فهرست
ورلدساکر/ تراکتورسازی، تافته جدا بافته ایران
ورلدساکر/ تراکتورسازی، تافته جدا بافته ایران

ورلدساکر/ تراکتورسازی، تافته جدا بافته ایران

آریا هاشمی/ ووردساکر
وقتی صبای قم در جام حذفی به مصاف تراکتورسازی رفت، این بازی حداقل برای یک نفر یک بازی معمولی نبود.
20 سپتامبر 2015، ورزشگاه یادگار امام، قم
سرنوشت برای صبای قم و تراکتورسازی این طور اجبار کرد که در دور یک هشتم نهایی جام حذفی به مصاف هم بروند. انتظار می رفت که این بازی جنجالی و پرهیجان باشد. در پایان تراکتورسازی بازی را 9 نفره به پایان برد و با این حال در طول بازی چیزی از تنش ها و هیجانات آن کم نشد. ستاره فوق العاده ای که در صبا رشد کرده بود، فرید کریمی، بند کفش هایش را بست و به همراه هم تیمی هایش وارد زمین شد. اگرچه او لباس سفید تیمش را به تن نداشت و لباس قرمز حریف بر تنش بود.
خیلی از کشورها هستند که خدمت سربازی در آن ها اجباری است و طبیعتا اگر کشور پرجمعیت باشد نیروهای ارتش زیاد می شوند و خیلی ها باید داوطلبانه به خدمت سربازی بروند. ایران هم یکی از کشورهایی است که خدمت سربازی در آن اجباری است. هر فرد مذکری وقتی به سن 18 سالگی برسد باید 2 سال در اختیار خدمت سربازی باشد.
بسیاری از بازیکنان فوتبال اما در 18 سالگی به طور داوطلبانه به خدمت سربازی نمی روند. بلکه تا جایی که بشود آن را به تاخیر می اندازند و منتظر مقامات می مانند تا به دنبالشان بیایند. بعضی حتی برای فرار از سربازی به سراغ بهانه های معافیت پزشکی می روند.
در فوتبال ایران اما یک راه منحصر به فرد برای فرار از سربازی وجود دارد. به همین دلیل هم هست که سعی می کنند رفتن به خدمت را به تاخیر بیندازند.
باشگاه هایی در ایران هستند که متعلق به ارتش این کشور هستند. این باشگاه های سپاهی برای بازیکنان پیشنهاد نحوه ای ویژه برای گذراندن خدمت سربازی دارند. آن ها با بازیکنان اجازه می دهند در تیم هایشان به تمرین و فوتبال حرفه ای شان ادامه دهند. به همین دلیل هم برای بازیکنان از جذابیت ویژه ای برخوردارند و در نتیجه به راحتی هر چه تمام تر استعدادهای بومی این باشگاه ها هدر می روند. یکی از این باشگاه های ارتشی ایران تراکتورسازی است. یک تیم بومی غول پیکر. تراکتور از شهر تبریز ایران است، یک شهر ایرانی – آذربایجانی. شهری که بیشترین شهرتش را از فرش های دستبافش دارد. تبریز یکی از شهرهایی است که تیمش هواداران ایرانی و ترکی زیادی دارد. این تیم یکی از پر شور و شوق ترین هواداران آسیا را دارد. هوادارانی که معمولا گنجایش 69 هزار نفری ورزشگاهشان را پر می کنند.
20 سپتامبر 2015، ورزشگاه یادگار امام، قم، دقیقه 72
نتیجه هنوز 0 – 0 است. تراکتور سازی تیم برتر میدان است و فرید کریمی بازی خوبی مقابل تیم سابقش صبا انجام داده است. بازی به دقایق پایانی نزدیک می شود و هر دو تیم برای پیروزی تلاش می کنند. بر خلاف جهت بازی ضدحمله خوبی نصیب صبا می شود. بازیکن با استعداد این تیم کریم اسلامی توپ خوبی را پشت مدافعان تراکتورسازی ارسال می کند. هنوز مدافعان تراکتور بازنگشته اند و مهاجم صبا، محمد اوسانی، با دروازه بان تک به تک می شود. دروازه بان تراکتورسازی، مهرداد تهماسبی، راهی ندارد جز این که او را متوقف کند. داور بلافاصله کارت قرمزش را بیرون می آورد. تهماسبی سرش را پایین انداخته و از زمین بیرون می رود.
اسلامی رهبر این حرکت و تک به تک شدن با دروازه بان بود و خودش با اعتماد به نفس پشت ضربه ایستاد. او ضربه خوبی زد، اما محمدرضا اخباری، دروزاه بان ذخیره تراکتورسازی، با دو دست توپ را دفع کرد. هواداران تراکتورسازی منفجر شدند و صبایی ها در سکوت فرو رفتند.
خدمت سربازی کریمی
فرید کریمی، بازیکن جوان و جویای نام یک باشگاه کوچک تهرانی بود. استیل آذین. او وقتی به صبا رفت 23 سال سن داشت و فرم بهتری هم پیدا کرد و در 46 بازی در دو فصل برای این تیم 14 گل زد. با حضور او خط حمله صبا مستحکم و قدرتمند بود. بعد از دو فصل حضور او در صبا صحبت هایی هم از دعوت شدن به تیم ملی در میان بود. در عوض اما بحث خدمت سربازی پیش آمد و تراکتورسازی هم تیمی بود که او را می خواست. پس صبا و تراکتور به توافق رسیدند که او به تیم تبریزی منتقل شود. این انتقال به نفع هر 3 طرف معامله شد. تراکتور توانست یکی از بهترین بازیکنان لیگ را رایگان به خدمت بگیرد، کریم این فرصت را داشت تا به پیشرفتش در یک تیم بزرگ ادامه دهد و صبا هم توانست مهاجمش را به جای پادگان های ارتش به تیمی بفرستد که آنجا رشد هم بکند.
اما اوضاع تغییر کرد و کریمی در تراکتور درخشش صبا را نداشت. تیم بزرگ شده بود و حالا استعدادهای بیشتری در اطرافش بودند و کریم مانند یک ماهی کوچک بین ماهیان بزرگ بود. به تمام این وجود اما کریم می تواند خودش را خوش شانس بداند. چون توانست خدمت سربازی اش را با تمرین و فوتبال بازی کردن در تیمی بزرگ بگذراند. انتظار می رفت که صبا بلافاصله بعد از اتمام سربازی کریمی را بازگرداند. اما تراکتور به این راحتی برای بازگرداندن اواقدام نکرد.
20 سپتامبر 2015، یادگار امام، قم، دقیقه 79
صبا اما نتوانست به خوبی از 10 نفره شدن حریف بهره ببرد. برای اولین بار بعد از 10 نفره شدن اما تراکتور صاحب یک ضدحمله شد و یک پنالتی گرفت. بیک زاده، مدافع صبا، شاهین ثاقبی، وینگر تراکتور را سرنگون کرد. حمزه یونس، مهاجم تونسی پشت ضربه ایستاد و آن را تبدیل به گل کرد و دوباره هواداران تراکتورسازی را منفجر کرد. بازی یک بر صفر به سود تراکتور شد.
افتضاح کارت های جعلی
در جولای 2014 اما فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اسامی بازیکنانی را اعلام کرد که کارت پایان خدمت جعلی داشتند و 3 بازیکن از تیم ملی بزرگسالان در آن لیست حضور داشتند. به نظر علیرضا حقیقی، یکی از کارنامه دار ترین بازیکنان تیم ملی ایران که در رابین کازان بازی می کرد هم در این لیست بود. چون او در ایران نبود نمی شد او را به یکی از تیم های ارتشی فرستاد و در نتیجه فقط از حضور او در لیگ تا زمان به پایان رساندن خدمت سربازی جلوگیری شد. فقط می توانست زمانی بازگردد و به یکی از تیم های ارتش برود.
اما حقیق تصمیم گرفت خارج از ایران بماند. اما در ادامه او سوابق پزشکی ارائه داد و از انجام خدمت سربازی معاف شد. هر دو اقدام او می توانست با جریمه و حتی زندانی شدن مواجه شود. حقیقی اما خارج از ایران ماند و این کار فراگیر شد. به او اجازه داده شد به ایران بازگردد و در بازی های خانگی تیم ملی حضور پیدا کند. اما اگر او بلافاصله به ایران بازمی گشت، واقعا جالب بود که ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.
20 سپتامبر 2015، ورزشگاه یادگار امام، قم، دقیقه 87
صبا هنوز نتوانسته بود فرمول جادویی را پیدا کند. آن ها توپ های زیادی داشتند، اما خط حمله شان توان استفاده از آن را نداشت. یک اخراجی دیگر برای تراکتور. کارت زرد دوم برای ایرانپوریان، اما صبا باز هم نتوانست بازی را مساوی کند.
داور سوت پایان را زد و صبا حذف شد.
صبا قربانی بی عدالتی شد. این تیم بدون یک مهاجم تمام کننده مانده بود و برای بازگرداندن کریمی گریه می کرد.
علی دایی
مربی صبا مشهورترین فوتبالیست ایران است. مهاجم اسبق بایرن مونیخ، علی دایی، کسی که صدایش علیه بی عدالتی درآمد. دایی شاید اولین کسی بود که درباره این اوضاع پیچیده سوالاتی پرسید: در کدام سیستم شما بازیکنی پیدا می کنید که به باشگاهی متعلق باشد، دستمزدش را هم از باشگاه بگیرد و در چنین بازی مهمی در چنین رقابت مهمی برای تیم حریف بازی کند؟
دایی هم مانند بسیاری از فوتبالیست های حرفه ای ایرانی از این سیستم ضربه خورده بود. در اوایل دوران بازیگری اش، او فرصت این را داشت تا در لیگ ژاپن فوتبالش را دنبال کند. اما نتوانست چون خدمت سربازی اش را تمام نکرده بود. اما در تیمش بانک تجارت ماند و سربازی اش را تمام کرد. به تیم ملی دعوت شد و در بازی های آسیایی سال 94 درخشید.
عادلانه نبود که نتواند انتقالش را کامل کند، اما به جای آن ماند و به خودش و فوتبال کشورش کمک کرد. بعد از آن به تیم های بزرگی مانند آرمینا بیلفلد، بایرن مونیخ و هرتابرلین رفت. همچنین در 152 بازی برای تیم ملی کشورش 109 گل زد. با وجود همه این ها اما بعید به نظر می رسد که دایی از سیستم موجود در ایران راضی باشد.
نه تنها به خاطر کریمی دایی از این سیستم ناراحت بود، بلکه می توانست به این موضوه اشاره کند که ثاقبی و اخباری هم از باشگاه های دیگر برای به اتمام رساندن سربازی شان به این باشگاه رفته بودند.
وقتی خدمت سربازی با ورزش و فوتبال گره زده شود، طبیعی است که مدام از تاثیراتی که روی این ورزش و استعداد بازیکنان داشته است، بشنویم. از طرفی با مزیتی که تیم های نظامی در ایران دارند، مدام باید به عادلانه بودن رقابت آن ها در لیگ ها و تورنمنت ها شک کرد.  کد خبر 9404
  ۲  
آی اسپورت
2016-02-28 02:05:27
نظر دهید

۲ نظر
عباس
شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴، ۲۰:۵۰
ورلدساکر هم فهمید ترتر لاشخوره
یوسف
شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴، ۲۳:۰۱
ورلد ساکر شنیدیم ولی وورد ساکر دیگه چیه؟! برید ساکتون بزنید بابا!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر