فهرست
سوغاتی‌های نفیس کی‌روش و همسرش از سفر به یزد
سوغاتی‌های نفیس کی‌روش و همسرش از سفر به یزد

سوغاتی‌های نفیس کی‌روش و همسرش از سفر به یزد

آی اسپورت - در روزهایی که خبری از اردوی تیم ملی نبود کارلوس کی‌روش فرصتی پیدا کرد تا به گشت و‌ گذار در نقاط دیدنی و خوش آب و هوای ایران بپردازد. سرمربی تیم ملی که همسرش را در کنار خود می‌دید از چند روز قبل استارت ایرانگردی را با سفر به یزد زد و در مسیر بازگشت از شهر بادگیرهای ایران در دل کویر این فرصت را پیدا کرد تا از کویر مرنجاب و شهر کاشان هم بازدیدی داشته باشد، تصمیمی که حسابی باعث سورپرایز این مربی پرتغالی و همسرش شد.
کارلوس و همسرش در اقامت چند ساعته خود در این دو نقطه دیدنی ایران به بازدید از مرکز هنرهای سنتی و صنایع دستی پرداختند و اتفاقاً با دیدن هنر دیرینه مردمان شهر کاشان به وجد آمدند تا جایی که کی‌روش ضمن تمجید از فرهنگ و تمدن کاشان گفت: «آثار تاریخی‌ای که از آن بازدید کردم پُر از خاطره و افسانه است. وظیفه مسئولان این است که این تمدن و فرهنگ را به دانش‌آموزان منتقل کنند تا آنها نیز مثل پدران‌شان این فرهنگ را به نسل‌های بعد برسانند. من خودم قطعاً این فرهنگ و تمدن را به دوستان بین‌المللی‌ام انتقال خواهم داد». سرمربی تیم ملی در مورد زیبایی‌های مرنجاب هم تصریح کرد: «حضور در سکوت کویر و استفاده از چوب، ذغال و چای سنتی به انسان احساس آرامش می‌دهد و خوشحالم که این فرصت نصیب من شد تا از این آرامش سود ببرم». کارلوس کی‌روش و همسرش در هنگام بازدید از مرکز هنرهای دستی و سنتی با تلفن همراه خود از مراحل ساخت آثار، فیلمبرداری و عکاسی کردند تا آنها را به دنیا نشان بدهند.
پیش از این کی‌روش در یزد نیز با دیدن معماری سنتی ایران در دل کویر حسابی ذوق‌زده شده بود آن جا که این مربی پرتغالی با دیدن ساختمان‌های قدیمی شهر که با معماری منحصربه‌فرد خود تمامی قواعد مهندسی را رعایت کرده و باعث شده‌اند تا یزد به شهر بادگیرها مشهور شود، حسابی شگفت‌زده شد. همچنین کارلوس و همسرش با حضور در بازار قدیمی یزد با صنایع دستی و سوغاتی‌های مردم خونگرم‌ این شهر آشنا شده و تا می‌توانستند از این صنایع دستی برای دوستان و خانواده خود به عنوان سوغاتی خرید کردند! جالب‌ترین بخش حضور در بازار یزد به کنجکاوی‌های مربی پرتغالی در هنگام حضور در کارگاه ترمه‌دوزی برمی‌گشت، جایی که او و همسرش به دقت روند تولید یک ترمه را زیر نظر گرفتند و در نهایت نیز پارچه ترمه‌ای نفیسی را به یادگار از مسئولان شهر به عنوان هدیه دریافت کردند.

منبع: خبر آنلاین
     
آی اسپورت
2016-02-25 11:37:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر