فهرست
گزارش ویژه؛ مجیدی در مسیر قلعه‌نویی و مظلومی
گزارش ویژه؛ مجیدی در مسیر قلعه‌نویی و مظلومی

گزارش ویژه؛ مجیدی در مسیر قلعه‌نویی و مظلومی

آی اسپورت - فرهاد مجیدی که امسال مدرک مربیگری A آسیا را کسب کرده و حدود یک ماه در تیم پایه‌های اسپانیول فعالیت داشت، بعد از شایعات متعددی که درباره حضورش در استقلال تهران به‌عنوان یکی از اعضای هیات‌مدیره شنیده می‌شد، درنهایت روز جمعه به‌عنوان دستیار وینفرد شفر انتخاب شد تا در نیم‌فصل دوم روی نیمکت مربیگری آبی‌ها بنشیند. سرمربی آلمانی از مجیدی شناخت کافی دارد، چراکه در تیم الاهلی امارات این دو مدتی همکاری داشته‌اند، با این حال عنوان شده که مجیدی از حالا آلترناتیوی برای شفر خواهد بود.

در فوتبال ایران بازیکنان سرشناسی حضور داشتند که پس از خداحافظی از دنیای فوتبال به‌عنوان مربی در تیم خود فعالیت‌شان را پیگیری کردند. ابراهیم صادقی، مهدی رجب‌زاده، کریم باقری، علیرضا امامی‌فر، حمید درخشان و... از جمله این بازیکنان هستند که روزی به‌عنوان مربی روی نیمکت تیم محبوب‌شان نشستند. فرهاد مجیدی ۴۲ ساله که اعلام کرده بود تصمیم دارد در کنار سرمربی خارجی بزرگی مربیگری را آغاز کند، راه بازیکنان بزرگی را می‌رود که پس از خداحافظی با پیراهن استقلال به دنیای مربیگری ورود کردند و به سرمربی تبدیل شدند. در ادامه به برخی نفرات سرشناسی اشاره می‌کنیم که مربیگری را در استقلال شروع کردند و در ادامه سرمربی این تیم پرطرفدار تهرانی شدند.

پورحیدری؛ پدر استقلال

منصور پورحیدری پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه که به او لقب «پدر استقلال» داده‌اند، کارش را به‌عنوان مربی در استقلال شروع کرد. مرحوم پورحیدری در سال ۱۳۴۹ با تاج به‌عنوان بازیکن قهرمان آسیا شد. بعد از بازنشستگی، رایکوف تصمیم گرفت از پورحیدری به‌عنوان دستیار خودش در تیم جوانان استفاده کند. سال ۱۳۵۳ که رایکوف برکنار شد و علی دانایی‌فر به شکل موقت هدایت تیم را برعهده گرفت، پورحیدری دستیار او و کمک‌مربی آبی‌پوشان شد و سال‌ها بعد نیز به‌عنوان سرمربی هدایت این تیم را برعهده گرفت.

قلعه‌نویی؛ از دستیاری حجازی تا سرمربیگری

امیر قلعه‌نویی، یکی از مهم‌ترین مربیان استقلال است که کارش در مربیگری را با دستیاری در این تیم شروع کرد و سرانجام هم سرمربی این تیم شد. پرافتخارترین سرمربی لیگ برتری که با شماره ۸ در سال ۱۳۷۶ فوتبال را کنار گذاشت، به‌عنوان دستیار مرحوم ناصر حجازی رسما وارد دنیای مربیگری شد. این همکاری اما چندان موفق و دوستانه نبود و بعد از اختلاف‌های عمیقی که بین دو طرف پیش آمد، خیلی زود و در عرض کمتر از یک سال به پایان رسید. قلعه‌نویی در پایان اولین دوره لیگ برتر سرمربی موقت استقلال شد و جام حذفی را فتح کرد. در ادامه دستیار رولند کخ هم شد، اما قبل از شروع لیگ دوم این همکاری ناتمام ماند تا اینکه او در لیگ سوم حرفه‌ای سرمربی رسمی و قطعی این تیم شد.

مرفاوی؛ از آقای گلی تا سرمربیگری

عبدالصمد مرفاوی در سال ۱۳۷۸ از فوتبال خداحافظی کرد، اما کارش به‌عنوان مربی را در سال ۱۳۸۲ با امیر قلعه‌نویی شروع کرد. شماره ۹ سابق آبی‌ها از لیگ برتر سوم تا لیگ پنجم دستیار اول قلعه‌نویی بود تا اینکه قلعه‌نویی به سرمربیگری تیم ملی رسید. بدین‌ترتیب مرفاوی سرمربی استقلال شد. در لیگ هفتم او همکاری کوتاه‌مدت و ناموفقی با مرحوم ناصر حجازی داشت. فصل بعد دوباره دستیار قلعه‌نویی در استقلال شد. بعد از اختلاف قلعه‌نویی با مدیرعامل باشگاه و جدایی او، این بار مرفاوی برخلاف نظر ژنرال سرمربی استقلال شد و یک سال دیگر هم سرمربیگری را در این تیم تجربه کرد.

مظلومی؛ متخصص دربی

پرویز مظلومی، دیگر استقلالی سرشناسی بود که بعد از دوران بازیگری، کارش را به‌عنوان مربی از استقلال آغاز کرد. او سال ۱۳۶۹ دستیار منصور پورحیدری شد و در کنار او قهرمانی و نایب‌قهرمانی آسیا را جشن گرفت. مظلومی از لیگ یازدهم سرمربی استقلال شد. او در لیگ پانزدهم هم حضور ناموفقی روی نیمکت سرمربیگری استقلال داشت.

مجیدی، نفر بعدی!

سرمربیـــگری مجیــدی در استقلال نیــز از آن دســــت اتفاقاتی است که زمانش نامشخص بوده، اما حتما رخ می‌دهد. او بین هواداران این تیم محبوبیت زیادی دارد و قطعا به جمع نفراتی که نام‌شان برده شد، خواهد پیوست.

 

فرهیختگان 

۱ ۹  
آی اسپورت
2019-01-07 10:59:00
نظر دهید

۹ نظر
ایمون زاید
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۲۲
مظلومی متخصص دربی یاد دربی 4تایی می افتم و خالق 4

حالا از خالق 3 حرف نمیزنم
۶ ۱
لنگی با اسامی مختلف
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۰۱
مظلومی 4 بار لنگ رو شکست داده و 2 بار باخته. پس مظلومی در داربی ها موفق تر بوده.
4 بیشتره یا 2 احمق ؟؟؟
۴
###
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۲۴
فقط رزومه رو داشته باشین «فرهاد مجیدی که امسال مدرک مربیگری A آسیا را کسب کرده و حدود یک ماه در تیم پایه‌های اسپانیول فعالیت داشت» خخخخ
۵ ۳
Hosein
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۳۶
از اون مربی های اسکول شما که خیلی بهتره چهاربار هم زد پاره کرد لنگو
۳
.
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۴۸
یعنی حال میکنم اوج حماقت کیسه کشا رو میبینم اولا که 3 تا گل زد به پرسپولیس اونم طی 16 سال کاری که ایمون زاید تو 7 دقیقه انجام داد. دلم به حالتون میسوزه که از بی اسطورگی مجبورید به هر بی سروپایی بگید اسطوره
۴
لنگی با اسامی مختلف
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۰۴
###
.
کیسه متوهم
ایمون زاید
یک نفر بیشتر نیست!!!!!!
خنگ استقلال 26 برد داره و لنگ 22 برد.
استقلال 4 برد بیشتر داره نفهم.
۲
کیسه متوهم
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۴۹
ای جان چقدر تِل بهش میاد
خوشکلا باید برقصن خوشکلا باید برقصن
۴
بابای پرسپولیسی ها
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۵۹
می بینم باز یک لنگی احمق به اسامی مختلف توی خبرهای استقلال حضور فعال داره!
۳ ۱
کیسه چرک
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۰۵
پسرم همه رو مثل خودت نبین. حالا بدو با اسم های دیگه کامنت بذار
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر