فهرست
گزارش روز / مساوی، پرتکرارترین نتیجه لیگ برتر: بحران جمعی
گزارش روز / مساوی، پرتکرارترین نتیجه لیگ برتر: بحران جمعی

گزارش روز / مساوی، پرتکرارترین نتیجه لیگ برتر: بحران جمعی

آی اسپورت - 5 از 8، یعنی بیشتر از 60 درصد. این هفته، فقط 3 بازی لیگ برنده داشت که دو تای آن هم، در دقایق پایانی اتفاق افتاد. بالا و پایین جدول، تیم‌های لیگ درگیر خرده بحران‌هایی هستند که روحیه و شجاعت‌شان برای بردن را فلج کرده است. تیم‌ها ترجیح می‌دهند به جای برد، به نباختن فکر کنند و در صورت زدن گل، به دفاع همه جانبه رو می‌آورند. دفاع پراسترسی که همین هفته، برد را از پرسپولیس، فولاد، پدیده و صبا گرفت و استقلال را هم تهدید کرد. نزدیک و فشردگی بالا و پایین جدول نه حاصل وجود چند تیم با کیفیت، که بخاطر نبود حتی یک تیم کاملا باکیفیت رقم خورده است. در حال حاضر نفت رده ششمی، فقط 7 امتیاز از صدر جدول فاصله دارد. فاصله‌ای که فصل پیش سپاهان در هفته بیست و چهارم با صدر داشت و در نهایت قهرمان شد!

ثبات منفی
پایان رویایی لیگ چهاردهم برای ذوب آهن، باعث شد آن‌ها به عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی لیگ پانزدهم مطرح شوند. ذوب آهن تا هفته آخر نیم فصل اول، شرایط خوبی داشت و هفته پانزدهم تا بیست و یکم، می‌توانست سکوی پرتاب این تیم باشد. ذوب آهن 6 بازی از این 7 بازی میزبان بود و فقط برای بازی مقابل استقلال اهواز بحران زده از اصفهان خارج می‌شد. نتیجه، کاملا معکوس بود. ذوبی‌ها فقط یک بازی از این 7 بازی را بردند و فاصله‌شان با صدر از 3، به 5 امتیاز افزایش پیدا کرده است. آن هم به لطف اینکه بقیه مدعیان مثل آن‌ها خوب نتیجه نگرفته‌اند. ذوبی‌ها اول فصل، افت در این مقطع را بخاطر آماده‌سازی برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا پیش بینی کرده بودند اما بدون پیشگیری، منتظر شدند تا این افت طولانی تیم‌شان را از مدعی اول قهرمانی، به یک تیم کم شانس برای بالا بردن جام تبدیل کند.

تعویض‌های پروفسور
موقعیت ساختن و خراب کردن پرسپولیس در این فصل، برای تیم برانکو به یک عادت تبدیل شده است. آن‌ها با وجود خراب کردن موقعیت‌های پرتعداد، بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارند و تنها تیمی هستند که در تمام بازی‌های این فصل، توانسته دروازه حریفانش را باز کند. مشکل سرخپوشان این هفته، همان نقطه قوت‌شان در نیم فصل اول است. نیم فصل اول، پرسپولیس در 4 بازی با استقلال خوزستان، سایپا، صبا و استقلال دقایق آخر به گل رسید. هفته اول نیم فصل دوم مقابل پدیده هم این ماجرا تکرار شد. از زمان حضور پرسپولیس در کورس قهرمانی، ترس از گل خوردن بخاطر ضعف خط دفاعی، این نقطه قوت را به نقطه ضعف تیم تبدیل کرده است. برانکو در دو بازی با ذوب آهن و سایپا برای حفظ برد، دو مدافع همزمان را وارد زمین کرد. هر دو بازی، پرسپولیس تاوان ترسش را داد و گل مساوی را در دقایق تلف شده خورد. بازی آخر با سایپا، دیگر تعویض برانکو یعنی بن‌سون هم از زمین بازی اخراج شد. روش عجیب و محافظه کارانه برانکو، پرسپولیس جسور را از روی ریل برد به مسیر مساوی‌های پرگل منحرف کرده است.

صدرنشین بی‌هدف
استقلال با داشتن همزمان دو هافبک و یک مهاجم سرعتی در ترکیب اصلی، یکی از خطرناک‌ترین تیم‌های لیگ روی ضد حملات است. مثل بازی با گسترش فولاد، که آن‌ها دو بار با توپ گیری در زمین حریف و یک یا دو پاس سریع، به گل رسیدند و چند موقعیت خوب دیگر ایجاد کردند. مشکل اصلی استقلال، زمانی است که حریف این تیم تمایلی به فشار روی دروازه آن‌ها ندارد. استقلال مقابل استقلال اهواز، در شرایطی که یک گل جلو بود نتوانست هیچ راهی برای نفوذ به دروزه حریف پیدا کند و در عوض، روی یک ضد حمله گل مساوی را خورد. بازی با نفت هم آن‌ها دقایقی طولانی روی دروازه حریف خیمه زده بودند اما نتوانستند موقعیت‌های پرتعدادی روی دروازه بیرانوند ایجاد کنند. برای قهرمانی در لیگ، بیشتر از شکست تیم‌های بزرگ به 3 امتیاز بازی با تیم‌های کوچک نیاز است. دقیقا همان چیزی که صدرنشین فعلی لیگ، توان اجرای آن را ندارد.

6 و 4
اعداد مقدس سرخابی‌ها این روزها بیشتر از رقبای آن‌ها، ویسی و تیمش را آزار می‌دهد. استقلال خوزستان نیم فصل اول، به لطف خوردن فقط 4 گل در 15 بازی قهرمان نیم فصل شد. میانگینی که دوبرابر از بهترین خط دفاع تاریخ لیگ برتر بهتر بود. نیم فصل دوم، تیم ویسی در 6 بازی، 6 گل خورده است. میانگین ضعیف یک گل در هر بازی، که فاصله زیادی با تیم رویایی نیم فصل اول دارد. آن‌ها در نیم فصل دوم تنها یک برد مقابل سایپا داشتند و فقط مقابل همین تیم، توانستند دروازه‌شان را بسته نگه دارند. نزدیک‌ترین تیم به استقلال در مسیر قهرمانی، در 4 بازی از این 6 بازی به گل رسیده اما ضعف دفاعی و از دست دادن نظم نیم فصل اول، باعث شده به جای 12 امتیاز این 4 بازی، فقط 6 امتیاز بگیرد. این هفته استقلال خوزستان گل اول را از صبا خورد و با زحمت توانست به گل مساوی برسد.

سقوط قهرمان
با وجود رفتن حاج‌صفی و شریفی، هنوز هم جنس سپاهان در همه خطوط جور است. آن‌ها در خط حمله، نیم فصل اول شریفی و نیم فصل دوم پریرا را در کنار خلعتبری در اختیار داشتند. در خط هافبک هم با برادران نویدکیا، فوزیل موسی‌اف و علی کریمی و در خط دفاع با بودن ووریا و گردانی در کنار عقیلی و کرمی پرستاره‌ترین تیم لیگ هستند. با این وجود، سپاهان درگیر بحران عجیبی شده است. از زمان جدایی حاج‌صفی، آن‌ها در 16 بازی اخیرشان فقط یک برد دقیقه نودی آن هم با پنالتی پر حرف و حدیث مقابل نفت داشته‌اند. 9 بازی بدون برد، سپاهان صدرنشین هفته‌های ابتدایی را تا رده یازدهم پایین برده و حتی سقوط این تیم، دیگر موضوعی دور از ذهن نیست. در حال حاضر سیاه جامگان 20 امتیازی، فقط 5 امتیاز تا رسیدن به سپاهان فاصله دارد. با احتساب اینکه سیاه جامگان از 6 بازی نیم فصل دوم 11 امتیاز گرفته و سپاهان استیماچ فقط 3 امتیاز کسب کرده، جبران این 5 امتیاز باقی مانده هم برای شاگردان فرهاد کاظمی ماموریتی غیر ممکن نخواهد بود. بحران داخلی، مدافع عنوان قهرمانی لیگ را تا مرز فروپاشی جلو برده است. بعد از اختلاف دردسرساز نویدکیا و فرکی، حالا عقیلی هم به اپوزیسیون سپاهان پیوسته و فعلا، هیچ تصویر روشنی در آینده آن‌ها دیده نمی‌شود.


هفته نامه فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2016-02-26 14:29:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر