فهرست
گزارش ویژه: چرا این دو پرسپولیسی سال‌هاست با هم قهرند؟
گزارش ویژه: چرا این دو پرسپولیسی سال‌هاست با هم قهرند؟

گزارش ویژه: چرا این دو پرسپولیسی سال‌هاست با هم قهرند؟

آی اسپورت - در نیمه سال ١٣٧٥ از علی دایی و علی کریمی هیچ خبری در پرسپولیس نبود. یکی از آنها در بانک تجارت بازی می‌کرد و دیگری پیراهن تیم فتح را به تن داشت که دست بر قضا در یکی از بازی‌های سالنی در جام رمضان، چشم‌شان به چشم هم افتاد و برای نخستین بار مقابل هم قرار گرفتند. رویارویی اول در شرایطی اتفاق افتاد که هیچ کدام از این دو اسطوره فوتبال ایران نمی‌دانستند که چه «فردای مشترکی» با هم داشت و چه داستان‌هایی برایشان رقم خواهد خورد. در آن بازی سالنی اما اختلاف و درگیری اول به وجود آمد. علی کریمی به قول فوتبالی‌ها چند بار در طول بازی به دایی «لایی» می‌اندازد. رسانه‌ها بارها و بارها نوشته‌اند آن لایی‌ها و اتفاقات آن مسابقه و جدال لفظی به وجود آمده جرقه و نقطه آغاز دعوایی تاریخی بود که تا به امروز ادامه داشته است، امروزی که بیش از ١٩ سال از آن می‌گذرد. این اختلاف و دعوا مدت‌ها در سایه بود. درست تا روزی که جادوی فوتبال علی کریمی چشم علی پروین را خیره کرد. آن روز پروین بازگشت دوباره‌اش به پرسپولیس را جشن گرفته بود. در ورزشگاه کارگران و در طول تمرین کارهایی که علی کریمی در زمین انجام می‌داد و بی‌محابا همه را دریبل می‌کرد توجه علی پروین را به شکلی ویژه جلب کرده بود. در نهایت سرمربی سرخپوشان به اطرافیانش و اعضای کادر فنی می‌گوید او را نگه دارید و با وجود او دیگر هیچ بازیکن دیگری را نمی‌خواهیم و این می‌شود نقطه آغاز شروع بازیکنی که سال‌ها بعد به جادوگر و مارادونای فوتبال آسیا تبدیل شد. اما این اتفاق دومین تنش (این‌بار غیر مستقیم) را بین او و دایی به وجود آورد، چرا که آن روزها پرسپولیس به علی دایی پیشنهاد داده بود تا جذب این تیم شود. اما بعدها این‌طور به گوش دایی رساندند که «پرسپولیس یه مهاجم خوب گرفته و دیگه تو رو نمی‌خواد. » علی دایی به خاطر علی کریمی شانس حضور در پرسپولیس را از دست داد و انگار که این اتفاق هم با ناراحتی و دلخوری دایی همراه شد. اما هیچ‌وقت اظهارنظری رسمی درباره آن نداشت.      زمان گذشت. اما سرنوشت این بود که کریمی و دایی در تیم ملی همبازی شوند. در همه آن روزهایی که این دو نفر در اردو و ترکیب تیم ملی در کنار هم حضور داشتند با یک بررسی ساده مشخص می‌شد که چه کینه و اختلافی بین دو ستاره بی‌چون وچرای فوتبال ملی ایران وجود دارد. اختلافات و دعوا‌هایی که روز به روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد و همه مردم فوتبالدوستان ایران و رسانه‌ها را در نهایت متوجه خود کرد؛ اختلافی که با مصاحبه‌ جنجالی علی کریمی برای همه علنی شد و با واکنش تند علی دایی شکل یک جنگ را به خود گرفت و ماحصل تمام اتفاقات و درگیری‌هایی شد که در سال‌های بعد در تیم ملی به وجود آمد. علی کریمی در یک مصاحبه‌ جنجالی درباره دایی صحبت کرد وگفت که «خدا علی دایی را بغل کرده است». آن مصاحبه زمینه‌ساز سومین درگیری بین او دایی شد. در جام ملت‌های ٢٠٠٠، کنفدراسیون فوتبال آسیا علی کریمی را پدیده فوتبال قاره نام داده بود اما او را در بازی‌های تیم‌ملی روی نیمکت می‌نشست.
بعدها در رسانه‌ها نوشتند که نیمکت نشینی او بی‌ارتباط به اختلافاتش با دایی که آن روزها بزرگ‌تر تیم ملی بود، نیست. رسانه‌ها می‌نوشتند جلال طالبی آنقدر از آقای‌گلش حرف‌شنوی دارد که به خواست او کریمی را نیمکت نشین کرده است. در چنین شرایطی زمان می‌گذشت و کریمی در فوتبال ایران بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد. تا جایی که به محبوب‌ترین ملی ‌پوش و اصلی‌ترین بازیکن تیم ملی تبدیل شد. تا جایی که هیچ مربی‌ای نمی‌توانست تحت هیچ شرایط و فشاری از او استفاده نکند. دیگر دوران تازه‌کاری کریمی در تیم ملی هم تمام شده بود و او برای خودش اسم و رسمی پیدا کرده بود. بماند که در تمام‌ سال‌های گذشته هیچ‌وقت ارتباط او با علی دایی خوب نشد. تا جایی که بعدها در یکی از مصاحبه‌های آتشین خود با رسانه‌ها رسما تاکید کرد که دایی با جوان‌ها و تازه‌‌وارد‌های تیم ملی بدرفتاری می‌کرد. واقعیت اما این است که انگار هیچ‌وقت قرار نبود ارتباط بین این دو خوب شود. با این حال باز هم‌زمان گذشت و این‌بار در جام ملت‌های ٢٠٠٤ زمزمه‌هایی درباره دو دستگی در تیم ملی شنیده شد.
نخستین بار در حاشیه همین مسابقات بود که اخباری درباره پاس ندادن بازیکنان به دایی به گوش رسید. این ماجرا اما در جام‌جهانی ٢٠٠٦ آلمان به اوج خود رسید. این‌بار علی دایی لب به گلایه باز کرد و انگشت اتهامش را به سوی کریمی و دو ملی‌پوش باتجربه دیگر نشانه رفت: «توی چشمم نگاه می‌کنند و به من پاس نمی‌دهند!» و این ماجرا دعوا را به اوج رساند. جام‌جهانی ٢٠٠٦ و اتفاقات تلخش پایان دوران با شکوه علی دایی در تیم ملی بود. اما حوادث جام‌جهانی سرآغاز تشدید درگیری‌ها شد. خیلی‌ها می‌گویند دو دستگی در اردوی تیم ملی در جام‌جهانی باعث شد که در سال ٢٠٠٦ یکی از بهترین تیم‌های ملی تاریخ ایران نتواند نتایج قابل توجهی در جام‌جهانی آلمان کسب کند.      مدتی گذشت و دایی سرمربی تیم ملی ایران شد. تیمی که علی کریمی هیچ‌وقت برایش بازی نکرد. خداداد عزیزی یک بار در این رابطه روایت جالبی داشت و گفت: « «این بحث به هفته‌های پیش از بازی با عربستان برمی‌گردد. آن زمان بهزاد غلامپور مربی دروازه بان‌های تیم ملی به من زنگ زد و صحبت‌هایی در این زمینه داشت. او می‌گفت مربیان تیم ملی خواهان حضور علی کریمی در تیم هستند اما نمی‌خواهند در صورت دعوت دوباره با کناره‌گیری مجدد این بازیکن مواجه شوند. در نهایت بحث به اینجا رسید که من با علی کریمی صحبت کنم و او را برای حضور دوباره در تیم ملی راضی کنم. با علی کریمی صحبت کردم. او واقعا تصمیمش را گرفته بود و نمی‌خواست به تیم ملی برگردد. از او خواهش کردم در تصمیمش تجدیدنظر کند. او نیز لطف داشت و در نهایت پذیرفت که به تیم ملی برگردد. اما وقتی لیست تیم ملی از سوی علی دایی اعلام شد نشانه‌ای از هیچ توافقی در آن دیده نمی‌شد. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد و چرا علی دایی تمام توافقات را به هم زد. در این قضیه تنها من شرمنده کریمی شدم» در آن مقطع حتی کار به جایی رسید که محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت وقت با حضور در اردوی تیم ملی از دایی می‌خواهد که کریمی را به اردو دعوت کند. اما دایی می‌گوید که تصمیم‌گیری فنی با خودش است و باز هم اختلافات باقی می‌ماند.      به هر حال داستان دایی- کریمی پس از شکست مقابل عربستان روندی به خود گرفت که به هیچ عنوان نمی‌توان در قبال آن سکوت اختیار کرد. چه انگیزه‌ای بهتر از پاسخگویی؟ سرمربی معزول تیم ملی در کنفرانس مطبوعاتی پایان مسابقه در برابر اصرار خبرنگاران برای کنکاش در مورد دلایل نبودن او گفته بود این بازیکن بعد از مسابقه با کرواسی هرگز عملکرد مثبتی در تیم ملی نداشته است. شنیدن همین جمله کافی است تا علی کریمی را بی‌خیال خویشتنداری و سیاست پیشگی کند و به این ادعا پاسخ دهد. او در این مورد تاکید می‌کند و می‌گوید؛ «حرف دایی را قبول دارم، اما ایشان فکر می‌کند تنها خودش برای تیم ملی موثر بوده؟ دایی فکر می‌کند از روز ورود به تیم ملی تا آخرین بازی‌اش همیشه عملکرد موثری داشته و بهترین بازیکن تمام دوران تیم ملی بوده است؟».
شدت این حرف‌ها در مصاحبه‌های هفته، ماه و سال‌های بعد تندتر و تندتر شد. تا جایی که وقتی دایی موضوع پاس ندادن بازیکنان را دوباره مطرح کرد با واکنش کریمی مواجه شد. کریمی در جواب او ضمن تاکید روی این موضوع که هیچ‌وقت ارتباط خوبی با دایی نداشته تاکید کرد که دایی با پاس‌های او و سایر بازیکنان تیم ملی این همه گل در تیم ملی زده و هیچ‌وقت نشده که خودش توپ بگیرد و یک بازیکن را دریبل بزند و گلزنی کند. از این دست مصاحبه‌های انتقادی در تمام سال‌های گذشته بین این دو چهره دوست داشتنی فوتبال ایران زیاد رد وبدل شده است. این درگیری حالا ١٩ ساله شده است. حتی در آن آشتی‌کنان صوری و کاملا مصنوعی که در رختکن ورزشگاه آزادی برای‌شان ترتیب دادند هم اتفاقی نیفتاد. بعد از آن رفت و برگشت‌های دایی و کریمی به پرسپولیس، همه در جهت مخالف هم بود. شرط اصلی این دو نفر نبودن دیگری در پرسپولیس و ندیدن یکدیگر بود! و این درگیری و دعوا هنوز ادامه دارد.

منبع: روزنامه اعتماد
  ۱۵  
آی اسپورت
2016-02-25 11:46:04
نظر دهید

۱۵ نظر
-
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۲۲
به درک که قهرن، یکی از یکی بی اخلاقتر
اسمان
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۲۴
دایی دوست نداشت کسی از خودش محبوبتر باشد وقتی دید کریمی محبوبه مشکل درست کردوالان هم میبنه پرسپولیس خوب بازی میکنه وقرارداد برانکو داره تمدید میشه داره حاشیه درست میکنه بتو چه مدیر عامل پول بازیکنو نمیده.
-
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۳:۱۹
اطلاعات غلط زیاد دارد دایی از 73 پرسپولیس بود کریمی زمان مت کوویچ آمدو...
فرهاد شاهمرادلو
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۳:۲۷
علی دایی سال 73 اومد پرسپولیس. مقالتون از اولش با اشتباه فاحش شروع میشه. این گاف از روزنامه اعتماد و بقیه سایتا که از روش کپی میکنن بعیده
-
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۳:۴۵
دایی چندسال زودتر از کریمی و زمان استانکو به پرسپولیس اومد ، این مطلب پراز غلطه و دروغ زیاد داره
666
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۳:۴۷
اقای دایی باشه تو خوب بقیه بد...فقط ولمون کن کلا
هنوز با سیستم نوین روزنامه خوانی و کودک گردانی در محل تمرین تمرینات تیمتو دنبال میکنی؟یا برادرتون کشف بهتری داشن در زمینه تمرینات به روز فوتبال؟
مرجع بچاپ لطفا
ایمان زانتی
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۳:۵۰
اگر استعداد کریمی رو دایی و پشتکار دایی رو کریمی داشت هر دوتاشون سالها تو سطح اول فوتبال جهان بودن. خیلی بیشتر از چیزی که شدن
-
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۴:۰۲
این مطلب چند تا غلط تاریخی بد داره اول سال ۷۵ دایی بانک تجارت نبود و بعد سال ۷۷ که کریمی اومد پرسپولیس دایی رفت بایر مونیخ خیلی بعیده در اون زمان خیال اومدن به پرسپولیس را داشته باشه
علیرضا
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۴:۰۴
اون بازی جام رمضان سال 1377 بود(نه 1375)زمانی که علی کریمی پرسپولیسی بود و علی دائی بایرن مونیخی.در ضمن هیچ وقت سال 1377 علی دائی قصد اومدن به پرسپولیس رو نداشت که بقول شما بخاطر علی کریمی جذب نشده باشه چون اون زمان علی دائی بایرن مونیخ بود
-
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۸:۵۹
نویسنده احتمالا یکی از همین کیسه کش های بی اصل و نسبه که هنوز دهنش بوی شیر میده...
جیم
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۹:۱۵
وقتی چهار تا هفتادی مطلب بنویسند بهتر از این نمیشه ... دایی هفت/هشت سال از کریمی بزرگتره، از سال ٧٢-٧٣ عضو تیم ملی بوده. اوج شکوفایی تیم مای مسابقات ٩٦ و ٩٨ بود مه کریمی بیشتر نوجوان/طفل مانیده میشد اون موقع.

کریمی تازه سالهای ٧٨-٨٠ بهنوام پدیده به تیم ملی دعوت شده بود و مسابقات اسیایی تازه داشتن بهش گوش چپ بازی میدادند که علی دایی تو بایرن و ارمینیا و هرتا بازی می کرد... بزرگ تیم ملی بود.

بعلاوه مقاله نویس نمدونم چرا ماجرای دعوت کریمی و انصرافش رو فراموش کرده.
مهرداد
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۹:۵۳
حالا روزنامه اعتماد یه غلطی کرده یه مقاله پر از اشتباه های تاریخی رو زده شما دیگه چرا؟؟؟ فکر کنم مقاله رو یه بچه دهه هفتادی نوشته. خوبی عمویی؟؟
-
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۲۱:۱۷
چقدر مزخرف گفتی. مادر تاریخ فوتبالو به عزاش نشوندی!! اینجوری که شما نوشتید دایی از کریمی سن کمتری داره!! اونوقت که کریمی اومد پرسپولیس دایی تازه رفته بود. اون موقعکه تو جام رمضان دعواشون شد هم سالها بود دایی از بانک تجارت رفته بود. باورم نمیشه این مزخرفاتو اعتماد نوشته شما هم نخونده چاپش کردین
-
جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴، ۰۰:۰۰
دایی از 73 تو پرسپولیس بود. نویسنده چند سالشه؟ مورد دوم: سال 77 که پروین به پرسپولیس برگشت، دایی تو آلمان بازی می کرد و تازه رفته بود بایرن... به هیچ وجه احتمال برگشت او به ایران ممکن نبود یعنی اگه از خودشم بپرسن از خنده روده بر میشه.... یازم میگم نویسنده چند سالشه؟
-
سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴، ۰۷:۲۰
بابااگه اینامشکل هم داشته باشندبه شما چه؟شماچرااتیش بیارمعرکه میشین
شماهادارین مشکل اینهاروبزرگ میکنین اگه مطلب ندارین بزارین خوب نزارین
دیگه چرادارین خاکستروزیرورومیکنین چی نصیب شما میشه ؟این نونهوخوردن داره واقعاکه!!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر