فهرست
پپ Vs ونگر: وقتی برای رستگاری
پپ Vs ونگر: وقتی برای رستگاری

پپ Vs ونگر: وقتی برای رستگاری

آی‌اسپورت – موضعِ آرسن ونگر در این بحثِ بزرگ که آیا پپ گواردیولا به همین خوبی‌ای که به نظر می‌رسد هست یا نه، کاملا مشخص است: «گواردیولا یکی از بهترین مربیانِ حال حاضر است و شاید حتی بهترین.» این بیانِ احساسِ ونگر درباره‌یِ مربیِ سابقِ بارسلونا و بایرن مونیخ، در آستانه‌یِ جدال حساس امشب در اتحاد بود.

ونگرِ 67 ساله تجربیاتِ دست اول زیادی مقابلِ گواردیولا دارد. درسته که این اولین بازیِ او مقابلِ سیتیِ پپ است، اما در مجموع ونگر امشب برایِ نهمین بار باید آرسنال را مقابل تیمی به رهبریِ او بچیند. هشت رویاروییِ قبلی، چهار بار مقابلِ بارسلونا و چهار بار مقابلِ بایرن مونیخ، خاطراتِ تلخ و لحظاتی از روبرو شدن با حقیقتِ سردِ فوتبالِ روز و جایگاه آرسنال در اروپا برایِ ونگر به همراه داشته‌اند.

ونگر چهار بازی از این هشت بازی را به پپ باخته، شکست‌هایی که همه با اختلاف دو گل یا بیشتر بوده‌اند. حتی دو پیروزیِ ونگر در این جدال‌ها هم در نهایت معنایی ندادند. آرسنال در فصلِ 2010-2011 بارسا را در لندن 1-2 شکست داد، اما در بازیِ برگشت نهایتا حذف شد. فصلِ پیش هم پیروزیِ 0-2 آرسنال در امیریتس با پاسخِ محکمِ 0-5 از سویِ بایرن در آلیانتس آرنا همراه شد، تا پپ و مردانش در صدرِ جدول قرار بگیرند و برتریِ خودشان را به رخِ ونگر بکشند.

شش سالِ پیش، ونگر بعد از تساویِ 2-2 با بارسا در امیریتس اعتراف کرد: «این یکی از بهترین نمایش‌هایی بود که تا حالا دیده بودم. اونا 90 دقیقه عالی بازی کردن و چیزی که بیش از همه متعجبم میکنه اینه که حتی یک لحظه ضعف هم نداشتن.»

و این دقیقا نکته‌ایست که می‌تواند امشب فرصتی برایِ رستگاریِ ونگر مقابلِ پپ پدید آورد. سیتی نه بایرن است و نه بارسا و پر است از نقاطِ ضعف، به خصوص در قلبِ خط دفاع و درونِ دروازه. کلودیو براوو هنوز به لیگ برتر و فوتبالِ انگلیسی عادت نکرده و لحظاتِ ضعفِ قابلِ ملاحضه‌ای می‌سازد. همه‌یِ این عوامل رویِ هم جمع می‌شوند تا بهترین وقت برایِ ونگر، برایِ نگاهی از بالا به پایین به پپ، خلق کنند.

آرسنال در حالِ حاضر هم یک امتیاز بیشتر از سیتی در جدول دارد. این اختلاف امشب می‌تواند به چهار امتیاز برسد، اتفاقی که اهمیتش برایِ ونگر در سطحی ژرف‌تر خیلی بیشتر از اهمیتش برایِ جدول یا بحثِ بزرگِ پپ است. پیروزی در اتحاد می‌تواند یک بارِ دیگری یادآوری از استادیِ ونگر باشد، از اینکه در دنیایِ فوتبالِ مدرن او همچنان موضوعیت و اهمیت دارد.

درسته که ونگر پپ را بسیار تحسین می‌کند، اما جمعه در کنفرانسِ مطبوعاتی سخت می‌شد با او حسی از سمپاتی نداشت. ونگر مقابلِ خبرنگاران نشسته بود و مدام باید به سوالاتی درباره‌یِ یک مربیِ جوان، و اینکه چطور او فوتبالِ مدرن را تغییر داده جواب می‌داد. ونگر این تابستان هم باید شاهدِ سیلِ تبلیغاتیِ ورود مستعدترین مربیانِ نسلِ نو به جزیره بود، مربیانی که سردمدارِ همه‌شان خودِ پپ است. با این حال ونگر همچنان ایستاده و این فصل از خیلی از این مربیانِ ستاره هم بهتر نتیجه گرفته است.

در بررسی و پیش‌بینیِ سرنوشتِ این فصل اصلا می‌توان به این بحث رسید که سابقه‌یِ زیادِ ونگر در لیگ می‌تواند عاملی موثرتر و کلیدی‌تر از تاکتیک‌هایِ جدید مربیانِ تازه وارد باشد. در حالیکه پپ هنوز نه با تیمِ جدیدش نه با لیگِ تازه‌ای که تجربه می‌کند خودش را تطبیق نداده، تمرکزِ آرسنالِ ونگر به شدت بالا رفته و انگار تمامِ قطعاتِ پازلی که در چند سال اخیر جمع شده‌اند در جایِ درستِ خودشان قرار گرفته‌اند.

با این حال آرسنال هنوز در مرکزِ زمین، با مصدومیتِ سانتی کازورلا، مشکل دارد و شکست مقابلِ اورتون این مشکل را کاملا مشخص کرد. اما ونگر گزینه‌هایِ مختلفی برایِ پر کردنِ جایِ خالیِ هافبکِ اسپانیایی‌اش دارد و تیمش در نقاط دیگر زمین هم به تعادل بسیار خوبی رسیده است. آرسنال این فصل به خصوص در ضدحمله‌ها و بازیِ سریعِ انتقالیِ خطرناک بوده. برایِ همین پپ باید از بلایی که ممکن است الکسیس سانچز و مسوت اوزیل و تئو والکات با یک اشتباه از سویِ جان استونز یا براوو سرِ تیمش بیاروند بهراسد.

آرسنال نوعی از بازیِ مستقیم را به نمایش می‌گذارد که دقیقا سیتی ندارد و بهش نیاز دارد. در ضمن گزینه‌یِ دیگر ونگر برایِ فشار آوردن رویِ سیتی هم بسیار خطرناک است. براوو تا اینجایِ فصل نشان داده ضعفِ بزرگی رویِ ارسال‌هایِ بلند و درگیری در باکسی شلوغ دارد (مقابلِ زلاتان ابراهیموویچ در دربیِ منچستر، مقابلِ برنلی). پس مهاجمی مثلِ اولیویه ژیرو باید آخرین بازیکنی باشد که کاپیتان تیم ملی شیلی دوست دارد امروز مقابلش قرار بگیرد.

ونگر شاید دیگر هیچ وقتی بهتر از امشب برایِ کسب یک پیروزیِ معنادار مقابلِ پپ به دست نیاورد. اما امیدِ او فقط باید به این باشد که این مردِ کاتالان در این جدالِ بزرگ به یک دفعه از آن دست نمایش‌هایی نداشته باشد که دقیقا به واسطه‌شان در تمامِ این سال‌ها بیش از هر مربیِ دیگری تحسین شده است.

مطلب مرتبط
سیتی Vs آرسنال: زوج مرگبار الکسیس و اوزیل

سیتی Vs آرسنال: زوج مرگبار الکسیس و اوزیل

در جدالی که شکست در آن به معنایِ فاصله‌یِ زیاد گرفتن با چلسی و صدرِ جدول است، شاتگانِ دو لولِ آرسن ونگر، متشکل از الکسیس سانچز و مسوت اوزیل می‌تواند خطِ دفاعی پراشتباهِ سیتی را هدف قرار بدهد و شاگردانِ پپ گواردیولا را به بحرانی جدی نزدیک و نزدیک‌تر کند
آی اسپورت
2016-12-18 10:35:00

مطلب مرتبط
نگاه فنی به من‌سیتی-آرسنال؛ نبردِ خرگوش‌ها

نگاه فنی به من‌سیتی-آرسنال؛ نبردِ خرگوش‌ها

سیتی و آرسنال خرگوش‌های لیگ برتر هستند. سیتی قدکوتاه ترین تیم لیگ است و ارسنال پنجمین تیم قد کوتاه
آی اسپورت
2016-12-18 00:20:00

۴ ۱  
آی اسپورت
2016-12-18 12:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۰۵
این بابا که باز هم از ان دست نمایشها داشت و تحسین شد!!!!!اصلا سیاست باشگاه ارسنال،کسب جام نیست.یه چیزی تو مایه های بساز بفروشی!!!!بازیکن ارزان بخر،بکوب و بساز و بفروش.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر