فهرست
چرا اینقدر پوچ رنج‌مان می‌دهید؟
چرا اینقدر پوچ رنج‌مان می‌دهید؟

چرا اینقدر پوچ رنج‌مان می‌دهید؟

آی‌اسپورت- اسمش سارا نبود، اختلال دوقطبی داشت و قبلاً هم یک‌بار اقدام به خودکشی کرده بود. این حرف‌ها را خواهر دختری به روزنامه شهروند گفته که به خاطر تلاش برای ورود به ورزشگاه به شش ماه زندان محکوم شده و مقابل دادگاه خودسوزی کرده بود. هر کدام‌شان کافی برای آن‌که زهر خبر کمتر شود. اصل ماجرا اما همان که دختری به خاطر تلاش برای ورزشگاه رفتن دستگیر و محکوم می‌شود تا برسد به بنزین و خودسوزی و نود درصد سوختگی. و این‌ها البته کلمه‌اند. درد جای دیگری دارد جان می‌سوزاند. رو تختی در بیمارستان سوانح سوختگی مطهری تهران. زیر بانداژ و جایی که سلول‌های پوست در فارنهایت بالایی تغییر شکل داده‌اند. دردِ واقعی. حتی اگر این عکس وایرال شده واقعی نباشد.

حالا دم مسعود و وریا و آن‌ اندکی که واکنش نشان داده‌اند گرم اما یک لیستی هم باید باشد از بدهکاران به فوتبال. آن‌ها که حمایت شدند و حمایت نکردند. یک جایی مثل این‌جا که بد نیست کمی از آن همه مهر و شور جاری از سکو به چمن را تسویه کرد. اگر سر این حق بدیهی نه، پس کی؟ پس کجا؟! سر کدام حق طبیعی‌مان باید نشانی از این نشان دهید که ما همه با هم هستیم؟ ما همه با هم درد می‌کشیم؟!

و این‌که فوتبال متهم به پوچی است: چرا گذشتن توپی از خطی این‌قدر باید مهم باشد؟ راستش مبارزه‌ی نصف جمعیت یک کشور برای حق تماشای فوتبال در ورزشگاه هم بر لبه‌ی ناباوری و پوچی است. حقی چنان بدیهی که شاید جهان به سختی باور کند اینجا زنان دارند برای آن مبارزه می‌کنند. تفاوت در این‌ است که وقتی از پوچی فوتبال حرف می‌زنیم، داریم درباره‌ی یک بازی نظر می‌دهیم و وقتی از حق و بدیهی بودنش می‌گوییم، پای زندگی واقعی در میان است. دختری که به خاطر تلاش برای ورود به استادیوم دستگیر شده، واقعی است. محکومیت به شش ماه حبس واقعی است. بنزین واقعی است. آتش واقعی است. درد واقعی و جان گداخته، واقعی. چرا این همه پوچ، رنج‌ واقعی‌مان می‌دهید؟

 

 

۴۴ ۱  
آی اسپورت
2019-09-07 02:00:00
نظر دهید

۱ نظر
علی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۳۲
اون روزهایی که کشور در تب و تاب اعتراضات بود اون قشر استادیوم پر کن چه واکنشی نشون دادن که الان نشون بدن با هم هستیم؟ کلا از هولیگانهایی که در استادیوم ها سر و کله همو میشکنن انواع و اقسام توهین ها رو میکنن اشوب و تخریب میکنن نباید انتظار باهم بودن داشت. مطمئنا بینشون افراد باسواد و دلسوزی هستن اما عمدتا قشر بی فرهنگ و سطح پایین از هرنظر هستن. واسه همینم هر انتظاری از این جمعیت آب در هاون کوبیدن هست الا تخریب و توهین و ...
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر