فهرست
یادداشت: درسِ ضدحمله‌یِ بارسلونا به آرسنال
یادداشت: درسِ ضدحمله‌یِ بارسلونا به آرسنال

یادداشت: درسِ ضدحمله‌یِ بارسلونا به آرسنال

مایکل کاکس
 
مثلثِ مسی، نیمار و سوارز غیر قابلِ مهار است، نه فقط به خاطرِ تکنیکِ فردی‌شان، بلکه به دلیلِ درک متقابل و ترکیبی که باهم می‌سازند. گلِ اولِ بارسلونا نشانی کامل از این درک بود. نیمار قبل از اینکه پاسِ سوارز در ضدحمله‌ای که آندرس اینیستا شروع کرده بود بهش برسد، پشت سرش را نگاه کرد، مسی را دید، تا جایِ ممکن ناچو مونرئال را ازش دور کرد و با خودش به سمتِ دروازه کشید و بعد توپ را به مسی داد. مسی هم با یک مکث کوچک پتر چک را از سرِ راه برداشت و دروازه‌یی آرسنال را باز کرد.
قبل از این گل آرسنال 70 دقیقه با برنامه مقابلِ بارسلونا بازی کرد و مثلِ دو دفعه‌یِ پیش از قدرتِ حریف متعحب نشده بود. آرسنال در این بازی برنامه‌یِ درستی برایِ بازی بدونِ توپ داشت. شاگردانِ ونگر بارسلونا را در هنگامِ ضرباتِ کاشته‌یِ دروازه، بالا پرس می‌کردند، اما در ادامه عقب‌تر می‌آمدند و با عمقی نسبتا کم، دو ستونِ دفاعی می‌ساختند. اوزیل و ژیرو در این بازی پیکه و ماسچرانو را پرس نکردند. هدفِ آن‌ها بوسکتس بود و هر وقت توپ  دستِ مغزِ متفکرِ بارسلونا می‌آمد، نزدیک‌ترین بازیکن به او پرسش می‌کرد و اجازه‌یِ دادنِ یک پاسِ ساده را هم بهش نمی‌داد. البته آرسنال در 15 دقیقه‌یِ اول کمی بدونِ تمرکز و بیش از حد هیجان‌زده به نظر می‌رسید. هکتور بیرین دریبل ساده‌ای از نیمار خورد، مونرئال بابتِ خطایش رویِ مسی کارتِ زرد گرفت و رمزی و کوکلن تکل‌هایِ خطرناکی زدند. بعد از این مقطع، وقتی بازی جا افتاد، آرسنال برنامه‌ و نظمِ خودش را پیدا کرد.
اما مشکلِ بزرگِ آرسنال در این بازی کیفیتِ کمِ بازیِ انتقالی‌اش بود. تیم‌هایِ زیادی این فصل با پرس کردنِ بارسلونا در زمینِ خودش برایِ مدافعِ عنوانِ قهرمانیِ چمپیونز لیگ دردسرساز شدند، از جمله مالاگا و سلتا ویگو و اتلتیکو مادرید. اما چون طرحِ آرسنال این نبود، نیاز به ضدحمله‌هایِ سریع و دقتِ بالا در بازیِ انتقالی برایِ گل زدن داشت. این نقطه‌یِ ضعفِ آرسنال در شبی بود که ضدحمله‌ها قبل از این که به مرحله‌یِ نهایی برسند، خراب می‌شدند. الکس اوکسلید چیمبرلین موفق به ایفایِ نقشِ خودش نشد و مسوت اوزیل هم از دستِ پاس‌هایِ بی‌دقت و دفعِ توپ‌هایِ بی‌هدفِ مدافعین‌اش خسته شده بود و فرصتِ کمی برایِ طراحیِ ضدحمله‌ها به دست می‌آورد.
در نیمه‌یِ دوم بارسلونا بازهم بازی را سرتر از حریف شروع کرد، اما بعد از گذشتِ 10 دقیقه، آرسنال برایِ اولین بار، سوار بر بازی شد. مالیکتِ توپِ آرسنال در زمینِ بارسلونا بالا رفت، اما تصمیم‌گیری‌هایِ نادرست همچنان عاملِ به نتیجه نرسیدنِ توپچی‌ها بود. تا اینکه بارسلونا کاری که آرسنال باید انجام می‌داد را به بهترین شکلِ ممکن به سرانجام رساند و با یک ضدحمله‌یِ برق‌آسا دروازه‌یِ میزبان را باز کرد. این گل از جنسِ گل‌هایی بود که آرسنال معمولا در امیریتس مقابلِ منچستر یونایتدِ سر الکس فرگوسن می‌خورد. واکنشِ آرسنال به گلِ اول خوب نبود و در ادامه یک پنالتی که حاصلِ اشتباهِ مرته‌ساکر و فلامینی بود، تقریبا تکلیفِ بازیِ برگشت را هم مشخص کرد، حقیقتی که خودِ ونگر هم بهش اعتراف کرد: «بارسلونا 95 درصد صعود خواهد کرد.»
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-24 11:48:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر