فهرست
یادداشت/ آبراکادابرا؛ بارسلونا به مرحله بعد می رود
یادداشت/ آبراکادابرا؛ بارسلونا به مرحله بعد می رود

یادداشت/ آبراکادابرا؛ بارسلونا به مرحله بعد می رود

بن هیوارد
آبراکادابرا. این کلمه ای است که لوئیز انریکه گفته از آن استفاده می کند تا به لیونل مسی، لوئیس سوارس و نیمار انگیزه بدهد تا بارسلونا در دیدار رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان مقابل آرسنال موفق باشد. او گفته وقتی این کلمه را می گوید جادو می شود.
برای بارسا فقط لحظاتی طول کشید تا آرسنال را در امیریتس به خاک وخون بکشد. اما این عملکرد حتی از جادو هم قوی تر است.
این هفتمین بازی بارسا در این ماه و چهارمین بازی آن ها در 9 روز اخیر بود. به همین دلیل در نیمه اول بازی آن ها خسته به نظر می رسیدند. اما می دانستند که آرسنال می آید تا پرتلاش بازی کند و پرس را خیلی سریع شروع کند. به همین دلیل آن ها خیلی صبورانه بازی کردند و در زمان لازم دو ضربه کشنده به حریف زدند.
اول این طور به نظر می رسید که آرسنال در این بازی از موقعیت استفاده می کند، چون به ندرت پیش می آید که بارسلونا مدتی طولانی گل نزند. به همین دلیل بود که وقتی چند موقعیت از دست رفت و تراشتگن هم توپ رمسی  را به خوبی مهار کرد، هواداران توپچی ها هم خوشحال شدند و هم ناراحت.
درست در پایان نیمه اول سوارس که بعدا تیر دروازه را لرزاند ضربه سری زد که از کنار دروازه بیرون رفت. نیمار هم در نیمه دوم موقعیت هایی داشت که می توانست در آن ها بهتر عمل کند. شاگردان انریکه موقعیت هایی ایجاد کردند، اما هنوز آن بازی زیبا که از بارسا همیشه می دیدیم دیده نشد.
البته مهم نیست. در سال 2010 هم زمانی که پپ سرمربی بارسا بود آن ها مقابل آرسنال خوب کار کردند. یعنی در آن زمان هم گاهی دیده می شد که تیم نمی تواند ببرد. بعد از آن هم در یک بازی که بارسا مستحق برد بود 2 بر یک شکست خورد. هرچند هر دوبار در بازی برگشت در نیوکمپ آن ها برنده شدند.
بارسای پپ معمولا همیشه عالی بود. در بعضی مواقع آن ها مثل همیشه نبودند و باز هم نتیجه می گرفتند. این درست همان اتفاق است که در زمان انریکه برای بارسا افتاده است. حتی خود انریکه هم گفت هرچه که دیده را دوست داشته است. او گفت که بارسا تیمی است که شبیه هیچ تیم دیگری بازی نمی کند و فضایی به حریفان نمی دهد. به نظر انریکه هر کسی که فوتبال بفهمد می داند برای داشتن نیمه دومی مثل نیمه دوم بازی مقابل آرسنال، یک نیمه اول مثل نیمه اول این بازی هم نیاز است. حرف او درست بود. اگر حریف در نیمه اول خسته شود در نیمه دوم به حریف فضا می دهد.
این درست همان چیزی است که در بازی سه شنبه شب اتفاق افتاد. وقتی دو گل زدند شدند هم دیگر این فرضیه کاملا ثابت شد. اما باز هم همه چیز بستگی به مثلث ام اس ان داشت. اینیستا نیمار را صاحب توپ کرد،او یک و دویی با سوارس کرد و مسی را در فضای مناسب پیدا کرد. مهاجم آرژانتینی هم که هیچ وقت مقابل چک گل نزده بود یک لحظه مکث کرد و بعد دروازه را باز کرد، درست مثل یک ماتادور واقعی.
آرسنال وقتی عقب افتاد کمی نا آماده به نظر می رسید. اما باید برای این اوقات آماده می بود و حدس می زد که عقب بیفتد. آن ها باید از موقعیت ها استفاده می کردند و این کار را نکردند. همین شد که مثلث بارسا جادو کرد.
بعد از 71 دقیقه و بعد از آن با گذشت 7 دقیقه بارسا 2 گل زد. این بار مسی بود که به راحتی بازی را برای بارسایی ها در آورد.
وقتی در سال 2010 مسی در نیوکمپ 4 گل به آرسنال زد آرسن ونگر گفت او مانند بازیکنان پلی استیشن است. شاید مسی با مسی آن روز فرق داشت. اما بازیکن بارسا نشان داد که همیشه می تواند موثر باشد. این بار حتی از دفعه قبل موثر تر، چون بازی مساوی بود و دقایق زیادی تا پایان نمانده بود.
بارسا نشان داد وقتی همه ناکام باشند، مثلث خط هجومی آن ها کار خودش را می کند. درست همان کاری که در بازی سه شنبه شب مقابل آرسنال کرد و به قول ونگر 95 درصد راه صعود بارسا را گذراندند. کد خبر 9404
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-24 15:32:52
نظر دهید

۱ نظر
گتاب سیتی
چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۵:۳۸
بن هایوارد کاش یک بار فوتبال ایران رو کارشناسی کنه واقعا فوق العادست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر