فهرست
برای تیمی که هنوز به عنوان مدعی دیده نمی‌شود: نگاه‌شان کنیم...
برای تیمی که هنوز به عنوان مدعی دیده نمی‌شود: نگاه‌شان کنیم...

برای تیمی که هنوز به عنوان مدعی دیده نمی‌شود: نگاه‌شان کنیم...

آی اسپورت - یک/ در آخرین قدم‌های لیگ چهاردهم؛ عبدالله ویسی به چند بازیکن شناخته‌شده کهنه‌کار متوسل شد تا از خطرِ سقوط به دسته‌اول نجات پیدا کند. او سرانجام موفق به حفظ تیم‌اش در سطح اول فوتبال ایران شد اما در پایان پنجره نقل و انتقالات زمستانی، دیگر هیچ خبری از نام‌های سرشناس در ترکیب این باشگاه نبود و تصور می‌شد استقلالِ خوزستان این بار کار دشوارتری برای از دست ندادن امتیاز لیگ برتری‌اش خواهد داشت. آن‌ها بی‌سروصدا‌ترین تیم تابستان بودند. تیمی با مردانِ جوان لیگِ یکی که در اولین مواجهه‌ها با هیاهوی لیگِ برتر، هنوز سرشان پایین بود اما زیاد طول نکشید که اعتماد به نفس لازم برای درخشیدن در لیگ را به دست بیاورند و با نمایشِ استعدادشان، همه را شگفت‌زده کنند. استقلال خوزستان؛ حالا چیزی فراتر از یک تیم شگفتی‌ساز تلقی می‌شود. بچه‌های گواردیولای وطنی قصد ندارند به قرار گرفتن در رده‌های خوشایند جدول رده‌بندی قناعت کنند. آن‌ها آرزوهای بزرگی را در سر می‌پرورانند و حریصانه به دنبال قهرمانی لیگ برتر هستند. وقتی همه مشغول حرف زدن از نمایش‌های زیبای پرسپولیس، شخصیت قهرمانی استقلال و نمایشِ‌های تاکتیکی ذوب‌آهن هستند؛ کمتر کسی فرصت می‌کند از این تیم فراموش‌نشدنی حرف بزند. تیمی عجیب که حتی بعد از مصدوم شدن یکی از نفرات کلیدی مثلث هجومی‌اش هنوز هم در کورس قهرمانی دوام آورده و برای رسیدن به یک دستاورد بزرگ سماجت به خرج می‌دهد. تیمی که هنوز هم با ناامیدی بیگانه است. حتی اگر سهمی از ستایش‌های روزانه فوتبال ایران نداشته باشد و به اندازه کارهای بزرگی که انجام داده؛ دیده نشود.

دو/ لیگِ پانزدهم، لیگِ تیم‌های پرنوسان است. سپاهان بعد از شروعِ رویایی فصل، حالا یکی از بدترین فصول تاریخ‌اش را سپری می‌کند و تراکتورسازی که لیگ به عنوان یکی از تیم‌های مدعی استارت زده بود؛ حالا فاصله بسیار زیادی با صدر جدول دارد. فولاد که در نیم فصل اول یکی از تیم‌های قعرجدولی بود حالا صدرنشین امتیازهای نیم فصل دوم به شمار می‌رود.  پرسپولیس بر خلاف نیم‌فصل اول حالا خوب امتیاز می‌گیرد و استقلال و ذوب‌آهن نیز بازی‌های جذاب نیم‌فصل اول‌شان را ارائه نمی‌کنند. تقریبا همه تیم‌های لیگ برتری در نیم‌فصل دوم با تغییر و نوسان زیادی نسبت به نیم‌فصل اول روبرو شده‌اند و به نظر می‌رسد استقلال خوزستان؛ یکی از کم‌نوسان‌ترین تیم‌ها در رقابت‌های این فصل فوتبال ایران باشد. تیم جوانِ ویسی تا قبل از هفته دهم به 4 پیروزی دست پیدا کرده  و در چند بازی کلیدی نیز موفق به متوقف‌کردن تیم‌های رقیب شده بود. اوج کار آن‌ها اما در 5 هفته پایانی نیم‌فصل اول رقم خورد. جایی که آبی‌ها به 13 امتیاز از 15 امتیاز ممکن دست پیدا کردند تا قهرمان نیم‌فصل فوتبال ایران لقب بگیرند. درست مثل نیم‌فصل اول، روند امتیازگیری آن‌ها در آغاز نیم‌فصل دوم کند شده اما بالانشینی این تیم در جدول رده‌بندی هنوز هم ادامه دارد و شاید تکرار نتایج رویایی هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول، جام را سهم دست‌های پسرانِ آبی‌پوش اهوازی کند. سخت‌جان‌های جنوبی در ماه‌های پیش‌رو، سزاوار توجه رسانه‌ای بیشتری هستند. سزاوار بیشتر دیده‌شدن و بیشتر موردتحسین قرار گرفتن. قبل‌تر از آن‌که حوادث، رتبه نهایی تیم در جدول را تعیین کنند.

سه/ چندین سال قبل؛ یک اشتباه داوری ساده فرصت قهرمانی لیگ را از استقلال استانِ خوزستان گرفت و حالا تیم دیگری با همین‌نام، به صفِ مدعیان لیگ وارد شده است. داستان بالانشینی عجیب و غریبِ استقلال خوزستان در جدول، بی‌شباهت به سرنوشتِ لسترسیتی در فوتبال جزیره نیست. تیم‌های آبی‌پوش رانیه‌ری و ویسی بارها با هم مقایسه شده‌اند و تقریبا همیشه در این مقایسه‌ها به تنزل قابل ‌پیش‌بینی هر دو تیم اشاره شده اما هنوز هم خبری از این تنزل در این تیم‌ها نیست. لستر بعد از پیروزی بزرگ و یک‌طرفه مقابل سیتی در اتحاد، بالاخره همه را به این باور رساند که می‌تواند لیگ را فتح کنند و نوسان ادامه‌دار رقبای استقلال خوزستان، این باور را در مورد تیم جنوبی نیز تقویت می‌کند. تیم ویسی در هفته‌های گذشته نبردهای بسیار سختی را پشت سر گذاشته و بازی‌های آسان این تیم در لیگ نیز رفته‌رفته از راه خواهند رسید. در فصلِ عجیب فوتبال؛ هر اتفاقی ممکن است برای تیم دونده آبی‌پوش رخ بدهد. با هر جایگاهی در جدول، آن‌ها بدون شک استثنایی ظاهر شده‌اند و به مراتب از سطح توقعات بالاتر رفته‌اند. پسران ویسی می‌توانند نماد جنگیدن و کوتاه‌نیامدن در فوتبال ایران باشند. نگاه‌شان کنیم قبل از آن‌که جدول رده‌بندی پایانِ لیگ وادارمان کند!


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-26 16:20:35
نظر دهید

۱ نظر
برزو
يكشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴، ۲۰:۲۱
دیگه الان با این نتایجی که استقلال خوزستان گرفته باید مطمئن بشیم که ویسی یکی از مربیان خیلی خوب و اینده دار ایرانه، من با نتایجی که تو پیکان گرفته بود به تواناییش شک کردم و حدس میزدم اون نتایجی که تو صبای قم گرفته بود هم تصادفی بود اما الان با این جوونها اینطور نتیجه گرفته خیلی کار بزرگی کرده::: بهترین نتیجه ای که در تمام عمر کوتاه مربیگریش تا بدین لحظه گرفته همون نتیجه ی 4-1 جلوی لنگ هست که تو ورزشگاه 120 هزار نفری ازادی و جلوی 120 هزار لنگی متعصب بدست اومد، یه جورایی به نظر میرسه سرنوشت لنگ با عدد "4" به هم گره خورده.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر