فهرست
آنالیز: جدالِ تاکتیکیِ کلوپ و پیگرینی در فینالِ جامِ اتحادیه
آنالیز: جدالِ تاکتیکیِ کلوپ و پیگرینی در فینالِ جامِ اتحادیه

آنالیز: جدالِ تاکتیکیِ کلوپ و پیگرینی در فینالِ جامِ اتحادیه

مایکل کاکس
 
در پیروزیِ وسطِ هفته‌یِ سیتی مقابلِ دینامو کیف، مانوئل پیگرینی از ترکیبِ جدید در خطِ میانی‌اش استفاده کرد. به جایِ اینکه یایا توره پستِ شماره‌یِ 10 داشته باشد و داوید سیلوا متمایل به راست بازی کند، پیگرینی در این بازی سیلوا را پشتِ آگوئرو قرار داد و توره را به فرناندو و فرناندینیو نزدیک کرد تا خطِ میانیِ سه نفره‌ای تشکیل بدهند. توره سمتِ راستِ فرناندو بود و فرناندینیو سمتِ چپش. این تاکتیک مقابلِ دینامو جواب داد و باعث شد سیلوا فرصتِ بیشتری برایِ ایجادِ خطر و رساندنِ توپ به آگوئرو پیدا کند و فرناندینیو هم آزادیِ عملِ بیشتری در بعدِ هجومی داشته باشد. با توجه به ضعفِ هافبک‌هایِ دفاعیِ لیورپول، منطقی است که پیگرینی در بازیِ امشب هم از چنین ترکیبی استفاده کند. شاید با تغییرِ جایِ توره و فرناندینیو، هافبکِ برزیلی مسئولِ مهارِ آلبرتو مورنو در سمتِ چپ شود. اما بی‌نظمیِ توره در امورِ دفاعی نگرانیِ بزرگِ پیگرینی برایِ استفاده از چنین سیستمی است. اگر توره فاصله‌یِ بینِ خطوطِ میانی و دفاعی را پوشش ندهد، کوتینیو بهترین فرصت برایِ تکرار نمایشِ فوق‌العاده‌اش در بازیِ لیگ را خواهد داشت. کوتینیو و فرمینیو که در بازیِ گذشته‌یِ دو تیم و پیروزیِ 4-1 لیورپول مهارناشدنی بودند، تمامِ سعیِ خودشان برایِ استفاده از این فاصله را خواهند کرد و کنارِ استوریج هدفِ اصلی‌شان خارج کردنِ کمپانی و اوتامندی از پست‌شان خواهد بود.
دیگر نکته‌یِ مهمِ این بازی قرار گرفتنِ احتمالیِ لوکاس لیوا در خطِ دفاعی است. یورگن کلوپ در بازیِ پنجشنبه مقابلِ آگزبورگ از هافبکِ دفاعی‌اش به عنوانِ مدافعِ میانی، کنارِ ساکو استفاده کرد. با این تدبیر به نظر می‌رسد کلوپ فعلا تا آخرِ فصل راهِ حلی برایِ خطِ دفاعی‌اش پیدا کرده است، اما داستانِ روبرویی با آگوئرو داستانی متفاوت است. لوکاس هوشِ بالایی در جایگیری دارد و خیلی خوب بازیِ حریف را می‌خواند، اما سرعتش با سرعتِ آگوئرو قابلِ قیاس نیست. با اینکه آگوئرو معمولا از کانالِ راست حمله می‌کند، جایی که ساکو حضورِ فیزیکیِ مستحکم‌تری خواهد داشت، اما اگر لوکاس در خطِ دفاعی به بازی گرفته شود، قطعا مهاجمِ سیتی تلاش می‌کند فضایِ پشتِ سرِ او را هدف قرار دهد. برایِ همین پاس‌هایِ بلندِ پشتِ لوکاس برایِ آگوئرو می‌تواند لیورپول را به دردسر بیندازد.
امشب تمرکزِ زیادی رویِ رحیم استرلینگ هم خواهد بود، بازیکنی که تابستان لیورپول را برایِ کسبِ قهرمانی ترک کرد و به سیتی پیوست. استرلینگ احتمالا امشب تنها وینگرِ کلاسیکِ سیتی باشد و برایِ همین اگر مرکزِ زمین شلوغ و متراکم شود، نقشِ او می‌تواند در باز کردنِ بازی کلیدی شود. استرلینگ در بازی مقابلِ دینامو کیف یک پاسِ گل به سیلوا داد، اما فرمش در چند ماهِ اخیر افت کرده است. استرلینگ وقتی در مرکزِ زمین است آگاهیِ محیطیِ بالایی دارد، اما گاهی به نظر می‌رسد وقتی به عنوانِ وینگرِ چپ بازی می‌کند، فقط اتکا به سرعتش دارد. این فاکتورِ بازیِ استرلینگ در بازیِ امشب مقابلِ ناتانیال کلاینِ سرعتی چندان به کار نخواهد آمد. کلاین در جدال‌هایِ روبرو خیلی خوب است و در ضمن قدرتِ هجومیِ زیادی هم دارد و باعث می‌شود که قدرتِ دفاعیِ استرلینگ به چالشِ سختی کشیده شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-28 11:43:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر