت را به مدافعِ جوانِ اسپانیاییِ آرسنال که محصولِ لا ماسیا است داد تا خودش را به آرسن ونگر نشان دهد. بیرین از فصلِ پیش بدین سو، به عنوانِ یکی از پدیده‌هایِ لیگِ برتر درخشیده است. دفاعِ راستِ آرسنال که تنها 20 سال دارد با سرعت و تکنیکِ بالایش، نقشی کلیدی در بعدِ هجومیِ آرسنال بازی می‌کند و تجربه‌یِ کمش هم خیلی رویِ تصمیم‌گیری‌هایش در بعدِ دفاعی تاثیر منفی نمی‌گذارد. اگر بیرین به همین شکل به پیشرفتش ادامه بدهد، در آینده‌ای نزدیک بدل به یکی از بهترین مدافعینِ راستِ اروپا خواهد شد.
 
سسک فابرگاس
 
فابرگاس راهِ بینِ بارسلونا و لندن را چند بار طی کرده است. آرسن ونگرِ فابرگاسِ 16 ساله که محصولِ لا ماسیا بود را به آرسنال آورد و در مدت 8 سال ازش یکی از بهترین هافبک‌هایِ میانیِ اروپا را ساخت. اما وقتی فابرگاس به بارسلونا بازگشت، به دلیلِ نوعِ فوتبالِ متفاوتی که پپ گواردیولا ازش می‌خواست و نقشِ جدیدی که باید بازی می‌کرد، در فصلِ اول با مشکلاتی روبرو شد. اما در مجموعِ سه سالی که فابرگاس برایِ بارسلونا بازی کرد، به اندازه‌یِ کافی گل زد و پاسِ گل داد تا برایش دورانی موفقیت‌آمیز ترقی شود. فابرگاس فصلِ پیش از بارسلونا جدا شد و یک بارِ دیگر راهِ لندن را گرفت، اما این بار به چلسی پیوست.
 
مارک اوورمارس
 
اوورماس سالِ 2000 به بارسلونا پیوست و ابتدایِ حضورش تحتِ رهبریِ لورنزو سرا فرر، با سرعت و تکنیکِ بالایش درخششِ زیادی داشت. اما تغییراتِ مدامِ مربیان و سبکِ بازیِ تیم باعث شد تا وینگرِ سابقِ آرسنال و آژاکس نتواند به درخشش خودش در نوکمپ ادامه دهد و در نهایت مصدومیتِ شدیدِ زانو مجبورش کرد تا در پایانِ قراردادش با بارسلونا از فوتبال خداحافظی کند. اوورمارس در دورانی که در بارسلونا بود، غیر از فرر، زیرِ نظرِ لویی ون گال، رادومیر آنتیچ و فرانک ریکارد هم بازی کرد.
 
امانوئل پتی
 
هافبکِ فرانسویِ آرسنال هم مثلِ اوورمارس دیگر بازیکنی بود که در بارسلونایِ لورنزو سرا فرر بازی کرد. اما تجربه‌یِ پتی در نوکمپ به هیچ وجه تجربه‌یِ به یادماندنی‌ای نشد و تنها یک سال طول کشید. خود پتی در این باره می‌گوید: «من زمانی به بارسلونا رفتم که در رختکن جنگِ بینِ هلندی‌ها و کاتالان‌ها بود. در ضمن مربی هم قدرت و کاریزمایِ لازم برایِ رهبریِ تیم را نداشت.»
 
الکساندر هلب
 
هلب بعد از انتقالش به بارسلونا تنها 5 بار در فصلِ 2008-2009 از اول برایِ این تیم به میدان رفت. هلب دو فصلِ نیم بعد را به عنوانِ بازیکنِ قرضی در تیم‌هایِ مختلف، از برمینگهام گرفته تا ولفسبورگ و اشتوتگارت سپری کرد و نهایتا در حالی که هنوز یک سال از قراردادش باقی مانده بود، با رضایتِ طرفین، فسخش کرد. خودِ هلب دلیلِ ناموفق بودنش در این راه را استرسِ بالا و مشکلاتِ زندگیِ خصوصی‌اش می‌داند.
 
توماس ورمالن
 
بردن سه‌گانه در اولین فصلِ حضور در یک تیم جدید رویایِ هر بازیکنی است. اما برایِ توماس ورمالن این رویا چندان هم شیرین نبود، چون اولین حضورش در ترکیبِ اصلیِ بارسلونا را در آخرین بازیِ فصلِ پیش تجربه کرد. مصدومیت‌هایِ متوالی هرگز به ورمالن اجازه نداد جایی در ترکیبِ اصلیِ بارسا پیدا کند و با اینکه این فصل معمولا شاهدِ نشستنِ او رویِ نیمکت بودیم، احتمالِ بازگشتش در فصلِ آینده به لیگِ برتر زیاد است.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-23 13:53:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر