فهرست
رسانه‌ها، دونالد ترامپ و پدیده‌ای به اسم قائدی
رسانه‌ها، دونالد ترامپ و پدیده‌ای به اسم قائدی

رسانه‌ها، دونالد ترامپ و پدیده‌ای به اسم قائدی

آی‌اسپورت- حدود دو سال پیش اسم دونالد ترامپ برای کمتر کسی آشنا بود، هر چند که او به دلیل ثروتش میان گروه معدودی اعتبار داشت و حتی سال‌ها قبل (در زمان حکومت پهلوی)، با جک نیکلسون به ایران هم سفر کرده بود. اما از حدود دو سال قبل که فعالیت‌های انتخاباتی آمریکا شروع شد، نام ترامپ بیشتر شنیده شد. او حرف‌های جنجالی می‌زد و اهالی رسانه معمولا در جستجوی خبرهای داغ هستند. این شد که نام ترامپ بر سر زبان‌ها افتاد.

در روزهای نخستین کسی ترامپ را جدی نمی‌گرفت. گمان می‌کردند ثروتمندی است که دیگر پول‌داشتن ارضایش نمی‌کند و حالا می‌خواهد گرد و خاکی کند و برود. اما چنین نبود. او ماند تا به ما اهالی رسانه یادآوری کند که باید بیشتر و بیشتر حواسمان به نوع نگاهمان به جهان باشیم. این نکته‌ای بود که جو کلین، ستون‌نویس هفته‌نامه تایم آن‌را نوشت و اظهار تاسف کرد: ترامپ زاییده اشتباه ما رسانه‌ای‌هاست که بزرگش کردیم و بعد نتوانستیم این هیولا را مهار کنیم.

حالا می‌رسیم به خودمان و پدیده‌ای به اسم مهدی قائدی. اگر چه این بازیکن جوان بوشهری قابل مقایسه با ترامپ نیست، اما برخورد ما اهالی رسانه با او شبیه همان‌ چیزی است که آمریکایی‌ها با ترامپ کردند. قائدی آن‌چنان گمنام نبود، همچنان که ترامپ رفقای هالیوودی داشت. قائدی در لیگ یک کارنامه درخشانی داشت و همین باعث شد استقلالی‌ها برای جذبش اقدام کنند.

تا این‌جای کار هیچ اشکالی ندارد. در همه باشگاه‌های بزرگ دنیا، در کنار توجهی که تیم‌های پایه خودشان دارند، نیم‌نگاهی به بازیکنان جوان و آینده‌دار دیگر باشگاه‌ها هم وجود دارد. اما هر آن‌چه بعد از جذب مهدی قائدی روی داد، همه یک‌سر اشتباه بود.

اشتباه باشگاه استقلال این بود که با همه هشدارها توجهی به مسایل حاشیه‌ای بازیکن جوان خود نکرد، با آن‌که تجربه تلخ ستاره سوخته‌ای مثل مجاهد خضیراوی وجود داشت. اما به گمانم اشتباه بزرگتر به ما اهالی رسانه برمی‌گردد که مهدی را بیش از ظریفتش بزرگ کردیم. نام کوچک مهدی قائدی در برابر نام بزرگ باشگاه استقلال تقریبا صفر است، باشگاهی که اسطوره‌هایی همچون ناصر حجازی، پرویز پورحیدری، علی دانایی‌فرد، علی جباری و پرویز قلیچ خانی داشته‌است.

متاسفانه اشتباهی که توسط باشگاه استقلال شروع شد با رفتار ما خبرنگاران ادعا پیدا کرد، تا جایی که قائدی، غوره نشده مویز شد و پیراهن استقلال را پرت کرد. اگر او می‌توانست و درک می‌کرد که این پیراهن چه ارزشی دارد و چه بزرگانی افتخار پوشیدنش را داشته‌اند، هرگز به خود چنین اجازه‌ای نمی‌داد.

کاری به هک شدن صفحه اینستاگرام قائدی و تصادف رانندگی‌اش ندارم. در همه جای دنیا ممکن این اتفاق بیافتد، هر چند هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد. به گمان من تصادف رانندگی قائدی، چون خودش راننده بوده باشد و چه دیگری، هیچ ارزشی برابر توهین او به پیراهن استقلال ندارد. اما متاسفانه ما اصل‌ها را رها می‌کنیم و به فرعیات می‌پردازیم. البته قبل از هر سوتفاهی باید بگویم منظورم این نیست که تصادف و از دست رفتن جان یک جوان اهمیت ندارد، که اتفاقا خیلی هم با مهم است. اما گمان می‌کنم که اگر به بی‌احترامی قائدی به پیراهن استقلال توجه می‌شد، او شاید الان تصادف هم نکرده بود.

به گمانم تراژیک‌ترین قسمت ماجرا بعد از تصادف اتفاق افتاد. خبرنگاران استقلالی کوشیدند که قائدی را بی‌گناه جلو دهند و خبرنگارهای منتقد استقلال یک دادگاه بزرگ برای بازیکن آبی‌پوش ترتیب دادند. آیا بازی با ترکیب‌های احساسی-عاطفی و شوراندن خانواده‌ای که جوان خود را به تازگی از دست داده، در شان ما خبرنگارهاست؟ اگر ما چنین کنیم، از تماشاگر پرشور ورزشگاه‌ها چه انتظاری می‌توان داشت؟

به گمانم ما باید از مربی‌های خوبی که به فوتبال ایران آمده‌اند بیاموزیم. از برانکو، به استثنای یکی دو واکنش آخرش، وینفرد شفر و کیروش. مربی تیم ملی همیشه از فوتبال بازی کردن و لذت بردن می‌گوید. آیا فوتبال واقعا ارزش آن را دارد که چشم‌هایمان را ببنیدیم و هیولای خبری دیگری مثل دونالد ترامپ خلق کنیم؟

پاسخ یک کلمه است: نه. بیاییم از فوتبال و رفاقت لذت ببریم.

 

 

۱۷۰ ۱۷  
آی اسپورت
2018-02-11 09:10:00
نظر دهید

۱۷ نظر
همین ترامپ
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۱۹
برای شما خوبه چون هر دفعه قهوه ای تون میکنه. حتما میخواستید بازم یه بی عرضه مثل اوباما بخوره به پستتون.
Saeed
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۳:۲۳
همون طور ها این دلال کیروسی پور بزرگ شد
Hasan
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۲۶
برانکو به استثنا یکی دو واکنش آخرش چون در برابر زیاد خواهی کیروش ایستاد چون شما ازش خوشتون نمیاد وگرنه این نوع حرافی چیه شما قائدی رو بزرگ کردید حالا می خواید با سر بزنیدش زمین اگه قائدی رو به حاشیه نمی بردید الان استقلال یه بازیکن خوب داشت همنجور که صادقیان رو سوزندید هوادارا به جای تخریب رقیب باید تیم خودشون رو بالا بکشن من به عنوان یه پرسپولیسی هر کسی که برانکو بکوبه روبروش می ایستم برانکو خط قرمز پرسپولیسیاس حواستون رو جمع کنید
زارت
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۲۷
برانکو خط قهوه ای هم نیست
H
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۳۱
نویسنده از "خبرنگاران استقلالی مدافع قائدی..." که سعی کردند ماجرا رو ماستمالی کنند نالیده اما متن خودش کاملا واضحه که فقط در مقام دفاع از قائدی نوشته شده. احتمالا مقابل متن قوی اشک‌ریز..
یک دفاعیه کامل، انهم یک دفاع بد و کج و معوج! یک نفر کشته شد مهم نیست، ولی گرمکن استقلال مهم است؟ خوبی اخوی؟ بیایم از فوتبال لذت ببریم؟ گور بابای احمدرضا؟ گور بابای یک خانواده که تا ابد از هم پاشید؟ لذت ببریم و منتظر شاهکار بعدی نورچشمی بمانیم؟ راستی بعد از قتل غیرعمد نوبت چیست؟ با این سرعتی که مهدی می‌راند خدا داند!
ویلی
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۳۴
تحلیل درستیه، دقیقن همون روزا که اینجا مطلب میذاشتین در مورد نیمار و پدیده جنوبی و این حرفا کامنت میذاشتیم دست از سر این نوجوون بردارید بذارید سرش به تمرین باشه و با خونگرمی جنوبیش جوگیر نشه فکر نکنه خبریه ولی متاسفانه خیلی سریع به لیست استعدادهای سوخته اضافه شد.....متاسفانه وضعیت ژورنالیزم ورزشی خیلی افتضاحه عوض اینکه شما جامعه مخاطبو تربیت و هدایت کنید برعکس شما از عوام خط میگیرید!! الان داشتم فیلم مصاحبه کریمیو میدیدم در آزادی محاصره شده بود با یه عده میکروفون به دست که با نیش باز مثل لاشخور افتاده بودن دور کریمی از بنده خدا حرف بکشن جالب اینجا بود یکیشون اومد تیکه انداخت درمورد فعالیت تبلیغاتی کیروش که کریمی یه چیزی بپرونه و اینا تیترش کنن ولی دیگه خود کریمی جوابشو داد گفت دیگه اینکه ایرادی نداره!! دریغ از یه بحث ریشه ای و اصولی فقط جنجال و حاشیه زرد....تازه این استادیو آزادی بود و خبرنگارای مرکز ببین شهرستانا چه خبره...
ناشناس
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۰۰
به خدا اینا باید فرهنگ سازی شود وگرنه پیکه اخلاق خوبی ندارد رونی هم الکلی است و .... ولی باشگاه ها کاری ندارند
۲
امیر
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۳۵
واقعا شرم آوره که یه خبرنگار رسمی اخبار پیج‌های فیک اینترنتی رو منتشر میکنه. ترامپ هیچگاه به ایران سفر نکرده. اون عکسی هم که منتشر شده مربوط به ایران نیست.
شلغم شاغول بلعم باعور
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۴
مسئله اینجا استقلال و پرسپولیس نیست مسئله اینه جرمی واقع شده که اگه من و شما آدم عادی مرتکب بشیم بابامون رو میارن جلو چشمون ولی سلبریتی ها و آقا زاده ها و..... تودنیای دیگه زندگی میکنن
امیرعباس
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۳۸
خارج از اینکه با اصل حرفت تا حدودی موافقم ولی اینکه گفتی خبرنگارای استقلالی در حضور صد لشکر خبرنویس و مدیرای اکثر سایتای جریان اصلی و اکثر دبیرای ورزشی روزنامه ها و برنامه های تلویزیون که قاطعانه همگی پرسپولیسی هستند موفق به انجام این کار شدند و خلاف میل شما جماعت پرسپولیسی ریخته تو همه رسانه ها عمل کنند و حرفشونو به کرسی بنشونند خدائیش کاریه کارستون تحقیقا شبیه شکست ارتش برره از دشمن فرضی می مونه بهرحال ازینکه باعث خنده ما شدی ممنون!!
&
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۳
جالبه که نویسنده نوشته کاری به هک شدن اینستاگرام و تصادف قائدی نداره! اخوی تو این تصادف یه جوان که سالیان سال میتونست زندگی کنه رفت زیرخاک، عزیز یه خانواده این برات قابل درک هست؟
110
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵
این اتفاقات برمیگرده به رسانه ها و هوادارای استقلال. فقط همین سایت بشمارید چندتا مقاله راجع به باشو و نیمار و ... نوشت ویا هواداران جوزده استقلال که هرهفته و هربازی اسمش رو صدا زدن! و این جوگیری همچنان ادامه داره هفته پیش چنان اسم ممه تیام رو فریاد میزدن انگار واسشون ده تا گل زده و ناجی شون هست
علی استقلالی
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸
پرویز پورحیدری؟؟؟؟؟؟!!!!!:)))))))
۴
کاوه
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۹
اصرار به قُلُمبه نویسی! داستان پردازی در بی رمق ترین شکل، و نتیجه گیری در کودکانه ترین سطح. باور بفرمایین با این قلمِ ضعیف و این ناتوانی در صغری-کبری چیدن، حرفه ی اشتباهی را انتخاب کردی جنابِ خبرنگار! درسته! ژورنالیسم ده درصد ادا هم میخواد! اما نود درصد هم سواد و تلاش میخواد. شما انگاری نود و پنج درصد هِمتت رو گذاشتی رو ادا!
AVA-86
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۲۳
جل الخالق از این خبرنگاران وطنی . مقایسه ترامپ با مهدی قائدی!! جناب خبرنگار دونالد ترامپ قبل ازاینکه بشه رییس جمهور آمریکا یکی از معروف ترین ثروتمندان و کارآفرینان آمریکا بود. توی همین یک سالم کلی شاخص های اقتصاد آمریکا رو بهبود داده بیکاری آورده زیر چهاردرصد. کاش همه دیوونه ها و هیولاها مثل ترامپ بودن!
ویلی
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۵۲
"AVA-86" این چه حرفیه مگه خبر نداری تمام دشمنان نظام مقدس ابله و کودن و دیوانه تشریف دارن؟ صدام احمق بود (چه احمقی بود که هشت سال جنگ باهاش طول کشید!!) الانم mbs ولیعهد سعودیو میگن جوونک فاسد و یزید زمانه!! حالا یکی نیست بپرسه چطور این جوون فاسد کودن تونست قدرتو در اون ساختار پیچیده به دست بیاره و با این اصلاحاتش در زمان کوتاه اینطور محبوب بشه....ترامپم که سگ زرده حالا چطور یه سگ دیوانه تونسته از صفر بیلیونر بشه الله اعلم!!
۵
بهزاد
يكشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۲۱
آقای نویسنده
مطلب شما به طور کل واجد گزاره های اشتباهه از همون اول
چرا بیسوادی و نا آگاهی خودتون رو به همه تعمیم می‌دهید؟؟ اینکه شما دانلد ترامپ را نمیشناختید ناشی از ضعف دانش و عدم مطالعه شماست؟ ایشون یکی از مشهورترین سلبریتیهای آمریکا و‌دنیا هستند، در حقیقت در خیلی از موارد شهرت و اعتبارش از خیلی از روسای جمهور پیش از خود بالاتره، وارد بحث علل انتخاب ترامپ نمیشم اما همین یک‌ نکته کافیه عرض کنم که شوی اپرنتیس ایشون در بیش از صد و ده کشور دنیا سالها بنمایش در میومد ضمن اینکه به واسطه فعالیتهای اقتصادیش در اکثر نقاط دنیا بسیار مشهور و البته خوشنامه.
مشکل اونجاس شما و امثال شما دنیا براتون همون چارچوب جغرافیاییه که درش گرفتارید و همچون موجوداتی که به پایطه جبر بیولوژیک در پیله خود زندگی میکنند درکی از جهان بیرون از خودتون ندارید. این برای رسانه های ما قابل تاسفه که چنین افراد کوته بین، بیسواد و نا آگاهی فراهم آورنده خوراک برای آنها هستند. این نشأت گرفته از فساد سیتسماتیک و بیماری سیستمیکیه همه ارکان جامعه ما رو فراگرفته و بجای شایسته سالاری و متخصص سالاری افراد فاقد هر گونه سواد و تخصص رو فقط بر اساس روابط ناسالم و بیمار به کار میگیره. شما بهتره بجای نوشتن نصیحت نامه ابتدا به این فکر کنید با چه ساز و کاری شما فرصت اینو پیدا کردید که بعنوان روزنامه نگار و‌نویسنده ورزشی مشغول بکار و‌نظریه پردازی شید در حالیکه بسیاری شایستگان و‌خبرگان این عرصه یا خانه نشین شدند یا بدلیل همین تبعیضها از وطن کوچ کردند.
بعدا میشود در مورد قائدی و قائدیها بحث کرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر