فهرست
اینفوگراف: بررسیِ دقتِ مهاجمینِ مهمِ اروپا
اینفوگراف: بررسیِ دقتِ مهاجمینِ مهمِ اروپا

اینفوگراف: بررسیِ دقتِ مهاجمینِ مهمِ اروپا

آی‌اسپورت – اول باید تعریفِ موقعیتِ صد در صدِ گل را داشته باشیم: تک به تک با دروازه‌بان، ضربه‌یِ سرِ آزاد و بدونِ دخالتِ مدافعان، ضربه‌یِ پنالتی، گلِ خالی. در کلِ لیگ‌هایِ اروپاییِ این فصل هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ پیر امریک اوبامیانگ از چنین موقعیت‌هایِ گلی بهره نبرده است. درسته که اوبامیانگ با 21 گل بعد از رابرت لواندفسکیِ 22 گل در جدولِ گلزنانِ بوندسلیگا قرار دارد، اما تمامیِ 21 گلِ مهاجمِ گابونی حاصلِ موقعیت‌هایِ صد در صد بوده است. این نشان از هوشِ اوبامیانگ در قرار گرفتن در فضاهای و موقعیت‌هایِ خطرناک دارد. اما بخشی از آن هم به هافبک‌هایِ دورتموند بازمی‌گردد که چقدر خوب مهاجمشان را صاحبِ فرصتِ گلزنی می‌کنند. اوبامیانگ این فصل 34 موقعیتِ صد در صد داشته که از بیست و یکی از آن‌ها استفاده کرده است، یعنی 61.8 درصدِ استفاده از موقعیت. با اینکه این آمار درصدی مناسب است، اما در مقایسه با دیگر مهاجمین اروپایی چندان هم چشمگیر به نظر نمی‌رسد.
بینِ تمامِ مهاجمینی که در 5 لیگِ اولِ اروپا این فصل حداقل 10 گل زده‌اند، بنجامین موکانجو، مهاجمِ لوریان، بیشترین درصدِ استفاده از موقعیت‌هایِ صد در صد را داشته است (80 درصد). در جدولِ گلزنانِ لیگِ یک هم مهاجمِ کامرونیِ لوریان با 12 گل، تنها زلاتان (23) و میچی باشوایی (13) را بالاتر از خودش می‌بیند. اما یک تفاوتِ مهم بینِ تیمی مثلِ لوریان و دورتموند است. لوریان قرار نیست در لیگِ یک سوار بر بازی‌ها باشد. میانگینِ درصدِ مالیکتِ توپِ لوریان تا اینجایِ فصل 49.8 بوده، در مقابلِ 59.8 دروتموند. پس لوریان نیازِ حیاتی‌تری به مهاجمی دارد که از حداقلِ فرصت‌ها بیشترین استفاده را ببرد. موکانجو 12 گلِ این فصلش را تنها از 15 موقعیتِ به دست آمده زده است.
در نقطه‌یِ مقابلِ موکانجو، لوکاس پرزِ دپورتیو لاکرونیا قرار دارد. پرز با فاصله‌ای زیاد این فصل بهترین گلزنِ تیمش با 14 گل بوده، اما درصدِ استفاده از موقعیت‌هایِ صد در صدش تنها 38.5 بوده است. قابل تصور است که اگر پرز دقتِ بیشتری در زدنِ ضرباتِ آخرش داشت حالا می‌توانست به مرزِ 20 گل در لا لیگا برسد. این درصدهایِ پایین در لا لیگا البته فقط مختص به او نیست. از 22 بازیکنی که این فصل حداقل 10 گل زده‌اند، 3تا از 4 درصدِ پایینِ استفاده از موقعیتِ گل، متعلق به لا لیگا است: غیر از پرز، نیمار (42.4 درصد) و رونالدو (44.4 درصد).
در این جدول رابرت لواندوفسکی بعد از پرز پایین‌ترین دقتِ ضربه‌یِ آخر را دارد (39). اما با توجه به اینکه او بیشترین موقعیت‌هایِ صد در صد نصیبش شده (41)، این درصدِ پایین جایِ تعجب ندارد. به هر حال هیچ مهاجمی از تمامِ فرصت‌هایِ گلش استفاده‌یِ کامل نمی‌برد و سلطه‌یِ بایرن مونیخ بر لیگ آلمان قطعا با موقعیت‌هایِ گلِ زیادی برایِ لواندوفسکی همراه است. در این میان کریم بنزما آماری بسیار چشمیگر دارد. با اینکه بنزما کمتر از بیل و رونالدو در این فصل به چشم آمده، اما مهاجمِ فرانسوی از 23 موقعیتِ گلِ صد در صدی که در لیگ نصیبش شده 16تایش را گل کرده (69.9) و از این منظر موثرترین مهره‎‌یِ هجومیِ رئال بوده است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-27 13:20:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر