فهرست
انگلستان در آستانه دستاوردی بزرگ؛ چهار فینالیست!
انگلستان در آستانه دستاوردی بزرگ؛ چهار فینالیست!

انگلستان در آستانه دستاوردی بزرگ؛ چهار فینالیست!

آی اسپورت - پنجشنبه شب  در دور برگشت مرحله نیمه نهایی رقابت های لیگ اروپا دو تیم انگلیسی آرسنال و چلسی به مصاف رقبای خود خواهند رفت. این دو تیم در شرایطی به مصاف حریفان خود خواهند رفت که با توجه به نتایج بازی رفت، روی کاغذ شانس بیشتری برای صعود به فینال دارند. آرسنال امشب در مستایا در حالی مهمان والنسیا خواهد بود که در بازی رفت ۳-۱ برنده شده و چلسی نیز با یک تساوی خارج از خانه ۱-۱، وضعیت بهتری در بازی امشب استمفوردبریج مقابل آینتراخت فرانکفورت خواهد داشت.

همه این ها در شرایطی است که با اتمام بازی های نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، دو تیم انگلیسی تاتنهام و لیورپول با انجام کاری غیرممکن موفق شدند بر آژاکس و بارسلونا غلبه کرده و فینال ۱۱ خرداد مادرید را به فینالی تمام انگلیسی تبدیل کنند.

پیش از این سابقه نداشته که هر ۴فینالیست دو جام معتبر اروپایی (لیگ قهرمانان/جام باشگاه ها و لیگ اروپا/جام یوفا) در یک فصل از یک کشور باشند و انگلستان در صورت صعود آرسنال و چلسی برای اولین بار در تاریخ چنین دستاوردی را تجربه خواهد کرد.

حتی صعود یکی از دو تیم آرسنال یا چلسی و حضور ۳فینالیست از ۴فینالیست این دو رقابت هم انگلیس را صاحب رکوردی ویژه خواهد کرد. در حقیقت پیش از این تنها در ۳فصل، ۳فینالیست از ۴فینالیست این دو رقابت از یک کشور بوده اند.

این اتفاق نخستین بار در سال ۱۹۸۰ رخ داد. فینال تمام آلمانی جام یوفا را دو تیم بوروسیا مونشن‌گلادباخ و آینتراخت فرانکفورت برگزار کردند که آینتراخت بعد از تساوی ۳-۴، با قانون گل زده در خانه حریف قهرمان اروپا شد. در فینال جام باشگاه های اروپا در مادرید نیز هامبورگ به مصاف ناتینگهام فارست رفت که البته با یک گل مغلوب رقیب انگلیسی خود شد.

در سال ۱۹۹۰ یوونتوس و فیورنتینا فینال تمام ایتالیایی جام یوفا را برگزار کردند که یووه بعد از برتری ۳-۱ در مجموع دو دیدار رفت و برگشت قهرمانی را جشن گرفت. در همان فصل میلان نیز به فینال جام باشگاه های اروپا در وین رسید و با تک گل فرانک رایکارد، از قهرمانی خود در فصل قبل دفاع کرد.

در سال ۱۹۹۸ هم اتفاق مشابهی افتاد. دو تیم ایتالیایی اینتر و لاتزیو به فینال جام یوفا در پارک دو پرنس رسیدند که شاگردان لوییجی سیمونی در اینتر با گل های زامورانو، زانتی و رونالدو شکست سنگین ۳-۰ را به اسون گوران اریکسون تحمیل کردند. در همان فصل یوونتوس برای سومین فصل متوالی به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید و با تک گل پردراگ میاتوویچ مغلوب رئال مادرید شد.

۳    
آی اسپورت
2019-05-09 20:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر